AVG dla linuxa

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
corrba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2010, 17:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

AVG dla linuxa

Post autor: corrba »

Witam
Jestem zielony i mam pytanie. Zainstalowałem antywirusa AVG for Linux. Widzę go w programach zainstalowanych i w pakietach, ale nie mogę go uruchomić. W menu nie ma tego programu. Co muszę zrobić. Proszę tylko nie odpowiadajcie, że "po co mi antyvirus pod liuxa" chcę program przetestować, poza tym mam partycje windosowe jeszcze i chcę je także przeszukać. Pozdrawiam i dziękuję za rzeczowe odp.
adrikux

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: adrikux »

Zacznij od zapoznania sięze strukturą katalogów. To podstawowa wiedza, której brak będzie uniemożliwiał ci nie tylko odnalezienie zainstalowanego pakietu, lecz także pracy z systemem. Po zainstalowaniu aplikacji nie musi wcale tworzyć się aktywator w menu, chociaż z reguły jest dodawany. Po zrestartowaniu całej sesji lub procesu gnome-panel powinien zostać dodany. Zainstalowane pakiety znajdują się w /usr/bin. Odnośnie programu antywirusowego, skorzystałbym z BitDefendera.
Awatar użytkownika
Gryffinian
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2010, 22:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: Gryffinian »

AVG uruchamia się w terminalu o ile pamietam, aczkolwiek antywir pod linuksa służy ZASADNICZO do skanowania partycji z winzgrozą
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: marcin1982 »

Witam.
Wpisz w terminalu "avg" po prostu, zobaczysz czy się uruchomi czy nie. Jeśli to nie uruchomi programu wpisz w konsoli coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

whereis avg
to wyświetli plik wykonywalny programu, zapewne poda ścieżkę do katalogu /usr/bin (programy, pliki wykonywalne) i będzie postaci albo "avg" po prostu albo jakiś podobnie brzmiący.
Dla ułatwienia przyszłego działania w konsoli (oprócz struktury katalogów) zapoznaj się jeszcze z tym:
http://www.gabo.hi.pl/linux/polecenia.htm
Niemal każde polecenie wyświetli opcje i pomoc po wpisaniu go z opcją --help lub -h, ewentualnie z komendą "nazwa_polecenia man".
adrikux

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: adrikux »

Testowałem kiedyś AVG. W moim przypadku była to wersja wyposażona w interfejs graficzny, tak więc zapewne dostępny jest w dwóch wersjach, graficznej i tekstowej. Jak wcześniej wspomniałem, pakiet z pewnością znajduje się w /usr/bin, lecz skoro przedmówca przedstawia ci sposób wyszukiwania plików, dodam coś od siebie. Możesz skorzystać także z polecenia locate lub wyświetlić rozmieszczenie danego pakietu przeglądając jego właściwości w synapticu.
corrba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2010, 17:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: corrba »

wszystko ładnie znalazłem pakiet w synapticu, wiem gdzie jest zainstalowany avg, ale nadal nie wiem jak to uruchomić. Jestem szarym użytkownikiem, który nie ma czasu zbytnio zgłębiać tajników obsługi, tak jak nie każdy kierowca jest mechanikiem, tak i ja nie jestem specem od systemów komputerowych. Sam go sobie wgrałem, sam powgrywałem co mi trzeba, no i natrafiłem na problem. I zwracam się do was o prostą łopatologiczną pomoc. To jest to, znajdziesz to tu i musisz to zrobić tak, a tak. Będę bardzo wdzięczny

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: Admc »

Z tego co wiem ten program nie posiada interfejsu graficznego. Obsługuje się go z terminala (odpowiednik windowsowego wiersza poleceń). Otwórz terminal i wpisz te polecenia:

Kod: Zaznacz cały

man avg
avg --help
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
adrikux

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: adrikux »

Pisałem przecież, że dawniej korzystałem z AVG wyposażonego w graficzny interfejs, tak więc oznacza to, że istnieje taka wersji. GUI dostępne jest w AVG 7.5, natomiast aktualne wydania z tego co widzę funkcjonują w powłoce tekstowej. Tutaj znajdują się zrzuty ekranu. Szukałem wersji 7.5 do pobrania, lecz większość linków była nieaktywna. Znalazłem możliwość pobrania z tej strony, lecz pakiet instalacyjny wygląda na uszkodzony.
corrba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2010, 17:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: corrba »

czyli chyba jestem za zielony, nie mam też szczerze mówiąc czasu na razie na rozkminianie tekstowej obsługi programu, chwilowo się poddaję, z góry dziękuję za odpowiedzi, zwłaszcza dwie ostatnie. Pozdrawiam
deleted_user

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: deleted_user »

a aj znajduje wszystkie aplikacje tu: /./usr/share/applications
adrikux

Odp: AVG dla linuxa

Post autor: adrikux »

Tutaj znajduje się krótkie wyjaśnienie różnic między aplikacjami z /usr/bin, a /usr/share/applications. Ogólnie mówiąc pakiety instalowane są w /usr/bin natomiast w tym drugim dostępne są "aktywatory" przycisków umieszczonych w menu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości