Montowanie dysku po każdym uruchomieniu systemu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
artkar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2018, 10:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Montowanie dysku po każdym uruchomieniu systemu

Post autor: artkar »

Dzień dobry

Mam pytanie a zarazem problem. Posiadam mały komputerek do którego mogę podpiąć tylko 1 dysk twardy, na nim pracuje najnowsza wersja systemu ubuntu.
Ponadto mam tam również oprogramowanie kodi do odtwarzania muzyki, oglądania zdjęć i filmów. Ponieważ traktuję go jako nas-a zasadniczo brak tam klawiatury i myszy (dostęp bądź zdalny lub do kodi przez telefon). Generalnie wszystko działa.
Ponieważ system uruchamiał się z dysku wolnego (samsung 500 GB/5400 rpm) postanowiłem jako dysk główny wrzucić dysk ssd i zainstalować od nowa, a stary wolny dysk wrzucić do kieszeni na usb.
Tak też zrobiłem podmontowałem dysk usb czyli mount /dev/sdb1 /media/sdb1 i działało, ale zachciało mi się by działało to po każdym uruchomieniu ubuntu.
Sprawdziłem więc uuid za pomocą: ls -l /dev/disk/by-uuid/ i dodałem do /etc/fstab (dysk na ext4).
Po restarcie system się wykrzaczył nie mogąc podmontować - przypuszczam, że może dysk jest później dopiero po usb dodawany? czy może coś "zmaściłem"?
W sumie to mógłbym prosty skrypt sh napisać i dać do autostartu ale pytam tak z ciekawości bardziej.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości