[HowTo] intel_powerclamp - wątki kidle_inject zajmują zbyt dużo procesora

Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 7678
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

[HowTo] intel_powerclamp - wątki kidle_inject zajmują zbyt dużo procesora

Post autor: mario_7 » 09 wrz 2018, 20:19

Procesory Intela mają w Linuksie kilka modułów, które wpływają na zużycie energii i temperaturę. Jednym z nich jest intel_powerclamp, którego zadaniem jest zmniejszanie zużycia energii i schładzanie procesora poprzez wstrzykiwanie "pustych" rozkazów, które w teorii powinny sprawić, że procesor częściej "nie robi nic" zamiast "robić coś". W założeniu, gdy procesor "nie robi nic", to zużywa mniej energii i może się schłodzić. Odpowiedzialne są za to wątki tworzone przez kernel - kidle_inject - widczne, np. w poleceniu htop. Wspomniane wątki pojawiają się po spełnieniu określonych warunków temperatury, więc nie są zawsze aktywne.
W niektórych przypadkach wątki te mogą być niepożądane (mogą zbyt intensywnie wpychać się w działanie innych procesów i w efekcie działać odwrotnie niż powinny). Zaradzić temu można np. poprzez zmianę kolejność sotosowania mechanizmów kontroli temperatury procesora.
W pliku /etc/thermald/thermal-cpu-cdev-order.xml można ustawić kolejność - pozycję <CoolingDevice>intel_powerclamp</CoolingDevice> można przenieść na ostatnie lub przedostatnie miejsce.
Po wykonaniu zmiany należy zrestartować usługę thermald:

Kod: Zaznacz cały

sudo service thermald restart
Warto po takiej zmienie przez jakiś czas monitorować temperaturę procesora, czy nie wpłynęła ona jednak negatywnie i czy temperatura procesora czasem jednak nie wzrosła. Wtedy oczywiście należy odwrócić dokonaną zmianę we wspomnianym wyżej pliku i ponownie zrestartować usługę thermald.
Czytelnia - poczytaj, Google - poszukaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości