Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: kobrawerde »

A może faktycznie jest to problem z driverami od karty grafiki nVidia ...próbowałeś instalacji innych wersji chyba gdzieś w opisach wcześniejszych była taka możliwość. W necie jest sporo opisów usunięcia starych driverów / instalacji innych z linii poleceń / terminal. Przejścia ponownie z Waylanda na Xorg : https://askubuntu.com/questions/961304/ ... untu-17-10
Ps. Jeśli zależy Ci na czasie / systemie i jego użytkowaniu (i jak widać nikt za bardzo nie podał sensownego rozwiązania a też na 100% nikt nie sprawdzi czy Ty wykonałeś poprawnie podane rozwiązania ....) ...ja bym w takim razie zainstalował system na nowo ...ale jeśli masz czas to możesz jeszcze popróbować może ktoś coś podpowie lub poszukać w necie rozwiązania. Ale powiem tak jeśli po instalacji wersji 17.10 będziesz miał podobny problem to na 100% jest to związane ze zmianą xorg-a na Wayland ...ja mam Lubuntu 17.04 i na razie nic nie planuje zmieniać .... chyba widać dlaczego :-)
Inne dystrybucje także raczej nie planują zmiany na Waylanda ...a ja poczekam na dopracowanie wszystkich zgodności bo raczej od zmainy na Waylanda się nie ucieknie ...to pewnie jak BIOS / UEFI :-)
Jest już wersja 17.10.1 ...może coś wniesie do w/w tematu
pozdro!
Awatar użytkownika
Lindt13
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: Lindt13 »

Nie daje mi spokoju jeszcze jedno - jak to możliwe że na Ubuntu 17.04 wszystko chodziło, na Ubuntu 17.10 też chodziło przez trzy dni, a później łup i komputer całkowicie sparaliżowany.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: kobrawerde »

A zresztą chyba dla sportu przejdę na wersję Lubuntu 17.10 lub 17.10.1 ( nie wiem jaka jest aktualnie...ale wcześniej zmienię drivery na właśnie ...jestem na 340.102(własnościowy) są jeszcze :

Kod: Zaznacz cały

legacy binary : 304.135 (własnościowy)
X.Org X server -- Nouveau    xserver-xorg-video-nouveau (otwartoźródłowy)
pwenie trzeba wybrać : X.Org X server -- Nouveau - (otwartoźródłowy)
Ale zawczasu oczywiście backup partycji Clonezill-ą :-)
Mam jednak obawę o gruba w mojej konfiguracji mam LinuxMint Mate jako pierwszy system z instalacją gruba do wyboru systemu... jak teraz zainstaluje Lubuntu to na końcu zawsze robi upgrade grub-a ...czy nie poleci mi konfiguracja :-) .... może nie bo zmieniałem kilka razy kernel i wszystko było OK. Ale zawsze jest .... :mrgreen:
Tak naprawdę nie wiem na 100% czy najnowsza wersja Lubuntu ma Waylanda ? ...pewnie nie bo to tylko na środowisko Gnome ... sporo namieszane.
Ps. poza nielicznymi błędami jak wyświetlanie conky / podmiana wpisów w grub2 ...wszystko przebiegło OK. Na Lubuntu 17.10 brak Wayland-a :clap:

Kod: Zaznacz cały

loginctl show-session c2 -p Type
Type=X11
pozdro!
Awatar użytkownika
Lindt13
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: Lindt13 »

Zainstalowałem Ubuntu na nowoi wszystko wyświetlą się poprawnie. Waham się tylko, które sterowniki do karty graficznej wybrać, ponieważ nie wszystkie aplkacje instalowane przez PlayOnLinux wyświetlają się prawidłowo - widzę tylko część ekranu.
Do wyboru są następujące:
Obrazek

Ponadto jest problem z instalatorem WineGecko - nie wyświetlą się on poprawnie, bo zamiast niego pojawia się pionowa ciemna kreska.
Obrazek

O co może chodzić?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: kobrawerde »

Poszukaj w necie opcji możliwości usunięcia lub wyłączenia Waylanda na Ubuntu 17.10.x ...np. przy logowaniu jeśli jest opcja Xorg server jeśli jestKLIK ? Niestety teraz na Ubuntu aż do poprawienia wszystkich niekompatybilności z Wayland-em pewnie tak będzie. Nawet u mnie na Lubuntu mimo iż chyba nie ma lub nie włączyłem Wayland-a np. nie uruchamiają się pewne programy (root) : gparted / grubcustomizer ...mimo wpisania w terminalu : xhost +si:localuser:root
dopiero poprzedzone prog. gksu uruchamiają się jako tako ( tzn. bardzo dłuuugo ). A jak pisze niby na Wayled-dzie nie uruchomisz driverów nVidii własnościowych tylko otwartoźródłowe. Jeśli Ci to wszystko nieleży :-) ... są inne dystrybucje linuxa. Ja polecam Linux Mint Mate... lub jeśli masz mocną maszynę wersję Cinnamon. Ja mam dwa systemy linux i grub do wyboru.
Ps. w necie pisze iż można to wyłączyć w opcji: /etc/gdm3/custom.conf
na

Kod: Zaznacz cały

[daemon]
# Uncoment the line below to force the login screen to use Xorg
#WaylandEnable=false
lub
/etc/gdm/custom.conf

Kod: Zaznacz cały

WaylandEnable=false
ja nie mam tych opcji :-)
A programy które są uruchamiane jako root nie uruchamiały się bo podczas aktualizacji wyłączona została usługa : PolicyKit Authentication Agent ....z autostartu
pozdro!
Ostatnio zmieniony 23 sty 2018, 18:45 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lindt13
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: Lindt13 »

No cholera - znowu zniknęły wszyskie paski. O co tu chodzi? Idzie jakoś sprawdzić co jest tego przyczyną?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: kobrawerde »

Jeśli masz na tyle miejsca to podziel sobie dysk i postaw drugi system np. Linux Mint ( także oparty na repo ubuntu i tak samo zarządzany np. z poziomu terminala...ale tworzony przez innych programistów i na razie odrzucających takie "kwiatki" jak Wayland ) ...a z tym będziesz w wolnej chwili eksperymentował. Ja bym tak zrobił bo szkoda czasu i nerwów.
Awatar użytkownika
Lindt13
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: Lindt13 »

Dzięki za podpowiedź. Chyba faktycznie spróbuję popracować z inną dystrybucją. Chciałbym jeszcze tylko zapytać, który z tych desktopów byłby najlepszy na początek? Cinamon, MATE, Xfce czy KDE?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: kobrawerde »

To zależy ile masz ramu i jaki procek ...może mniej od szybkości procesora ale ram od1G do 4GB poleciłbym Linux Mint Xfce i Mate ... jeśli masz więcej powiedzmy 6GB i wiecej to Cinnamon-a / KDE... choć ten drugi raczej osobiście mi nie pasuje :-)
Najładniejszy jest Cinnamon ale jak wspomniałem zasobożerny i pod "mocne" komputery
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: rrico »

Mam to samo. Na początku stawiałem minta z cinnamonem, ale był za ciężki na mojego lapka i przesiadłem się na mate. Od tamtej pory skończyły mi się problemy z przegrzewaniem sprzęta (do padów z overheatu włącznie). Próbowałem też Xfce ale graficznie i funkcjonalnie mi nie podchodzi, nie mój klimat, chociaż lekki jest. KDE się bałem bo jest cięższy chyba nawet od cinnamona, nie da rady.
Idąc za założeniem, że większość ludzi stawia linuxa na starszych maszynach, logiczne by było obadanie na początek xfce albo mate (chociaż cinnamon korci). Może spróbuj sobie któryś z tych dwóch, albo oba równolegle.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Lindt13
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: Lindt13 »

Zainstalowałem Linuxa Mint i użytkuję go od trzech dni. Żadnych dziwnych zjawisk (jak znikanie pasków) nie zaobserwowałem. Chciał”ym jeszcze tylko zapytać, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zmiany sterowników karty graficznej na nvidię-384. Mówię tutaj o tym, czy nie powinny dziać się takie anomalia jakie miałem na ubuntu - znikanie pasków, pętla logowania itd.
Obrazek
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: kobrawerde »

Ja kiedyś miałem po zmianie driverów (na wersji xfce) problem z opcją suspend .... czarny ekran i brak możliwości zalogowania.
Ale jest to chyba błąd tylko poszczególnego sprzętu / modelu laptopa... na wersji Mate / Cinnamon wszystko OK. Mint nie ma Wayland-a więc wątpię żeby cokolwiek było nie tak :-)
Ps. po zmianie na drivery własnościowe jest pewien denerwujący problem podczas logowania do systemu..... ciągły splashscreen nVidii
ale można to wyłączyć: nVidia splashscreen disable
pozdro!
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Ubuntu 17.10 - nie można się zalogować

Post autor: rrico »

Ja używam otwartych i nie miałem żadnych problemów, co prawda gier mam niewiele (trzymam tylko rezerwowo jak bym był z daleka od ps4, tak dla zabicia czasu) i nie obrabiam grafy czy animacji to wystarczają znakomicie. Mint 18.03 cinnamon/mate.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości