Partycjonowanie dysku twardego

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
mean
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 05 paź 2016, 18:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Partycjonowanie dysku twardego

Post autor: mean »

Cześć mógłby ktoś poradzić jak zrobić dwie partycje na dysku, żeby zainstalować windowsa obok Ubuntu? Albo link do jakiegoś poradnika? I w ogóle czy lepiej partycjonować dysk czy zamontować drugi dysk w miejsce napędu optycznego? Czy są jakieś wady partycjonowania?
:pt36: :pt36: :pt36:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Partycjonowanie dysku twardego

Post autor: kobrawerde »

Proszę bardzo : http://ubuntu.pl/czytelnia/2008/09/23/p ... -twardego/
http://traxter-online.net/gparted-party ... ty-livecd/
Ps. jeśli masz Ubuntu a zainstalujesz Windowsa to już nie zalogujesz się do linuxa. Musisz np. z LiveCD-Ubuntu zainstalować grub-a ... więc zawsze lepiej Linux-a instalować jako ostatni :-)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysku twardego

Post autor: Tomfoc »

Łatwiej będzie poradzić jeśli podasz podstawowe informacje - jakie partycje są obecnie na dysku, jakie systemy są zainstalowane, jakie zamierzasz instalować, czy potrafisz uruchomić komputer z jakiegoś nośnika typu live? Aby operować na partycjach muszą one być odmontowane czyli nieużywane. Partycjonowanie jest jedną z najłatwiejszych czynności związanych z obsługą komputera. Czy partycjonowanie ma wady? Ma, można w wyniku błędu utracić swoje cenne dane, więc jest wysoce zasadne zrobić ich kopię na jakimś innym nośniku.
mean
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 05 paź 2016, 18:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysku twardego

Post autor: mean »

W tym momencie nie mam żadnych partycji i mam zainstalowanego Ubuntu. Chcę stworzyć dodatkową partycję, żeby zainstalować tam Windowsa, ale skoro nie będę mógł wejść na Ubuntu po zainstalowaniu Windowsa to lepiej usunąć Ubuntu, zainstalować Windowsa i wtedy jeszcze raz Ubuntu ? Czy potrafię uruchomić komputer z nośnika typu live? W sumie nie wiem czy o to chodzi, ale kiedyś miałem Windowsa i żeby zainstalować Ubuntu musiałem chyba jakoś wtedy dziwnie włączać komputer z płytą z Ubuntu w napędzie.
:pt36: :pt36: :pt36:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Partycjonowanie dysku twardego

Post autor: kobrawerde »

Tak najprościej i najłatwiej ...najpierw Windows potem Linux ..Ubuntu / Mint / itd ....(ale i tak musisz mieć przynajmniej dwie partycje ... trzecia może mieć tyle GB ile masz pamięci RAM i musi to być partycja wymiany czyli swap jest ona nawet konieczna jeśli będziesz korzystał z hibernacji ) .... linux zawsze na końcu wykrywa on zainstalowane systemy ( windows /linux-y itd ) instaluje gruba-a czyli takie menu do wyboru systemu do uruchomienia. Ale możesz spróbować wersji trochę trudniejszej tzn ... mając Ubuntu instalki Windowsa i potem przywrócenie / zainstalowanie gruba :-)
Tematow i opisów jak to zrobić jest sporo w necie ...google dobrym przewodnikiem ...powodzenia
szukaj tu : KLIK

Ps. Ale nie bez kozery jest to trudniejsze bo musisz przed instalacją Windowsa wydzielić / podzielić / zmniejszyć dysk na przynajmniej dwie partycje ...czyli tak naprawdę zmniejszyć istniejącą jedną istniejącą partycję z Ubuntu .... a z uzyskanej wolnej przestrzeni utworzyć drugą i sformatować na NTFS ( trwa to troszkę długo bo programy partycjonujące muszą poprzenosić cały system na zmniejszoną partycję )...potem dalej j.w
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości