Dodawanie skrótu na pulpicie - Ubuntu 16.04

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
szapoba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2017, 20:50
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Dodawanie skrótu na pulpicie - Ubuntu 16.04

Post autor: szapoba »

Witam koleżanki i kolegów,

chciałabym na wstępie prosić o dużą dozę wyrozumiałości - moja wiedza o komputerach jest znikoma, ale bardzo bym chciała się nauczyć.
Zainstalowałam Ubuntu u siebie i mam problem z najprostszymi rzeczami - teraz gryzę się z problemem utworzeniem skrótu programu TeamViewer. Przejrzałam w google dużo podpowiedzi, nie tylko dla tej wersji systemu, szukałam na forum, ale prostej instrukcji nie mogę znaleźć.
Próbowałam z przeniesieniem z Komputer -> usr -> share -> applications i skopiuj na pulpit (wskazówka z youtube, na inny program podziałała), ale wtedy po uruchomieniu wyświetla mi się informacja, że aktywator jest niezaufany i nie mogę otworzyć(z innym programem to podziałało). Z uruchomieniem z tej ścieżki, którą podałam nie ma problemu, ale jest dla mnie uciążliwe za każdym razem przechodzenie przez tyle folderów, zwłaszcza, kiedy szybko muszę odnaleźć jakiś program.
Próbowałam utworzyć go za pomocą wskazówek z uruchamiania aktywatora (znalazłam polecenie w internecie), zainstalowało mi jakieś oprogramowanie do tego i faktycznie, mogę odpalić potem z polecenia gnome-desktop-item-edit ~/Pulpit/ --create-new, ale później coś źle robię, bo po wpisaniu potrzebnych danych wyskakuje błąd pliku.
Znalazłam też to - http://www.boreksadlak.borek.drl.pl/two ... enu-unity/ - co wydaje mi się, że mogłoby zadziałać - ale zakładam, że to wina moich upośledzonych umiejętności, że także to mi nie wychodzi. Przypuszczam, że wstawiam złe ścieżki, ale próbowałam różnych wariantów i nie wiem, czy to nie wina tego, że instrukcja jest napisana dla wcześniejszych wersji systemu.

Chciałabym uprzejmie prosić o jakieś wskazówki. Szukam od kilku godzin w google rozwiązania, zarówno na stronach polskich, jak i angielskich, ale coraz bardziej się gubię. Zawiesił mi się system już dwa razy, boję się, że coś zepsuję.

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dodawanie skrótu na pulpicie - Ubuntu 16.04

Post autor: Tomfoc »

Należę do tych użytkowników, którzy nie mają żadnych skrótów na pulpicie. Tak więc nie wiem, czy dobrze rozumiem o co Ci chodzi. Jeżeli skrót do zainstalowanego programu znajduje się w tzw. dash (to chyba się tak nazywa - mam na myśli ten najwyżej umieszczony przycisk na lewym, pionowym panelu), to zrób tak: włącz menedżer plików i wejdź do katalogu Pulpit znajdującego się w katalogu domowym. Przesuń okno menedżera np. w prawy dolny róg wyświetlacza. Następnie kliknij w ten dash aby się pokazały skróty do programów. Chwyć lewym przyciskiem myszy dany skrócik i przeciągnij go na okno menedżera plików. Na pulpicie pojawi się skrót.
Przed chwilą sprawdziłem - można przeciągnąć skrót bezpośredni na pulpit, nie potrzeba posługiwać się menedżerem plików.
szapoba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2017, 20:50
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Dodawanie skrótu na pulpicie - Ubuntu 16.04

Post autor: szapoba »

Nie jest to do końca to, o co mi chodziło, ale faktycznie, przenosząc z dasha udało mi się to wrzucić na pasek (na pulpit nie mogę, ciągle mi blokuje dostęp z pulpitu). Chociaż tyle. Dzięki, jeszcze pokombinuję sama, może uda mi się rozwiązać, co robię źle ;) Dziękuję bardzo!
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dodawanie skrótu na pulpicie - Ubuntu 16.04

Post autor: Tomfoc »

Sprawdź czy masz uprawnienia do zapisu w folderze Pulpit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości