Ubuntu Live nie bootuje na nowym laptopie.

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
shepard90
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2017, 19:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Ubuntu Live nie bootuje na nowym laptopie.

Post autor: shepard90 »

Witam!

Od jakiegoś czasu mam problem. Szukałem rozwiązań na forum i w internecie, jednak nie mogłem znaleźć nic, co mogłoby mi pomóc.
Od jakichś 10 lat mam do czynienia z linuksem. Czasem był to mój dodatkowy system operacyjny, czasem używałem go jako podstawowego. Mam za sobą instalację i pracę na takich dystrybucjach jak Ubuntu, Arch Liux, Mandriva, Kali linux, Backtrack, Slackware. Instalowałem je na HDD, na pendrive jako live, oraz z instalacją na pendrive i wszystko zawsze chodziło sprawnie do momentu zakupu nowego laptopa.

Specyfikacja:
ASUS ROG GL552VW
Intel Core i5-6300HQ
RAM: 8GB
Grafika Integra Intel + Nvidia GeForce GTX 960m
Windows 10 HOME
BIOS: American Megatrends Inc. GL552VW.218, 16.03.2016

Chciałem stworzyć bootowalny pendrive z opcją persistence z UBUNTU na pokładzie, nie startuje. Próbowałem z Arch linux, blackarch, 32 i 64 bity, próbowałem przez LiLi, UUI, Unetbootin i NIC
Pendrive jest wykrywany, pojawia się okno do wyboru wersji live lub instalacji i obojętnie co wybiorę przeważnie kończy się na zamrożeniu ekranu podczas ładowania i koniec. Instalatory z UEFI czy bez, wszystko jedno, efekt ten sam. Raz udało mi się uzyskać informację z konsoli podczas bootowania ubuntu, coś w podobie: "cannot find media containing filesystem" - widziałem to tylko raz, więc nie jestem pewien czy dokładnie tak to wygląda. Sytuacja jest identyczna bez względu na to jakiego pendrive użyję, sandisk, kingston 8,16,32 GB - zawsze to samo. USB 3.0, 2.0 - bez znaczenia.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że na 7-letnim laptopie żony, moim starym 6-letnim samsungu, ostatnim samsungu jaki znajomy oddał mi do naprawy - wszystko działa. Wszystkie pendrive'y z każdą z wyżej wymienionych dystrybucji odpalają bez zarzutu.

W biosie zmieniałem już wszystkie możliwe opcje: USB LEGACY, wyłączałem Secure Boot

Na początku miałem w planach stworzenie pendrive'a z zainstalowanym UBUNTU jako samodzielny system, potrzebuję go, gdyż po godzinach pracy często zajmuję się pomocą i naprawą komputerów, więc sprawny system, z gotowym już oprogramowaniem bardzo by pomógł. Kiedy jednak okazało się, że na moim laptopie on się nie uruchamia to może zdarzyć się to także u kogoś, a wtedy klapa i moje kompetencje stają się bardzo wątpliwe. W związku z tym postanowiłem odpuścić instalację na USB na rzecz wersji live usb. Niestety wciąż to samo.

Proszę o pomoc. To mój pierwszy temat i pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.
~~Nothing worth having comes easy~~
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu Live nie bootuje na nowym laptopie.

Post autor: kobrawerde »

Hmyy ..widzę że jesteś raczej doświadczonym i obytym w temacie ogólnie PC / instalacji systemów ... to co zwróciło moją uwagę w twojej konfiguracji laptopa
to dwie karty grafiki jedna integra i druga ....moim zdaniem tu może być problem . Czy czasem system nie głupieje ....nieważne z jakiego nośnika startuje jaką kartę grafiki używać ? ... czasami takie konfiguracje ustawia się w pliku xorg.conf ...np żeby jedną wyeliminować np. integre na rzecz nowszej i bardziej wydajnej. ...ale to tylko jakiś trop :-)
shepard90
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2017, 19:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Live nie bootuje na nowym laptopie.

Post autor: shepard90 »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Cóż, problem dwóch grafik uznałem za wyeliminowany z uwagi na to, że na dwóch pozostałych testowanych laptopach także są dwie grafiki. Jeden ma intel z ati drugi z nvidią, jak mój. Do tej pory wszystkie dystrybucje na innych sprzętach odpalały mi się domyślnie na karcie dedykowanej z otwartymi sterownikami.
~~Nothing worth having comes easy~~
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu Live nie bootuje na nowym laptopie.

Post autor: kobrawerde »

Tu jest jakiś temat odnośnie twojego lapka i linuxa ....można look-nąć :-) ASUS ROG GL552VW-DH71
a najlepiej więcej tematów z : google
Jak Ci się uda to daj znać może innym się przyda małe howto
shepard90
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2017, 19:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Live nie bootuje na nowym laptopie.

Post autor: shepard90 »

Witam ponownie. Przepraszam, za brak odzewu przez parę dni, ale byłem bardzo zajęty. Problem można uznać za częściowo rozwiązany. Pomógł post kobrawerde.
Mianowicie wypowiedź jednego z użytkowników forum, do którego mnie skierował:
I have this machine running under Linux and various flavors. Here are some tips. Message me or reply here if you have trouble with the below because I am doing this from memory.

Kernels below 4.3 (pretty much any distro at the end of December): Add "nouveau.modeset=0 tpm_tis.interrupts=0 acpi_osi=! acpi_backlight=native i915.preliminary_hw_support=1 idle=nomwait"

The Nouveau command disables the NVidia card, which you need to do until you get proper drivers installed (use something like Bumblebee).
The ACPI commands make your keyboard hotkeys work properly
The i915 command tells the older kernel to use the "beta" Skylake support, which you will certainly want.
The idle command is needed to make the new Skylake chipset speed up and down properly without locking up. I was seeing occasional lockups without the idle setting.

With these settings, I have full function keys, screen lighting, etc, the cpu is at full speed and everything works great EXCEPT I have no touchpad support. As far as I can tell, the kernel does not support the touchpad in this machine/configuration at present. There are multiple bugs raised within the Linux community if you look around. I am hoping we will see a fix to this soon. I tried to debug the device but due to lack of time I don't think I will be able to find a fix on my own.

After install, set X windows up to not use the NVidia drivers and you can drop the nouveau.modeset parameter. I use the Mesa open source drivers.

For 4.3 and above kernels (which I have custom compiled from source at this point but should be rolling out on some distros soon) you can drop the i915.preliminary_hw_support and tpm_tis.interrupts. You don't need those on the latest kernel as far as I can tell.
Generalnie chodzi o to, że aby spowodować bezproblemowe bootowanie JAKIEJKOLWIEK dystrybucji na moim laptopie trzeba edytować ustawienia GRUB'a w menu wyboru instalacji/live i
odpowiednio:
dla kerneli poniżej 4.3 dodajemy po quiet splash komendy: "nouveau.modeset=0 tpm_tis.interrupts=0 acpi_osi=! acpi_backlight=native i915.preliminary_hw_support=1 idle=nomwait"
dla kerneli 4.3 lub nowszych dodajemy nouveau.modeset=0 acpi_osi=! acpi_backlight=native idle=nomwait

Po tym zabiegu można bezproblemowo zainstalować dowolną dystrybucję na hdd i pendrive i bez problemu ją odpalić, a następnie permanentnie dodać tą linijkę w domyślnych ustawieniach GRUB'a, żeby nie trzeba było jej dopisywać przy każdym uruchomieniu.

Teraz takie pytanie: Czy jeśli dodam tę linijkę do GRUB'a w systemie zainstalowanym na pendrive, nie będzie ona wymuszała takich ustawień po podpięciu do innych komputerów? Czy nie spowoduje to, że na innych komputerach będę musiał ją za każdym razem usuwać, żeby odpalić, bo nastąpią konflikty sprzętowe z ustawieniami kompatybilnymi z moim laptopem i zapisanymi na sztywno w ustawieniach GRUB?
~~Nothing worth having comes easy~~
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości