Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2032
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Post autor: kobrawerde »

Mam pytanie odnośnie tworzenia obrazu płyt CD / DVD ...a dokładnie ich dokładnych kopii 1:1 . Na linuxa jest sporo programów do nagrywania jak i w/w opcji zgrywania do pliku .iso ...ale są pewne różnice które zauważyłem. Jak na razie nie nagrywałem utworzonych plików .iso na nośnik ... ale sprawdzam że tak powiem na sucho :-) ... (ostatnio coś nagrywałem na Windowsie).... tam też spory wybór jeśli nie większy . Obiecałem zgrać pewną płytkę i teraz mam problem ... nie wiem czy dobrze myślę ale pewne programy albo źle zgrywają do pliku .iso ..a może nie ?
Efekt jest taki iż np. prog. K3b .... zrobił kopię z wynikiem md5sum : 2a6b4d5d9c50ec20e0f15963f6f9cf67
Program cdw ... ( z lini komend / konsola ) : 0f7285b98bffe97bd9063994ec64cc5d
Program dd jak wyczytałem najlepiej uruchomić z pewnymi
opcjami tzn. odczytać info z płyty :
isoinfo -d -i /dev/sr0 | grep -i -E 'block size|volume size'
wynik:
Logical block size is: 2048
Volume size is: 1928319
i potem :
dd if=/dev/sr0 of=/home/user/Pulpit/test.iso bs=2048 count=1928319 status=progress
wynik pliku .iso / md5sum : 0f7285b98bffe97bd9063994ec64cc5d
ale już zwykła ...jeśli tak można powiedzieć komenda dd do nagrania iso :
dd if=/dev/sr0 of=/home/user/Pulpit/test.iso daje wynik md5sum : 2a6b4d5d9c50ec20e0f15963f6f9cf67
Program FlBurn zgrał i dał wynik : 2a6b4d5d9c50ec20e0f15963f6f9cf67
W końcu sprawdziłem płytę w napędzie :
md5sum /dev/sr0
2a6b4d5d9c50ec20e0f15963f6f9cf67 /dev/sr0 .......... tak więc wynika że to powinno być poprawne nagranie
W takim razie czy inne programy / użyte w nich dodatkowe opcje źle zgrywają do pliku ISO ? :roll:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Post autor: mario_7 »

Zgaduję, że różnica może wynikać stąd, że raz sprawdzasz sumę kontrolną całego dysku, a raz dysku okrojonego do samych danych na nim zawartych.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2032
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Post autor: kobrawerde »

Nie bardzo rozumiem ....plik ISO sprawdzam tym samym programem gtkhash / md5 ... tylko wszystkie pliki .iso zostały utworzone innymi programami do zgrywania właśnie ISO ...i zawsze ta sama płytka DVD....
program simpleburn nagrał : 0f7285b98bffe97bd9063994ec64cc5d :razz:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2032
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Post autor: kobrawerde »

A czy na linux-a istnieją programy w stylu CloneCD / Alcohol120% itp itd...nie rozważamy tu oczywiście o piractwie ..czyli kradzieży. Każdy ma własne sumienie ....ale ot proste pytanie czy takowe w ogóle kiedykolwiek były tworzone dla zabezpieczonych nośników tak CD czy DVD ...

Ps. w/w i wspomniane prog. pod windowsa można spokojnie zapisać na pendrive i uruchomić więc to żaden problem ...ale czy na linux-a nie ma żadnych zamienników ? ...oprócz AcetoneISO który czyba i tak nie poradzi sobie z w/w problemem :-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Post autor: mario_7 »

Czy we wszystkich przypadkach pliki iso działają?
Tego typu oprogramowanie chyba można przez wine uruchomić.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2032
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Tworzenie obrazu płyt ISO / 1:1

Post autor: kobrawerde »

Dzięki za info ..tak wiem wine ...ale właśnie od windowsa chciałem uciec :-) .... a tak naprawdę to z samym wine na linux-ie też mam same problemy i pewnie nie tylko ja bo sporo się naczytałem w necie.... jeśli już jakaś wersja wine zadziała u mnie z danym programem to nie potrafię zmusić w/w do współpracy z napędami CD / USB .... zależało bi mi choćby na programie : Win32DiskImager .... do tworzenia kopi zapasowych kart SDHC ... wiem że są poradniki jak to zrobić w linux-ie programami np dd itp ...ale z doświadczenia wiem że o wiele pewniej działają programy z ( niestety windowsa ) choćby wspomniany gdzieś na forum : rufus w przypadku tworzenia botowalnego USB. Kiedyś zrobiłem sobie backup karty SDHC z poradnika w necie ( program dd ) .... super sprawa zapisałem i zapomniałem. Karta padła więc szczęśliwy przywracam kopie ...i zonk nie działa ! plik .img próbowałem nagrać różnymi metodami na nową 8GB kartę SDHC ...ale lipa :-( .... musiałem cały system Armbian stawiać od nowa i zawczasu zrobić backup właśnie programem: Win32DiskImager :razz:
A sam program wine to .... przynajmniej na moim systemie Lubuntu prawdziwa łamigłowka :-) ...chyba z 7 razy instalowałem i czyścilem system z w/w programu aby poprawnie zadziałał tzn. pojawił się w menu z opcjami napędu itp ..ale lipa ... nawet w menu prawy klik nie ma opcji uruchom w wine. Wspomniany Win32DiskImager instalowalem chyba 10 razy i niestety uruchomił mi się tylko jak winecfg uruchomiłem jako root ... jednak brak widocznego napędu w programie :-( ..... ostatnio udało się jakoś dziwnej instalacji wine z repo ppa i Win32DiskImager uruchamia się jako zwykły user pojawiła się opcja w menu prawy klik ( uruchom w wine ) ale ....sam program nie widzi napędu USB / również takie programy jak CloneCd + wine to tylko problem.... łatwiej i prościej już jak wspomniałem postawić system Windows na USB i w nim uruchamiać jakieś programy.
Ps. Za to super program pod window-sa........ Exact Audio Copy działa OK .... CD/DVD-Rom jest wykrywany z automatu :razz:
Na linuxa jest moim zdaniem godny zamiennik : RubyRipper - v 0.7.0a1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości