Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
danvanbaster
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 07:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Architektura: x86_64

Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Post autor: danvanbaster »

Witam, znajomy zakupił taki o to sprzęt Intel compute stick 1gb ramu i 8 GB dysk moje pytanie brzmi jak podzielić podzielić Patrycję tak by by Ubuntu się nie zacinał, aktualnie zainstalowany jest ubunt 17.04, fabrycznie byl 14.04 ale po aktualizacji do 16.04 przestało odbierać wifi oraz dźwięk HDMI.
Czy jest jakaś dobra duszyczka na tym forum która napisze jak powinna być podzielona patrycja, wiem że trzeba jakiś SWAP tworzyć ale uczę się dopiero linuxa. Prosze o pomoc nie o hejt. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Post autor: Tomfoc »

Najlepiej jest zacząć od podstaw:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Patrycja
https://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja
http://ubuntu.pl/dokumenty/Przewodnik_U ... y_Tahr.pdf (przewodnik dotyczy Ubuntu 14.04, ale proces dzielenia dysku i instalowania systemu jest nadal aktualny.
Ten dysk jest taki mikroskopijnie mały, więc cudów nie będzie.
danvanbaster
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 07:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Architektura: x86_64

Re: Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Post autor: danvanbaster »

Chodzi mi tylko o to by w miarę można było na tym strony internetowe przeglądać bo aktualnie odpalając przeglądarkę i wpisując zalukaj.tv automatycznie się zawiesza i pomaga tylko wyłączenie i włącznie urządzenia na nowo.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Post autor: Tomfoc »

Moje doświadczenie wskazuje, że na system trzeba przeznaczyć minimum 6GB. Tak więc reszta dysku to będzie partycja swap. Inaczej mówiąc (pisząc) - musicie utworzyć na tym małym dysku dwie partycje. Jedna w rozmiarze 6 GB z systemem plikowym ext4, którą podczas instalowania systemu trzeba wskazać jako partycję /, druga na pozostałej powierzchni dysku (typ swap). Słyszałem, że nowe wersje Ubuntu (chyba od 17.04) sugerują utworzenie pliku swap zamiast partycji swap. Podczas instalowania systemu, jeśli instalator wykryje brak partycji swap, to proponuje utworzenie pliku swap - tak, jak w Windows. Ja tego jeszcze nie doświadczyłem, bo mam partycję swap, a w tym przypadku instalator propozycji utworzenia pliku swap nie składa.
Przy tak małej ilości pamięci RAM, małym dysku itp. bardziej zasadne by było zainstalowanie jakiejś lżejszej dystrybucji np. Xubuntu - to takie Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce. Zajmuje znacznie mniej RAM.
danvanbaster
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 07:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Architektura: x86_64

Re: Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Post autor: danvanbaster »

A karta microSD bo jest opcja dorzucenia karty i czy jest opcja podzielenia jej na dysk systemowy jak i dysku do użytku użytkownika? czyli ogólnie karta microSD 16 GB plus 8 GB daje 24 GB i to jakiś podzielić czy nie da się tego tak zrobić
danvanbaster
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 07:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Architektura: x86_64

Re: Jak przygotować Intel compute stick pod Ubuntu?

Post autor: danvanbaster »

A jeszcze takie pytanie bo jak zdecyduje się przeinstalować go na xubunt jak instalować takie coś jak isorespin.sh bo bez tego nie mam ani wifi ani dźwięku. Bo tego co mam aktualnie zainstalowane znalazłem już z tym pakietem i wszystko śmiga jak powinno, tylko go przymula xd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości