Czy konieczna jest konfiguracja iptables?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
atomz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2019, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Czy konieczna jest konfiguracja iptables?

Post autor: atomz »

Witam

Mam na imię Tomasz i interesuje się linuxem. Chciałbym poszerzyć swoją wiedze o tym systemie. Mam nadzieje że w tym mi pomożecie.

Zainstalowałem sobie ubuntu 18.04. System fajny. Mam tylko jedno pytanie. Czy po instalacji linuxa potrzebna jest konfiguracja iptables? Jeśli tak to czy ktoś mógłby mi pomóc z tym iptables? Korzystam tylko z firefoxa oraz z thunderbirda. Więc jak w takiej sytuacji powinien wyglądać skrypt dla mojego ubuntu?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy konieczna jest konfiguracja iptables?

Post autor: Tomfoc »

Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Czy konieczna jest konfiguracja iptables?

Post autor: Spass »

atomz pisze: 02 kwie 2019, 12:58Witam (...) Czy po instalacji linuxa potrzebna jest konfiguracja iptables?
Cześć. To w zasadzie zależy od tego, co chcesz osiągnąć i do czego używasz sprzętu. Bo na tak ogólnie postawione pytanie mogę ze swojej strony odpowiedzieć - nie, nie jest potrzebna. Ja osobiście przez lata nie ustawiałem nic za pomocą iptables. Jak szukasz prostej zapory sieciowej to zainstaluj sobie Gufw (sudo apt install gufw), a jak interesują Cię nieco bardziej szczegółowe informacje i ustawienia, skorzystaj z linków podanych przez Tomfoca.
sudo apt purge snapd
atomz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2019, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy konieczna jest konfiguracja iptables?

Post autor: atomz »

Dziękuje za odpowiedzi. Skopiowałem sobie z netu prosty skrypt na iptables i ustawiłem aby się uruchamiał zawsze przy starcie systemu. Narazie działa.
Jeszcze dodam że kompa używam jako workstation nie jako serwer. Czyli tak jak pisałem firefox, ewentualnie opera czy vivaldi oraz thunderbird.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości