Pierwsze kroki w ubuntu - partycjonowanie, wyłączanie i sterowniki

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Andrea92
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2017, 22:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Pierwsze kroki w ubuntu - partycjonowanie, wyłączanie i sterowniki

Post autor: Andrea92 »

Witam, mam kilka pytań dotyczących sustemu Ubuntu.

1. Mam dwa dyski 120Gb SSD oraz 1TB, podczas instalacji utworzyłem partycję odpowiednio "/" , "swap" oraz "/home" na dysku SSD. Następnie z drugiego dysku chciałem utworzyć kolejną partycję "/home" lecz pojawił się błąd odnośnie dwóch partycji "/home". Jest jakiś sposób, aby to rozwiązać ?
Na razie mam zainstalowane tylko Ubuntu, w przyszłości chciałem zainstalować dodatkowo Win7.

2. Nie mam możliwości wyłączenia laptopa, kliknięcie "shutdown" powoduje wyłączenie, lecz po chwili laptop włacza się ponownie ? Jak mogę to rozwiązać ?

3. Co ze sterownikami (chipset, gpu, usb, internet, itp.) czy należy samemu zainstalować czy system podczas instalacji sam wyszukuje ? Ewentualnie, gdzie szukać odpowiednich sterowników, mam laptopa HP probook 450, na stronie producenta próżno szukać.

Z góry dziękuję i Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8599
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pierwsze kroki w ubuntu - partycjonowanie, wyłączanie i sterowniki

Post autor: mario_7 »

1. Nie da się utworzyć dwóch partycji /home bo nie mogą istnieć dwa katalogi o takiej samej nazwie w tym samym miejscu - co raczej jest dosyć logiczne.
Jaki byłby cel utworzenia drugiej partycji /home?

2. Potrzebne są logi - wynik polecenia dmesg po nieudanym wyłączeniu systemu.

3. Temat poruszany milion razy. Wolne sterowniki są w systemie. Jeśli jakiś element wymaga zamkniętego firmware lub własnościowego sterownika, to należy zainstalować ręcznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości