Linux obok Windowsa - wybór systemu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
nowak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2018, 22:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: nowak »

Cześć,
na swoim komputerze mam zainstalowane dwa systemy. Jeden z nich to Windows 10 znajdujący się powiedzmy na dysku A natomiast drugi to Linux Ubuntu znajdujący się na dysku B. Mam problem, ponieważ podczas rozruchu automatycznie włącza mi się system, który był pierwszy zainstalowany czyli windows 10. W ustawieniach boot mam jako pierwszy uruchamianie z boot menagera windowsa. Chciałbym, aby po włączeniu komputera pojawiała mi się lista z wyborem systemu, jednak sam nie potrafie tego zrobić. Czy ktoś mógłby mnie naprowadzić w jaki sposób i czy w ogóle jest taka możliwość? Czy może podczas instalacji coś popsułem i dlatego to nie działa tak jak chcę/powinno?

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
D35CART35
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 01 mar 2018, 13:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: D35CART35 »

Musisz zaktualizować grub, może spróbuj tego https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
nowak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2018, 22:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: nowak »

Użyłem boot-repair, ale niestety to mi nie pomogło. Nadal uruchamiając system, uruchamia mi się odrazu windows. Gdy wejde w menu boot klikając F11 to mogę wybrac system ubuntu, ale niestety w biosie nie mam opcji nawet żeby zmienić priorytet z windows boot menagera na uruchamianie z drugiego dysku bo nie ma tam takiej opcji. Może w na windows 10 muszę coś zrobić?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: kobrawerde »

Nie wiem czy czasem nie musisz wyłączyć na 10 -ce tzw szybkie uruchamianie ( fastboot) ale ja nie mam w/w systemu więc to tylko strzał.
nowak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2018, 22:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: nowak »

Wyłaczyłem ustawiając HiberbootEnabled na 0 w rejestrze, ale to też nic nie dało. Czy problemem może wynikać np. z podłączenia dysku? Może coś źle zostało podłączone, ale wtedy chyba nie dałbym rady zainstalować systemu na dysku? Może tak musi być jeśli systemy są zainstalowane na różnych dyskach?
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: pijetja »

prawdoodobnie:

Podczas instalacji Linuksa nie wybrałeś odpowiedniego dysku do zainstalowania GRUB. Przez to na jednym dysku masz loader Windowsa a na drugim Linuksa.
Włącz Linuksa, otwórz terminal i wpisz:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt install os-prober

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sdX

Kod: Zaznacz cały

sudo os-prober

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
Zamiast sdX wstaw dysk na którym masz zainstalowany Windows (ale bez numeru partycji). Czyli np. jeśli twójdysk jest podłączony jako pierwszy dysk to wpisz “sudo grub-install /dev/sda” jeśli jako drugi “sudo grub-install /dev/sdb”
Teraz zrestartuj komputer, wejdź w BIOS i ustaw bootowanie z dysku z Windowsem. Po uruchomieniu będziesz miał wybór który system chcesz uruchomić.
a gdzie masz windowsa zobaczysz:

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
HOWGH
P.
nowak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2018, 22:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: nowak »

Chciałem podziękować Wam za pomoc. Udało się naprawić i teraz mogę już przy starcie wybierać system. Przeinstalowałem sobie ubuntu od nowa i tym razem wybrałem poprawny dysk dla bootloadera, dodatkowo uruchomiłem boot-repair, który naprawił gruba, a przy okazji wskazał mi jaką komendę mam wpisać w windowsie, aby do windowowego bootloadera dodać ubuntu. Jeszcze raz wielkie dzięki
auroxUser
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2018, 14:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: auroxUser »

Na przyszłość dla wszystkich amatorów GRUB polecam: RESCATUX.
LiveCD który zrobi za nas porządki; )

Link: https://www.supergrubdisk.org/rescatux/
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Linux obok Windowsa - wybór systemu

Post autor: lcoyote »

nowak pisze: 20 paź 2018, 19:03 Chciałem podziękować Wam za pomoc. Udało się naprawić i teraz mogę już przy starcie wybierać system. Przeinstalowałem sobie ubuntu od nowa i tym razem wybrałem poprawny dysk dla bootloadera, dodatkowo uruchomiłem boot-repair, który naprawił gruba, a przy okazji wskazał mi jaką komendę mam wpisać w windowsie, aby do windowowego bootloadera dodać ubuntu. Jeszcze raz wielkie dzięki
===============
Ja zastosowałem inną metodę, a mianowicie gdy chcę uruchomić Windows to podczas startu laptopa wciskam (u mnie) F2 i przestawiam bootowanie na UEFI
A jak chcę uruchomić Linux (na tym w większości pracuję) - to bootowanie inne niż UEFI. Jest to (wg. mnie) metoda korzystniejsza, bo jak wyjdzie nowa wersja po 18.04 to poprzez Windowsa sformatuję całość dysku używanego przez Linux (po zarchiwizowaniu tego co potrzebne) i zainstaluję czystą najnowszą wersję LTS.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości