Aktualizacja Ubuntu 12.04 (w tym Przyjaznego Puchacza) do wydania 12.04.5 oraz kernela do wydania 3.5.x, 3.8.x, 3.11.x, 3.13.x.

bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Aktualizacja Ubuntu 12.04 (w tym Przyjaznego Puchacza) do wydania 12.04.5 oraz kernela do wydania 3.5.x, 3.8.x, 3.11.x, 3.13.x.

Post autor: bear7 »

Ktoś, kto ma pojęcie na temat aktualizacji samego systemu oraz/lub jajka, zapewne nie znajdzie tu przydatnych informacji. Post ten powstał (przynajmniej w teorii) w celu zniwelowania liczby nowych, niepotrzebnych wątków/postów z pytaniem, jak zaktualizować Ubuntu 12.04 do 12.04.4 lub czy Przyjazny Puchacz będzie zaktualizowany do wydania 12.04.4.

Oczywiście, jak to bywa w przypadku jakichkolwiek aktualizacji, zalecane jest wykonanie kopii systemu i/lub naszych danych. W teorii, aktualizacja systemu nie powinna przysporzyć problemów, ale w praktyce różnie bywa.
Jeżeli nasz system, posiada sterownik do karty graficznej, który został pobrany bezpośrednio ze strony producenta i zainstalowany ręcznie (skrypt .sh lub .run, paczka .deb) to przed aktualizacją jajka, należy sterownik odinstalować i po aktualizacji jajka, ponownie przeprowadzić instalację sterownika. W przypadku instalacji przy wykorzystaniu repozytoriów, takiej potrzeby nie ma. Niemniej jednak, kopia systemu i danych jest zalecana.


Zatem... Ubuntu 12.04 doczekało się kolejnej aktualizacji, tym razem do wydania 12.04.4. Choć na czas pisania tego posta, obrazu ISO jeszcze nie ma, to jak ktoś aktualizuje system na bieżąco, gdy odpowiednio posłuży się w terminalu narzędziem lsb_release (w tym przypadku wywołanym z parametrem -d), to zapewne zauważy, że w odpowiedzi otrzyma:
Description: Ubuntu 12.04.4 LTS
Jeżeli zamiast numerku 12.04.4, widzimy jeszcze 12.04.3, 12.04.2 lub tylko 12.04, to aby otrzymać cieszyć się najnowszym wydaniem, wystarczy przeprowadzić aktualizację systemu wykorzystując do tego graficzny menadżer aktualizacji lub klepnąć w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get dist-upgrade
Nie ma zatem potrzeby ściągać Ubuntu 12.04.4, gdyż prawie wszystkie pakiety naszego systemu, w porównaniu z zawartymi w najnowszym obrazie ISO, będą w tej samej wersji (a może i nowszej).

To "prawie" w powyższym zdaniu, nie jest przypadkowe i to "prawie" robi sporą różnicę... Aktualizacja pakietów, nie przynosi aktualizacji kernela. Pierwsze wydanie Ubuntu 12.04 bazuje na jajku z gałęzi 3.2.x, drugie wydanie - 12.04.2 - bazuje na jajku z gałęzi 3.5.x, a trzecie wydanie - 12.04.3 - bazuje na jajku z gałęzi 3.8.x. Jajko, które siedzi w obrazie ISO Ubuntu 12.04.4, jest z gałęzi 3.11.x.

Na jakim jajku pracuje nasz system, możemy sprawdzić poleceniem

Kod: Zaznacz cały

uname -a
.

Kernel 3.5.x
Aby zainstalować w Ubuntu 12.04 kernel 3.5.x, który domyślnie dostępny jest w wydaniu Ubuntu 12.10, należy klepnąć w terminalu polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-quantal
Kernel 3.8.x
Aby zainstalować w Ubuntu 12.04 kernel 3.8.x, który domyślnie dostępny jest w wydaniu Ubuntu 13.04, należy klepnąć w terminalu polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-raring
Kernel 3.11.x
Aby zainstalować w Ubuntu 12.04 kernel 3.11.x, który domyślnie dostępny jest w wydaniu Ubuntu 13.10, należy klepnąć w terminalu polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-saucy
Kernel 3.13.x
Aby zainstalować w Ubuntu 12.04 kernel 3.13.x, który domyślnie dostępny jest w wydaniu Ubuntu 14.04, należy klepnąć w terminalu polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install linux-image-generic-lts-trusty
Aktualizację jajka można przeprowadzić na kilka sposobów, ale ta metoda jest o tyle lepsza, że Canonical dba o nanoszenie poprawek i łatek bezpieczeństwa i dba o zależności.

W przypadku ręcznej instalacji Kernela (paczki .deb), niedość, że sami musimy zadbać o nanoszenie poprawek i pilnować zależności, to narażamy się na dodatkowe problemy. Ubuntu, nie jest dystrybucją typu rolling release. W dużym uproszczeniu oznacza to tyle, że niektóre składniki (programy, funkcje itp.) systemu są przywiązane do konkretnej wersji jądra. Po instalacji kernela z gałęzi innej niż ta, na której dane wydanie Ubuntu bazuje może mieć negatywny wpływ na domyślne API systemu - czyli sposób, w jaki system i jego składowe się zachowują i współpracują. Często można przeczytać, że wraz z instalacją kernela z nowszej gałęzi uzyskuje się lepszą stabilność, bezpieczeństwo i wsparcie dla sprzętu, a korzystając ze starszych wersji kernela narażamy się na luki bezpieczeństwa, mniejsze wsparcie dla sprzętu, czy też jakieś dziury (bugi), które mogą powodować problemy ze stabilnością. Efekt ręcznej instalacji kernela z nowszej gałęzi może być jednak inny i dość częstym przykładem jest nieprawidłowe działanie sprzętu, na przykład karty graficznej, bądź WiFi. Zazwyczaj, nie są to jakieś drastyczne/katastrofalne zmiany, ale zmiany, które mogą wprowadzić chaos do systemu. Nowszy kernel często przynosi nowe wsparcie dla pewnych funkcji systemu, czy też sprzętu, które nie zawsze wychodzi na dobre. Jeżeli jakaś aplikacja/sterownik/skrypt używa kernela do komunikacji ze sprzętem i w swoim kodzie ma odwołania do funkcji, która w nowszym kernelu została zmieniona (wymaga innych parametrów lub zostały one zmienione), może to spowodować, że system i/lub sprzęt będzie działał niestabilnie lub nie będzie działał wcale.

Kernele, które dostarczane są przez Canonical w domyślnych repozytoriach, są testowane i - przynajmniej w teorii - powinny być najlepszymi do użytku i co najważniejsze, mają wsparcie Canonical tak długo, jak długo jest wspierane wydanie systemu, w którym są wdrożone.

Ręczna instalacja kerneli z nowszych gałęzi niż te, domyślnie dostarczane z wydaniem Ubuntu, jest raczej odradzana niedoświadczonym użytkownikom.

Obraz ISO Ubuntu 12.04.4: http://releases.ubuntu.com/precise/
Informacje na temat wprowadzonych zmian: https://wiki.ubuntu.com/PrecisePangolin ... ntuDesktop

Uwagi, sugestie, poprawki -> śmiało.

EDIT:
  • 06/07/2014:
    - dodanie informacji o kernelu 3.13.x.
    07/02/2014:
    - wprowadzenie zmian dotyczących wydania 12.04.4.
    17/11/2013:
    - doprecyzowanie tytułu wątku - dodanie informacji o aktualizacji kernela;
    - dodanie informacji dotyczącej kernela 3.11.x.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości