[HOW-TO] Polskie znaki w konsoli TTY

Awatar użytkownika
qulak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 wrz 2005, 15:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

[HOW-TO] Polskie znaki w konsoli TTY

Post autor: qulak »

Uwaga - artykuł ten dotyczny używania konsoli / tty* czyli tego co ujrzymy po wciśnięciu kombinacji klawiszy "ctr+alt+N".

Parę lat temu napisałem na łamach niniejszego forum krótkie How-to - jak ustawić sobie na stałe - obsługę polskich znaków w konsoli.
W raz z kolejnymi wersjami Ubuntu - problem został rozwiązany - i przez kilka wersji mogliśmy się cieszyć domyślną obsługą polskich znaków diaktrycznych zaraz po przeskoczeniu do konsoli.
Niestety wraz z ostatnią aktualizacją - problem ów (przynajmniej w moim wypadku) powrócił, skutecznie - jak podejrzewam utrudniając pracę osobom pracującym w większym zakresie na konsolach. Równocześnie - moje poprzednie How-To - zagineło bez wieści gdzieś w krętych dziejach naszego forum ;). Dlatego też przypominam dla wszystkich chętnych - co zrobić by cieszyć się obsługą polskich znaków w konsoli.

1. Otwieramy konsolę kombinacją klawiszy ctr+alt+1.[Podkreślam iż cały proces należy przeprowadzać z konsoli a nie z emulatora terminala - np. rxvt / czy po wciśnięciu klawiszy ctr+alt+t]
2. Po zalogowaniu się na konto wpisujemy komendę:

Kod: Zaznacz cały

 sudo dpkg-reconfigure console-setup 
3. Pojawia się nam okienko w którym kolejno wybieramy:
UTF-8
>>>>
Latin2
>>>>
Czcionkę wedle uznania
>>>>
Podobnie rozmiar

4. Po zamknięciu programu konfiguracyjnego - konsoli uruchamiamy polecenia:

Kod: Zaznacz cały

 sudo dpkg-reconfigure locales
sudo setupcon --save
5. I powinniśmy już cieszyć się piękną obsługą polskich znaków diaktrycznych w konsoli.
Bardzo wielu użytkowników narzeka jednak - że o ile powyższe kroki dla nie których są oczywiste - to po restarcie systemu - wszystko wraca do poprzedniego stanu - czyli ponownie brak obsług polskich znaków w konsoli. Można jednak i temu zaradzić:

6. Ulubionym edytroem textu (nie ma znaczenia czy z poziomu konsoli czy środowiska graficznego) edytujemy plik /etc/rc.local - Ja używam akurat vim'a

Kod: Zaznacz cały

 sudo vim /etc/rc.local 
i w linii powyżej słowa "exit 0" dopisujemy setupcon. Po edycji końcówka pliku powinna więc wyglądać:

Kod: Zaznacz cały

	setupcon
	exit 0
	
7. Zapisujemy, zamykamy i po restarcie - voila - cieszymy się od początku obsługą polskich znaków.

Mam nadzieję iż to krótkie how-to okaże się przydatne dla wszystkich użytkowników, korzystających choćby od czasu do czasu z konsoli.

Pozdrawiam Q.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości