prawa dostępu i winscp

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
heb
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2017, 18:13

prawa dostępu i winscp

Post autor: heb »

Z góry przepraszam, ale ja należę raczej do żłobka, niż do przedszkola linuxa :(

Używam Ubuntu na serwerze, z którym łączę się przez winscp i putty.

Potrzebowałam dołączyć dodatkowy dysk - sformatowałam w ext4, potem mount - do tej pory działa (winscp też łączy się z serwerem), ale na nowej partycji zapisywać i edytować pliki można tylko przez sudo. Chciałam zmienić uprawnienia dostępu do wszystkich katalogów. Użyłam

sudo chmod -R 777 /home/ubuntu

Teraz - nie mogę się połączyć przez. Winscp pokazuje - serwer odmówił naszego klucza (na już zdefiniowanym połączeniu). Nic więcej nie zrobiłam, ale wygląda jakbym pomieszała coś z uprawnieniami dostępu/kluczami. Co zrobiłam źle i jak mogę to naprawić?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: prawa dostępu i winscp

Post autor: mario_7 »

Polecenie, które wykonałaś to generalnie katastrofa dla bezpieczeństwa i SSH słusznie odmawia działania...
Część plików w katalogu użytkownika powinna mieć ograniczone uprawnienia a to polecenie zrobiło straszny bajzel.

Co gorsza odwrócić to trudno, a naprawianie pliku za plikiem to karkołomne zadanie.

Najlepiej zatem utworzyć nowego użytkownika i skonfigurować go (SSH i inne sprawy).

Co do dysku - wystarczy prawidłowo go zamontować i sudo nie będzie potrzebne (ustawić odpowiednie uid i gid jako parametry montowania - man mount pomoże).
Albo po prostu z sudo utworzyć katalog na tym dysku i zrobic na nim chown lub chmod z odpowiednimi parametrami aby zwykły użytkownik mógł tam zapisywać.
heb
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2017, 18:13

Re: prawa dostępu i winscp

Post autor: heb »

Dzięki za odpowiedź - w takim razie - spróbuję od nowa.

Drugi sposób wydaje mi się w tym momencie i na moim poziomie rozwoju łatwiejszy do ogarnięcia.
Czyli - powinnam zamontować dysk tak jak zrobiłam to wcześniej - w tym momencie uprawnienia do zapisywania ma tylko sudo.
Z poziomu sudo tworzę katalog na nowym dysku. Teraz zmieniam do niego uprawnienia. Polecenie tak powinno wyglądać?

sudo chmod -R 777 /home/ubuntu/ścieżka_do_dysku/nowy_katalog

I czy we wszystkich podkatalogach utworzonych później też z poziomu użytkownika będą uprawnienia do odczytu/zapisu/wykonywania?

Dzięki jeszcze raz.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: prawa dostępu i winscp

Post autor: mario_7 »

Kod: Zaznacz cały

# utworzenie katalogu
sudo mkdir /sciezka_do_dysku/nowy_katalog
# ustawienie właściciela na obecnego użytkownika
sudo chown $(whoami):$(whoami) /sciezka_do_dysku/nowy_katalog
# standardowe uprawnienia zapisu
sudo chmod 755 /sciezka_do_dysku/nowy_katalog
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości