Przesiadka na Ubuntu i pierwsze kroki

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
crazyITman
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2018, 00:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Przesiadka na Ubuntu i pierwsze kroki

Post autor: crazyITman »

Witam.

Postanowiłem zacząć użytkować system Ubuntu i chciałbym, aby zagościł on na dobre u mnie w komputerze.

Mam w związku z tym kilka pytań.

1. W jaki sposób obrać ścieżkę nauki dla tego systemu ? Czy może to być ew. cos takiego ?

Instalacja
Czynności poinstalacyjne (gui)
Istotne zagadnienia dot. konfiguracji(gui)
Zabezpieczenie systemu(gui)
Personalizacja(gui)
Terminal

2. Posiadam książkę na temat Ubuntu, natomiast tyczy się ona wersji 14.04 i jest tam inny interface, a ja pobrałem wersję 18.04. Czy jest możliwość zmiany gui w 18.04 na taki, jak w poprzedniej wersji, czy może po prostu lepiej będzie, jeśli pobiorę np. 16.04, który ma bardzo zbliżony do 14.04 a potem przeskocze na 18.04?

3. W związku z tym, że chcę go używać na codzień rozważam też opcję grania na tym systemie, gdyż wiem, że jest to możliwe, aczkolwiek nie jest to priorytet. Mój sprzęt jest dosyć wydajny. Chodzi mi w głównej mierze o cs go.

Mój komputer;
I7 2600k
16GB ram
Nvidia gtx 970 (niebawem)
Asrock z 68pro3 gen3 (mam zamiar wymienić na coś bardziej podstawowego)

4. Czy podczas nauki warto skupić uwagę na jakieś szczególne zagadnienia ?

5. Jakie witryny/kanały yt możecie polecić do nauki ? Mogą być nawet po Angielsku.

Z góry dzięki za porady.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przesiadka na Ubuntu i pierwsze kroki

Post autor: mario_7 »

Polecam nasz poradnik: https://ubuntu.pl/czytelnia/2014/05/20/ ... usty-tahr/
Ogólne informacje są wciąż aktualne.

A jeśli chodzi o nowe środowisko graficzne, to pomoc jest na oficjalnej stronie Ubuntu: https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/index.html
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Przesiadka na Ubuntu i pierwsze kroki

Post autor: rrico »

Ja mogę powiedzieć jak to ze mną było, bo też od stosunkowo niedawna używam linuxa.
Najpierw była faza totalnej podjary wolnością, jaką dają takie systemy. Potem była literaturka samej polityki. Wszystko nagle stało się prostsze i lżejsze, bo skończyły się licencje, nieplanowane aktualki w trakcie pracy, inne fajne mechanizmy. Ale potem zachciało mi się poznać komendy, w związku z tym gdzieś tu na forum jest wątek gdzie chłopaki polecili mi kilka źródeł, bez problemu znajdziesz. Czytając inne wątki znajdziesz masę przydatnych komend, przede wszystkim zwracaj uwagę na takie, których potrzeba do działań serwisowych, jak podajesz wynik na forum, inni będą wiedzieli jaki jest probem kiedy się pojawi - zwykle tematy przyklejone. Spora pomoc leży w samym systemie, pod postacią np. komendy 'man' albo '--help', warto czasem poczytać, cuda panie na kiju można tam znaleźć ;)
Raczej bym sie nie bawił w dostosowywanie gnoma do wyglądu unity gdybym miał jakąś książkę, która pewnie kiedyś była aktualna. Lepiej naucz się tego co masz, bardziej się przyda ogarniać na bieżąco niż naciągać system do środowiska, którego już nie ma (w założeniu bo ponoć można doinstalować).
Jak chcesz grać to też są narzędzia, warto doinstalować 'play on linux' albo chociaż 'wine' pozwalające instalować gry (i inne aplikacje) z jedynego słusznego systemu. Poza tym masz steama, przebogate narzędzie do giercowania, i masę innych robionych przez ludzi (nawet tu na forum znajdziesz). Natywnie też można w coś zagrać, ale wodotrysków bym się nie spodziewał.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przesiadka na Ubuntu i pierwsze kroki

Post autor: Tomfoc »

W necie można znaleźć ogromne ilości informacji na interesujące nas tematy. Trzeba tylko pamiętać aby sprawdzać daty zamieszczonych publikacji. Świat Linuksa nie stoi w miejscu, szybko się rozwija i to, co jeszcze np. 4 lata temu było przydatną informacją teraz może poważnie zaszkodzić naszemu systemowi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości