Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
mickor78
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2018, 22:27
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Post autor: mickor78 »

Szanowni koleżanki i koledzy forumowicze,
To mój pierwszy post na forum i może rozwiązanie moich problemów już gdzieś się pojawiło (szukałem wytrwale) to jednak mam dość bezmyślnego psucia mojego systemu wpisywaniem komend których nie do końca rozumiem.

Na początku próbowałem uruchomić mikrofon, którego system nie widział. W konsekwencji moich działań dźwięk znikł zupełnie a jako wyjście pozostało tylko "Głuche wyjście". Walczyłem dalej i po restarcie system zmienił iterfejs/powłokę graficzną/GUI (nie wiem jaka nazwa jest poprawna) na jakiś który miał "ala windowsowy" start po lewej i biały terminal. Nie udało mi się go zidentyfikować. Następnie zaisntalowałem gnome. Jednak chciałbym powrócić do mojego domyślnego. GUI który był tuż po instalacji systemu. Chciałbym też mieć działający dźwięk i mikrofon.
Proszę o pomoc.
rafaln1
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 20 wrz 2010, 22:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Post autor: rafaln1 »

Kolego, zaraz pod Twoim tematem w tym dziale jest mój.
Dokładnie taki sam problem z którym nijak nikt nie umie sobie poradzić poza tym że jestem obwiniany o to, że sam sobie popsułem.
A to zwycajnie był sobie dzień, w którym po włączeniu laptoka dźwięk znikł, jest tylko info o głuchym wyjściu.
Też mam już dość tego naprawiania przez wklejanie podsyłanych komend które nic nie dają.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Post autor: kobrawerde »

Też mam już dość tego naprawiania przez wklejanie podsyłanych komend które nic nie dają.
To już chyba nikt nie jest Ci wstanie pomóc :-) .... bo jeśli prześledziłbyś forum i udzielaną pomoc to w 90 % -ach polegała ona na "wklepaniu" w terminal tzw. niepotrzebnych komend :razz: ...tak tak to linux
Ale masz alternatywę ...np. instalację systemu na nowo i niekoniecznie musi to być Ubuntu ( masz pewnie jakieś 100 odmian / dystrybucji tego systemu ) jak wspominałem wcześnie w odpowiedzi na twoje pytania. I powiem Ci iż nie jest to z mojej strony odpowiedź na tzw. odczepne ale z faktu własnych doświadczeń. Miałem podobny problem z moim leciwym laptopem samsunga R780 na którym chciałem zainstalować lekki system Linux Mint Xfce .... wszystko przebiegło OK ale po opcji suspend / zawieszenia system wyświetlał tylko tzw. black screen i .....LIPA :-) ....mimo licznych prób naprawy i podpowiedzi kolegów z forum Minta i wklejania tzw niepotrzebnych komend :-) ...żadnego efektu. Wgrałem więc Mint-a Cinnamon na którym to wszystko było OK razem z opcją suspend ...ale skończyłem na wersji Mint Mate / Lubuntu trochę lżejszej i również poprawnie działający z moim sprzętem.
Tak więc jak widzisz doszedłem do wniosku iż szkoda czasu i po jakimś tygodniu szukania fix-a stwierdziłem iż musi to być indywidualny problem dotyczący mojego sprzętu bo nikt inny lub prawie nikt nie zgłaszał podobnego problemu. Pewnie poradził by sobie informatyk programista lub uzyskał bym pomoc u developerów danego wydania ...ale po jakim czasie ? .... i w końcu jeśli inny alternatywny system pracuje perfect to według mnie szkoda czasu :)
pozdro!
rafaln1
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 20 wrz 2010, 22:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Post autor: rafaln1 »

Dałem odpowiedź w moim temacie ale tu też wklepię co pomogło na info "Głuche wyjście".
https://linuxhint.com/how-to-upgrade-th ... ntu-17-10/
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Post autor: mario_7 »

Jeśli bark mikrofonu to kwestia zbyt starych sterowników, to aktualizacja kernela faktycznie może pomóc. Jeśli jednak to po prostu kwestia złej konfiguracji pulseaudio, to nic to nie zmieni.

Zacznij od podania informacji ze skryptu alsa-info.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Jak przywrócić GNOME i dźwięk? Ubuntu 17.10

Post autor: lcoyote »

rafaln1 pisze: 23 mar 2018, 20:52 Dałem odpowiedź w moim temacie ale tu też wklepię co pomogło na info "Głuche wyjście".
https://linuxhint.com/how-to-upgrade-th ... ntu-17-10/
---------------------
W pełni się zgadzam że czasem najlepszym wyjściem jest instalacja jakiegoś innego Linux'a lub nawet spróbować któregoś z odmian Ubuntu. Diabeł tkwi w szczegółach i czasem nikt nie potrafi coś doradzić. A odmian Ubuntu jest kilka. Sam wcześniej pracowałem na Ubuntu, następnie na Ubuntu Studio, aby wreszcie zamienić Xubuntu.
Załączniki
Odmiany Ubuntu.png
(83.43 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości