Tworzenie skrótów

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
slime
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2018, 21:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME

Tworzenie skrótów

Post autor: slime »

Tak jak w temacie znalazłem funkcje dodawania własnych skrótów klawiszowych ale nie wiem jak działa i jak jej używać.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie skrótów

Post autor: Tomfoc »

Z podpisu wynika, że korzystasz z Ubuntu 17.10. Ale zastanawia typ środowiska, bo masz wpisane Unity. Jest to możliwe, aczkolwiek przypuszczam, że jednak masz Gnome Shell. Jeśli tak jest, to wchodzisz do: Ustawienia, dalej Urządzenia, dalej Klawiatura. Zjeżdżasz na sam dół, gdzie na samym środku znajduje się znak + (plus). Klikasz go i pokazuje się małe okienko. W tym oknie masz do podania 3 rzeczy tj. Nazwa skrótu, Polecenie i sam Skrót. Dla przykładu: często korzystam z playera audacious. Zachciało mi się zrobić skrót klawiaturowy do uruchamiana tego playera. W tym celu w polu Nazwa wpisałem Audacious, w polu Polecenie wpisałem /usr/bin/audacious (bo taka jest ścieżka do pliku wykonywalnego playera), w polu skrót nacisnąłem jednocześnie 3 klawisze (nie muszą być trzy) Ctrl-Alt-a. Od tego momentu, gdy wcisnę te trzy klawisze jednocześnie, to odpala się odtwarzacz audacious. Wcześniej sprawdziłem, czy czasami do tego skrótu nie jest przydzielona jakaś inna funkcja.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Tworzenie skrótów

Post autor: rrico »

Takie pytanie deko z boku. A jak jest przydzielona funkcja to w momencie tworzenia skrótu jest jakoś widoczna? Typu np. komunikat, że taki skrót jest już używany przez .....
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Tworzenie skrótów

Post autor: kszyhus »

Tak, jeżeli funkcja jest przydzielona innemu klawiszowi lub klawisz innej funkcji, to zostaniesz o tym poinformowany.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości