[HOW-TO] PartImage

Pomogło??

NIE
20
69%
NIE
9
31%
 
Liczba głosów: 29
Awatar użytkownika
MrRobby
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 398
Rejestracja: 21 lip 2006, 20:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

[HOW-TO] PartImage

Post autor: MrRobby »

Edit
aktualizacja 2007.04.07 15:13
najnowsza wersja zawsze tutaj -> http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=126651


Pewnie nie jeden z was zastanawiał się jak zrobić sobie kopie systemu który tak długo dopracowywaliście, czy to Linux, czy M$. Chciałem wam przedstawić możliwości darmowego programu przeznaczonego do tych celów PartImage http://www.partimage.org/. Na co dzień pracuje z tym programem odtwarzając obrazy M$ na laptopach moich podopiecznych. Często pomagam sobie ratunkową płytką bootowalną opartą na linuksie http://www.sysresccd.org/Main_Page na której to zainstalowany jest juz partimage. Ale może od początku:)

Kod: Zaznacz cały

mrrobby@server:/$ sudo apt-get install partimage    
Program jest od razu gotów do użycia ale niestety nie możemy robić kopii aktywnych(podmontowanych) partycji!!. Dlatego od razu polecam korzystać z płytki ratunkowej do której podałem link wyżej. Ściągamy, wypalamy a następnie bootujemy komputer. Powiedzmy że chcemy zrobić sobie kopie naszego / który znajduje się na hda1. Naszą kopie chcemy zapisać np w katalogu /mnt/dane (wcześniej musimy podmontować w nim jakąś lokalną partycje bądź zasób sieciowy). Pragnę tylko zauważyć że ten katalog może być zarówno katalogiem lokalnym znajdującym sie na innej partycji naszego dysku lub np podmontowanym zasobem samby (mount -t smbfs ...) lub nfs (mont -t nfs ...), dzięki czemu bez problemu możemy po sieci umieścić nasz obraz systemu na innym komputerze, np na serwerze firmowym!! Pomimo iż pakiet PartImage posiada coś takiego jak partimage-server który robi za serwer na którym możemy składować obrazy po sieci, to ja osobiście z doświadczenia polecam stosować sambe lub nfs do robienia/odtwarzania obrazu po sieci. Serwer jakoś nie do końca chciał mi działać, tak jak bym tego chciał:) No ale dobrze, kwestia katalogu /mnt/dane wyjaśniona, to może w końcu zrobimy tą kopie:) Program posiada interfejs graficzny, uruchamiamy go partimage ale ja w tym wypadku preferuje polecenia wydane w konsoli, na pewno zrobimy to dużo szybciej :)

Tworzymy kopie hda1

Kod: Zaznacz cały

mrrobby@server:/$ sudo partimage -z1 -o -d save /dev/hda1 /mnt/dane/backup.server.8.01.2007.partimg.gz 
Po wydaniu tego polecenia wyskoczy nam graficzne okienko by jeszcze potwierdzić nasze opcje, szczególnie stopień kompresji. Gdy jesteśmy wszystkiego pewni naciskamy F5 i w tym momencie tworzona jest kopia naszego /dev/hda1 Z tego co pamiętam to są tworzone 2Gb woluminy.

Odtworzenie kopii hda1 jest jeszcze prostszą sprawą

Kod: Zaznacz cały

mrrobby@server:/$ sudo partimage restore /dev/hda1 /mnt/dane/backup.server.8.01.2007.partimg.gz.000 
Dzięki tej cudownej płytce i zawartego na niej programu partimage, możemy tworzyć i odtwarzać kopie systemu linuks i M$. Tak dla przypomnienia odnośnie samby i nfs mały przykład odnośnie montowania zdalnych zasobów na czas robienia/odtwarzania kopii
SAMBA (wymaga zainstalowanego smbfs)

Kod: Zaznacz cały

mrrobby@server:/$ sudo mount -t smbfs -o username=user,password=XXX //192.168.10.1/obrazy /media/obraz/
NFS

Kod: Zaznacz cały

mrrobby@server:/$ sudo mount -t nfs 192.168.10.1:/obrazy /media/obraz
Mam nadzieje że po tym krótkim how-to zrozumiecie o co chodzi. W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.
Pozdrawiam MrRobby

BTC: 1AVuTQRLNC2Ut2cd2pekWXZhhc1rzBbXNr
LTC: Lei3u3qCTaHrBnabG6VugeUeTVn8TsLTXe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości