Żywotność Ubuntu: czyli, które wydanie i jak długo jest wspierane...

Tylko gotowe rozwiązania.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6688
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Żywotność Ubuntu: czyli, które wydanie i jak długo jest wspierane...

Post autor: bear7 » 01 wrz 2013, 21:50

Kolejne wydania Ubuntu wydawane są przez Canonical co sześć miesięcy. Większość wydań ma wsparcie krótkoterminowe: dawniej, było to 18 miesięcy, ale od wydania 13.04 zostało to zmniejszone do 9 miesięcy.
Co 2 lata, ukazuje się wydanie, które oznaczone jest jako LTS. Skrót pochodzi od języka angielskiego i oznacza Long Term Support, co należy tłumaczyć, jako wydanie z długoterminowym wsparciem. Wydania LTS otrzymują pięcioletnie wsparcie. Ostatnim wydaniem, które oznaczone jest jako LTS, jest Ubuntu 18.04 - następnym, będzie Ubuntu 20.04.

Wydania aktualnie wspierane.
Wydania LTS, które są obecnie wspierane to: Wydanie testowe - alfa, beta.
Mianem wydania testowego, określa się przedpremierowe wydanie, w którym przeprowadza się weryfikację wprowadzonych przez deweloperów zmian systemu i oprogramowania. Wersje testowe mają oficjalne źródła oprogramowania włączone, ale mogą być one bardzo niestabilne, co znacząco może wpłynąć na sposób działania systemu. Wydania te są mocno odradzane początkującym użytkownikom.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
:?: Problemy w wersji testowej to rzecz normalna. Gdy dane wydanie jest w fazie rozwoju, deweloperzy Ubuntu wypuszczają nowe poprawki/uaktualnienia praktycznie codziennie. Z tego też powodu,
:!: na forum raczej jedynie dzielimy się spostrzeżeniami na temat przyszłego wydania :!: i/lub potwierdzamy znalezione błędy.
Oznacza to tyle, że
:!: w przypadku wersji testowych zaistniałych problemów na forum nie rozwiązujemy :!: , gdyż znaleziona usterka może się okazać zwykłym błędem.
W przypadku znalezienia błędu w wydaniu testowym, o ile wcześniej ktoś tego już nie zrobił, użytkownik proszony jest o zgłoszenie problemu na launchpadzie - informacje jak raportować znalezione błędy, można znaleźć w tym poradniku.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Wydania już bez oficjalnego wsparcia.
Listę wydań Ubuntu, które utraciły już wsparcie (oraz również tych aktualnych) naleźć można na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubuntu#Wydania

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
:?: Wydanie Ubuntu oznaczone jest jako niewspierane, gdy utraci oficjalne wsparcie ze strony Canoncial. Oznacza to tyle, że oficjalne repozytoria są już (lub w niedługim czasie zostaną) kompletnie wyłączone. Oczywiście, nie oznacza to zaraz, że dane wydanie przestanie działać - wcześniej skonfigurowany system będzie działał dalej. Jednakże, system ten, nie będzie otrzymywał już żadnych oficjalnych uaktualnień, a na dodatek, dojdą problemem z instalacją nowego lub przeinstalowaniem obecnego oprogramowania (w Ubuntu istnieje system zależności co oznacza, że jeden pakiet, może zależeć od drugiego. Jeżeli odinstalujesz/usuniesz któryś z pakietów, to może się okazać, że kolejne przestaną odpowiadać. Podobnie jest z instalacją nowego oprogramowania - jeżeli system wykryje, że dany program wymaga do swojego działania inny program, to instalacja wówczas może się okazać niemożliwa lub mocno skomplikowana). Dlatego też,
:!: odradzane jest pobieranie i instalowanie niewspieranych wydań :!: , a gdy na forum pojawi się już wątek dotyczący takiego wydania, to :!: użytkownik proszony jest o uaktualnienie do któregoś z wydań, które ma oficjalne wsparcie :!: .
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Ostatnia aktualizacja: 04-11-2018
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki i przewodniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości