Skróty klawiszowe - brak reakcji po aktualizacji

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
Fardorn
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Skróty klawiszowe - brak reakcji po aktualizacji

Post autor: Fardorn »

Witam,

korzystam z notebooka U36sg ze środowiskiem KDE. Po aktualizacji przestały działać skróty klawisze odpowiadające m.in. za regulację dźwięku, wyłączanie touchpada/ekranu itd. Szukałem po błędach zgłaszanych z media keys, ale nie udało mi się odnaleźć konkretnego rozwiązania. Spotkał się już ktoś z tym i mógłby wspomóc radą?
Awatar użytkownika
pancernik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 04 wrz 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Skróty klawiszowe - brak reakcji po aktualizacji

Post autor: pancernik »

Zacznij od tego czy system widzi klawisze.
Możesz sprawdzić to w terminalu po uruchomieniu programu wystarczy naciśnąć konkretny klawisz multimedialny i sprawdzić czy pojawił się wpis w terminalu.

Jeśli tak to możesz przypisać odpowiednie akcje.
touchpad:
https://askubuntu.com/questions/537002/ ... ling-other
głośnść za pomocą amixer:
https://unix.stackexchange.com/question ... m-terminal

Możesz też, powinno raczej pomóc wrócić po poprzedniej wersji kernela.
przy uruchamianiu systemu zaraz na początku przytrzymaj Shift i wybierz nie najnowszy kernel z listy ale 2,3,4 i sprawdź na którym ci działa.
Następnie możesz usunąc nowszy kernel.
Awatar użytkownika
Fardorn
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Skróty klawiszowe - brak reakcji po aktualizacji

Post autor: Fardorn »

Trochę po czasie, ale udało mi się naprawić część skrótów klawiszowych od F1-F12. W zakładce "Skróty Globalne" wszystko było wyczyszczone i wystarczyło je dodać ręcznie.

Pozostały mi jeszcze dwa denerwujące klawisze, a bardziej brak ich funkcji - TAB i Caps Lock. Niestety, ale w powyższej zakładce tego nie znalazłem. TAB nie działa np. w przeglądarce przy przeskakiwaniu pomiędzy polami, a Caps Lock w żadnym programie. Dodatkowo dioda również nie załącza się, aby wskazać, że jest aktywny.

Edit: Rozwiązane! Aż głupio - poluzowała się taśma od klawiatury. Zaczep który ją trzyma już się lekko wyrobił i minimalnie poluzowało się od prawej strony. Nie przypuszczałem, że może to spowodować takie wybiórcze działania klawiszy. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości