Instalacja sterownika dla RADEON HD 7670M series

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Instalacja sterownika dla RADEON HD 7670M series

Post autor: Filippexo »

Hej. Zainstalowałem najnowsze Ubuntu 16.04 LTS. Jak się potem dowiedziałem, domyślnie to wydanie nie wspiera już kart
graficznych radeon hd series. Już nie ma możliwości zainstalowania sterownika przez Dodatkowe Sterowniki.

Jak mogę ręcznie zainstalować sterowniki dla karty graficznej RADEON HD 7670M z amd catalyst control center.
Byłbym wdzięczny za poradę rozpisaną komendami krok po kroku, jeśli to jest możliwe ;) Chodzi mi o sterownik fglrx.

"Użytkownicy układów graficznych AMD ucieszą się zapewne z obsługi sterowników AMDGPU, jednak w przypadku Catalyst, jest pewien problem. Ubuntu 16.04 nie obsługuje pakietu „fglrx”, a co za tym idzie, użytkownicy wykorzystujący układy oparte na tym sterowniku mogą mieć problemy z bardziej zaawansowanymi operacjami (na przykład z grami)."

I co teraz mam zrobić?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Instalacja sterownika dla RADEON HD 7670M series

Post autor: bear7 »

Filippexo pisze:Jak się potem dowiedziałem, domyślnie to wydanie nie wspiera już kart graficznych radeon hd series.
Z tego co mnie wiadomo, pewne karty są wspierane. Problem jest taki, że to sterownik fglrx nie jest wspierany i zwyczajnie nie działa z Xorg 1.18, który to siedzi w Ubuntu 16.04. I z tego co mnie wiadomo, nie zanosi się, aby AMD zrobiło coś w kierunku naprawienia tej sytuacji; zamiast pracować nad zamkniętym sterownikiem, AMD dodaje coś tam do otwartego sterownika, aby działał lepiej.

Więc albo pozostaje przyzwyczaić się do otwartego sterownika, albo wrócić do 14.04 (15.10 to zły pomysł ze względu na krótkoterminowe wsparcie), albo szukać rozwiązania w postaci instalacji innego systemu...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Instalacja sterownika dla RADEON HD 7670M series

Post autor: Filippexo »

Dziękuję ci za informację.

Szkoda, jako gracz będę musiał pożegnać się z nowinkami Ubuntu. Jako gracz mam x3 mniej pfs na otwartych sterownikach.
Dziś nadszedł smutny dzień kiedy Ubuntu poniosło porażkę, może następne wydania to zmienią.... zobaczymy... :)
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Instalacja sterownika dla RADEON HD 7670M series

Post autor: makson »

A testowałeś otwarte stery na najnowszym Ubuntu 16.04? Nawet najnowszy port Tomb Raidera na Linuksa ma w wymaganiach Radeona i otwarte stery, więc z wydajnością nie jest już chyba tak źle...
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości