Lekki Linux na słaby sprzęt - Trylogii część pierwsza - Dystrybucje

Tylko gotowe rozwiązania.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Lekki Linux na słaby sprzęt - Trylogii część pierwsza - Dystrybucje

Post autor: Hwiparam »

Witam, znudzony już cokolwiek forumową telenowelą zatytułowaną Jaki Linux na stary/słaby komputer? i n-tym pisaniem tego samego, postanowiłem naskrobać coś od siebie na ten temat w dziale Poradniki i przewodniki. Jak pewnie wielu już się zorientowało, nowe wydania Ubuntu nie grzeszą lekkością, powiedziałbym nawet, że nie odbiegają zbytnio od nowych Windowsów pod tym względem. Dobra wiadomość jest taka, że mając słabą maszynę nie jesteśmy skazani na Ubuntu właśnie. W niniejszym poradniku (mam zamiar podzielić go na 3 części) planuję zebrać do kupy jak najwięcej możliwych informacji o lekkich dystrybucjach i oprogramowaniu na nie (również lekkim) i skrótowo opisać wstepną konfigurację systemu z myślą o kiepskim wydajnościowo sperzęcie.
Zacznę tu od dystrybucji, które mają niewielkie wymagania sprzętowe. W tej części po prostu wymienię te, które znam i postaram się opisać w paru słowach każdą z osobna, opatrując to stosownymi linkami. Wbrew pozorom lekkich systemów jest na rynku całkiem sporo, ja wymienię tu kilka tych popularniejszych:

Xubuntu - jest to dystrybucja oparta na Ubuntu, z preinstalowanym nieco lżejszym środowiskiem graficznym XFCE:
http://xubuntu.org/

Lubuntu - To samo, co powyżej, z tą jedynie różnicą, że środowiskiem jest LXDE. Teoretycznie system taki powinien się zadowolić nawet 256 MB RAM.
http://www.lubuntu.net/

Debian - Jest to bardzo konfigurowalny system, który bardzo dobrze daje się skroić pod siebie. Przy odpowiedniej konfiguracji (o tym w dalszych częściach poradnika) na "dzień dobry" potrafi konsumować poniżej 100 MB pamięci. Szczerze polecam :)
http://www.debian.org/
http://dug.net.pl/ - polski portal/forum
http://www.debian.pl/activity.php - jeszcze jeden ;)

Arch Linux - Podobnie jak w przypadku Debiana, distro bardzo konfigurowalne i zarazem lekkie. Odpowiednio skrojony Arch będzie nawet lżejszy i szybszy od Debiana. Szczerze polecam, szczególnie ambitniejszym jednostkom, gdyż instalacja i konfiguracja nie jest już tak prosta, jak w Ubuntu. Zaletą Archa jest za to doskonała i bardzo szczegółowa dokumentacja (Wiki), która opisuje praktycznie każdy aspekt działania systemu.
https://www.archlinux.org/
http://archlinux.pl/ - polskie wsparcie
http://linuxiarze.pl/arch-linux-2013-instalacja/ - poradnik instalacji systemu

Gentoo - Podobnie jak Debian i Arch, dystrybucja dająca się konfigurować od podstaw. Ogromna potęga systemu tkwi w tym, że stawia się go praktycznie od zera, a całe oprogramowanie (łącznie z kernelem) jest kompilowane (a nie instalowane z pakietów), przez co da się osiągnąć niesamowite wrecz efekty. UWAGA! Gentoo jest systemem dla zaawansowanych użytkowników, jego konfiguracja wymaga dość sporej wiedzy i poświęcenia dużej ilości czasu. Zdecydowanie nie nazwałbym go systemem dla przeciętnego "zjadacza komputera".
http://www.gentoo.org/

Puppy Linux - Minimalistyczna dystrybucja, jej autorzy zapewniają, że wystarczy już 128 MB pamięci operacyjnej. Trzymam za słowo :mrgreen:
http://www.puppylinux.com/
http://puppylinux.org/main/Overview%20a ... tarted.htm

DamnSmallLinux aka DSL - System w założeniach nieco zbliżony do Puppy.
http://www.damnsmalllinux.org/

Elementary OS - (System zaproponowany przez użytkownika @stiff) Jest to dystrybucja zbudowana w oparciu o Ubuntu, lecz z autorskim środowiskiem, które zdaje się być sporo lżejsze od Unity.
http://elementaryos.org/

Unofficial Linux Mint LXDE - Na koniec polski akcent :mrgreen: Distro na bazie Minta z leciutkim środowiskiem.
http://www.linuxmint.pl/unofficial-linux-mint.html

Zapraszam do zapoznania się również z drugą częścią mojego poradnika, w której omówiłem lekkie środowiska graficzne i menedżery okien.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki i przewodniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości