Zarządzanie partycjami Ubuntu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
tsuisou
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2015, 07:16
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64

Zarządzanie partycjami Ubuntu

Post autor: tsuisou »

Witam
Jestem świeżakiem jeśli chodzi o Linuxa, ale bardzo mi przypadł do gustu. Pierwszy stabilny system z jakim się spotkałem.
Na jednym komputerze mam zainstalowane Ubuntu i wcześniej Windows 7. Mam dysk 320GB, jednak na Ubuntu przeznaczyłem tylko 50 GB i na dodatek źle rozdzielone. Na partycje /home przydzieliłem 10 Gb, a na /etc ponad 30 Gb.
Pierwsze moje pytanie czy jest możliwość przerzucenia np 25 Gb z partycji /etc do /home?
Ponadto zwolniłem sobie z partycji Windowsowych dodatkowych 50 GB, by dodać do przestrzeni Ubuntu, jednak nie wiem jak to zrobić.
To jest moje drugie pytanie jak dodać miejsce z wolnej przestrzeni dysku do Ubuntu?

Jeszcze przed próbą dodania tych 50 Gb zamontowałem sobie partycje Windows w Linuxie i wszystko działało dobrze, jednak gdy zmniejszyłem rozmiar jednej z partycji Windowsa (zrobiłem to w Windowsie) mam pewien problem z uruchamianiem systemu. A mianowicie przy starcie Ubuntu dostaje komunikat : "Continue to wait, or press S to skip mounting or M form Manual recovery". Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Żeby za każdym razem nie musieć wciskać S, przy starcie systemu.

Oto moja zawartość pliku fstab

Kod: Zaznacz cały

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

#Entry for /dev/mapper/fedora-root :
UUID=b9d6bbba-05ea-4cc3-b2e7-8dd322bc9bb6	/	ext4	errors=remount-ro	0	1
#Entry for /dev/sda6 :
UUID=fd808d14-0f1a-48db-9ad0-f202a481ba03	/boot	ext4	defaults	0	2
#Entry for /dev/mapper/fedora-home :
UUID=e4fe9099-cf96-4354-837e-5dc53f08d4c6	/home	ext4	defaults	0	2
#Entry for /dev/sda1 :
UUID=509CC7E09CC7BEAA	/media/sda1	ntfs-3g	defaults,locale=pl_PL.UTF-8	0	0
#Entry for /dev/sda5 :
UUID=067AE9A17AE98DAD	/media/sda5	ntfs-3g	defaults,locale=pl_PL.UTF-8	0	0
#Entry for /dev/mapper/fedora-swap :
UUID=78f5eeef-6dce-41fe-b5f8-9013c7cc7189	none	swap	sw	0	0
I tutaj jak pewnie zauważycie jest jeszcze jeden problem. Aktualnie używam Ubuntu, jednak jestem pod nieudanej próbie lub dwóch instalacji Fedory. Nie udało mi się, ponieważ instalacja była przerywana z jakiegoś powodu, więc zainstalowałem Ubuntu. Zastanawiam się czemu dyski są ponazywane jako Fedora? Są one aktualnie potrzebne w pliku fstab??

Z góry dziękuje za pomoc
EmilS
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 23 wrz 2014, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Zarządzanie partycjami Ubuntu

Post autor: EmilS »

Do zmniejszania lub zwiększania (edycji), czy też likwidowania partycji dobry jest program GParted (w niektórych edycjach Ubuntu jest chyba instalowany wraz systemem, jeśli nie ma -centrum oprogramowania). Co do innych kwestii -też nie jestem biegły w linuxie, więc nie wiem :/
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Zarządzanie partycjami Ubuntu

Post autor: rom »

Moja rada: zainstaluj Ubuntu od nowa. Zajmie to 20 minut + czas na aktualizację i konfiguracę.
Poczytaj http://tech-online.pl/instalacja-ubuntu ... -po-kroku/ ewentualnie poszukaj innego (w miarę nowego) poradnika lub filmiku na YT.
W kroku 6. wybierz Użycie innego rozwiązania.
W kroku 7. usuń wszystkie partycje linuksowe i utwórz je od nowa. Nie zmieniaj ich rozmiaru, tylko pousuwaj. Następnie, na zwolnionej przestrzeni, utwórz nowe: /, /home i swap. Żaden /boot nie będzie potrzebny, chyba że chcesz szyfrować LVM lub masz szyfrowany Windows.
I dodatkowa lektura, w niej też jest o nstalacji http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... usty-tahr/
także = też
tak że = więc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości