Samodzielna instalacja Ubuntu 12.04 przez osobę niewidomą

Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Samodzielna instalacja Ubuntu 12.04 przez osobę niewidomą

Post autor: ethanak »

Kilka słów wstępu:

Zakładam, że użytkownik miał już styczność z Ubuntu oraz procesem instalacji. W przeciwnym przypadku instalacja powinna być przeprowadzona w asyście osoby widzącej. Do skorzystania z pomocy mogą być również zmuszeni posiadacze niektórych kart NVidia.

Zakładam również, że BIOS komputera ustawiony jest tak, że możliwe jest bootowanie z cd-romu lub pendrive'a.

Opis instalacji dotyczy wyłącznie oryginalnej wersji Ubuntu 12.04 z płyty CD lub pendrive'a.

Ale teraz o samej instalacji.

Bo kilkunastu sekundach od startu płytki pojawia się ekran powitalny (niestety, bez dźwięku). Należy wtedy wcisnąć kolejno klawisze:

Kod: Zaznacz cały

F2
6 razy w górę
2 razy w prawo
enter
F5
3 razy w dół
enter
w dół
enter
Ta kombinacja ustawia język polski, włącza użycie screenreadera i wymusza start od razu jako instalator.

Po uruchomieniu uruchamia się od razu Orca - niestety w języku angielskim. Warto sobie od razu przestawić język na polski, szczególnie jeśli będziemy sami ustawiać partycje (co jest wskazane, bo proponowany podział nie jest wcale optymalny).

W samym instalatorze możemy mieć wrażenie, że trzeba dwukrotnie wcisnąć tab aby przejść do następnego pola tekstowego. Jest to spowodowane pewną przesadą ze strony autorów instalatora - każda etykieta jest ustawiona jako "selectable", czyli poprzez tab dostajemy się najpierw do etykiety, a dopiero później do pola tekstowego czy combo.

Sama instalacja nie powinna sprawić szczególnych problemów. Należy jednak pamiętać, aby nawet w przypadku instalacji przez osobę widzącą włączyć screenreader - wpływa to na działanie zainstalowanego systemu!

Po zakończeniu instalacji zgadzamy się na restart komputera. Po chwili wyjmujemy płytkę i wciskamy enter. Komputer powinien się zrestartować - jeśli nie, po prostu wciskamy reset.

Po starcie komputera, jeśli nie ustawialiśmy automatycznego logowania, w ekranie logowania startuje Orca. Po wpisaniu hasła otwiera się (również z działającym screenreaderem) Unity.

Nie wszystkim jednak odpowiada interface Unity - szczególnie że nie jest specjalnie dostępny. W prosty sposób można jednak przejść na gnome-shell. W tym celu kombinacją klawiszy ctrl-alt-t uruchamiamy terminal i wpisujemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install gnome-shell
Po zainstalowaniu programu należy zrestartować komputer. Ponieważ mamy otwarty terminal, nie bawimy się w szukanie w menu Unity, lecz wpisujemy po prostu:

Kod: Zaznacz cały

sudo reboot
Po restarcie komputera w ekranie logowania wciskamy shift-tab aby dostać się do przycisku 'opcje sesji'. Wciskamy enter, następnie tabulatorem możemy wybrać sesję. Najlepsza będzie chyba sesja GNOME Classic (No effect), ale można również spróbować po prostu GNOME.
Zatwierdzamy wybór enterem, wprowadzamy hasło i po chwili nasz Ubuntu jest gotowy do pracy.
Wprowadzony wybór będzie zapamiętany i przy następnym logowaniu będzie ustawiony jako domyślny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości