Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
tomaszek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 31 sie 2016, 22:48
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rumia

Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Post autor: tomaszek »

Parę miesięcy temu rozpocząłem swoją przygodę z Linuxem. Mój Ubuntu. 16.04 LTS xenial x86_64 jest zainstalowany na 8 -letnim Dell-u inspiron 1420 T5550 @ 1,83 GHz, 3 GB.
Wszystko jest bardzo fajne, dużo się uczę, dwukrotnie skorzystałem już z bardzo cennych pomocy doświadczonych kolegów z Ubuntu.pl. i w zasadzie nie powinno być problemów.
Od 3 miesięcy jestem na statku, gdzie mam ograniczony dostęp do internetu. Nie mogę zainstalować dostępnych uaktualnień.

Ostatnio zauważyłem, że coś złego dzieje się z moim kompem. Po uruchomieniu potrzebuje on ponad 60 minut by się rozkręcić i być gotowym do w miarę normalnej pracy. Przez te ponad 60 min cały czas kręci się namiętnie HDD, jakby system ciągle czegoś szukał.
Nie wiem co jest tego przyczyną, Nie sądzę bym zainstalował zbyt wiele aplikacji.

Nie wiem czy to jest rozsądne rozwiązanie, ale po powrocie do domu myślę dokonać na nowo instalacji systemu i wszystkich potrzebnych mi aplikacji.

Co z tym zrobić?
Bardzo proszę o konstruktywne wsparcie i pomocne rady.

Tomaszek
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Post autor: Tomfoc »

Nie można wykluczyć, że jakiś proces mocno obciąża kompa. Odpal konsolę i poleceniem top podejrzyj jaki proces tak intensywnie pracuje.
tomaszek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 31 sie 2016, 22:48
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rumia

Re: Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Post autor: tomaszek »

Sprawdziłem, nie jestem jednak pewien który proces jest "too hot". Dołączam 3 zrzuty ekranu. Może coś zauważysz?
Załączniki
Zrzut ekranu z 2016-12-26 14-15-18.png
(223.6 KiB) Nie pobierany
Zrzut ekranu z 2016-12-26 14-15-06.png
(223.03 KiB) Nie pobierany
Zrzut ekranu z 2016-12-26 14-08-09.png
(214.81 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Post autor: pijetja »

Witam,
Może to moje zboczenie, paranoja ale po 8 latach prawdopodobieństwo awarii dysku jest jest większe niż prawdopodobieństwo trafienia reklamy losowo przełączając kanały TV. Dlatego:
1.

Kod: Zaznacz cały

apt-get install gnome-disk-utility
jako root
2. Uruchom gnome-disks
3. Dysk Systemowy ctrl+s lub dane i testy SMART
4, Jeżeli liczba ponownie przydzielonych sektorów lub liczba sektorów oczekujących lub liczba sektorów niemożliwych do naprawy jest dużo większa od 0 to dysk idzie się paść. Skopiować dane, wymienić dysk.
5. Jeśli coś jest nagłe i drastyczne to zwykle bywa fizyczne a nie systemowe
Howgh.
P.
tomaszek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 31 sie 2016, 22:48
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rumia

Re: Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Post autor: tomaszek »

Dziekuje za podpowiedz. Skorzystam z Twojej rady po powrocie do domu, czyli za jakies 2 tygodnie. Teraz jestem na srodku Oceanu Indyjskiego I nie mam nawet mozliwosci zrobienia backup na zewnetrznym dysku. Pozdrawiam - Tomaszek
tomaszek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 31 sie 2016, 22:48
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rumia

Re: Drastyczne spowolnienie pracy komputera

Post autor: tomaszek »

Miałeś rację.
Mój HDD ma ponad 30 000 uszkodzonych sektorów. Sformatowałem go i ponownie zainstalowałem system wraz z potrzebnymi aplikacjami. Póki co jest OK, ale będę próbował nabyć nowy HDD. Dzięki i pozdrówka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości