Z Windowsa na Ubuntu - konfiguracja partycji i inne

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Wiewiór
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2017, 09:44
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Z Windowsa na Ubuntu - konfiguracja partycji i inne

Post autor: Wiewiór »

Witam wszystkich ;)

Ostatnimy czasy zrobiłem sobie upgrade mojej maszyny stacjonarnej i chciałbym przesiąść się z Windowsa, ponieważ mam dość powodowanych przez niego problemów (od początku mojej styczności z komputerami używałem Windowsa, z Linuksem miałem małą styczność).
Komputer służy raczej do oglądania filmów, Internetów, pracy z dokumentami lecz od czasu jakaś gra też się pojawi. Planuje postawić najnowsze Ubuntu LTS (16.04) Stąd moje pytanie:
Czy poniższy podział na partycje będzie optymalny?

1. Dysk SSD (240gb) - punkt montowania - /
2. Dysk HDD (1tb) - punkt montowania - /home

O ile to możliwe chciałbym instalować aplikacje, gry na dysku HDD by SSD szybko nie zużyć.
Czy może macie jakieś wskazówki dotyczące mojej sytuacji (na co zwrocić uwagę, co czytać itd.)? I jak pod takie zastosowanie przygotować system?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Z Windowsa na Ubuntu - konfiguracja partycji i inne

Post autor: kobrawerde »

Jeśli bardzo zależy Ci na grach to chyba się rozczarujesz ... ja osobiście już nie pogrywam :-) .... ale z tego co można nawet przypadkiem poczytać to na Linuxie tylko jakieś sprawdzone wersje gier i to tylko pod programem wine . Wątpię żeby najnowsze wydania ot tak po prostu zadziałały na Ubuntu ...ale niech inni się wypowiedzą. Ja bym na twoim miejscu zostawił winde tylko pod gry :-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Z Windowsa na Ubuntu - konfiguracja partycji i inne

Post autor: mario_7 »

Na / możesz spokojnie zostawić 40 GB i to będzie z górką (o ile nie będziesz instalował absurdalnych ilości paczek z repozytoriów).
Resztę SSD zostaw na /home
A dysk HDD podmontuj w podkatalogu /home/ gdzie spodziewasz się dużo danych.

Jeśli chodzi o Internet i multimedia, to nie ma co komentować. Jeśli chodzi o gry to wiadomo - aż takiego urodzaju jak na windowsie nie ma, ale te kilka tysięcy pozycji na Steam, GOG i innych jest w stanie zająć sporo czasu. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości