[How-To] Pisanie po japońsku i SCIM

Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

[How-To] Pisanie po japońsku i SCIM

Post autor: dk75 »

Ubuntu/Kubuntu 7.04


Właśnie dziś na forum ktoś zadał pytanie jak pisać po japońsku w OpenOffice i w trakcie sprawdzania wpadłem na bardzo prosty sposób (jest to trochę poszatkowane na innych stronach).
I chyba działa: 今羽輪 民あー三


Nie trzeba doinstalowywać locali.
Nie trzeba przełączać środowiska na japońskie.
Nie trzeba edytować plików konfiguracyjnych.

Oto co trzeba zrobić.

Ubuntu (GNOME)

W podstawowej konfiguracji Ubuntu 7.04 SCIM już jest zainstalowany aczkolwiek bez wsparcia dla japońskiego i z dyskusyjnym wsparciem dla systemu i oprogramowania. Aby zaczął być użyteczny trzeba zainstalować jeszcze parę dodatków ale aby być pewnym, że będzie działać lepiej odinstalować na początek.
Jednak zanim zaczniemy... lepiej sprawdzić jaki język tak naprawdę mamy ustawiony i klawiaturę: menu "System/Preferencje/Klawiatura" oraz "System/Administracja/Języki"
To teraz możemy zacząć:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get --purge remove scim im-switch anthy skim uim
sudo apt-get install im-switch scim scim-gtk2-immodule scim-qtimm scim-tables-ja scim-anthy
Kiedy się już wszystko zainstaluje trzeba jeszcze wydać jedno malutkie polecenie:

Kod: Zaznacz cały

im-switch -z pl_PL -s scim
Teraz wystarczy zresetować system i można wejść do "System/Preferencje/Ustawienia metod wejścia SCIM" - oto moja konfiguracja:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Resztę konfiguracji pozostawiłem domyślną - bez zmian.

Oto wynik: scim.ogg (nagranie desktopu - 1920x1200 - theora/vorbis - 26MB)

Po tym wszystkim robimy kolejny reset i w trayu mamy gotową ikonkę do przełączania metody wejściowej.
W podobny sposób można dodać i inne języki z pismem nie łacińskim i złożoną metodą wprowadzania znaków jak arabski, chiński, vietnamski, koreański, rosyjski... trzeba tylko doinstalować odpowiednie tabele znaków (część już jest zainstalowana).




Kubuntu (KDE)

Podobnie jest z KDE - najpierw upewniamy się, że mamy ustawiony język polski i polską klawiaturę (co wcale nie jest oczywiste pomimo polskiego środowiska - "K menu/Ustawienia systemowe/General/Regional & Language") a dopiero potem:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get --purge remove scim im-switch anthy skim uim
sudo apt-get install im-switch scim scim-gtk2-immodule scim-qtimm scim-tables-ja scim-anthy skim
Kiedy się już wszystko zainstaluje trzeba jeszcze wydać jedno malutkie polecenie:

Kod: Zaznacz cały

im-switch -z pl_PL -s scim
Reset.

A teraz ustawienia Skim i SCIM.
Podstawowe ustawienia SCIM robimy w Skim: "K menu/System/Skim"; jednak pomimo możliwości uruchomienia "SCIM preference" nie można ich zapisać więc... trzeba to zrobić z poziomu terminala:

Kod: Zaznacz cały

scim-setup
scim-config-agent --reload
Ale tym razem interesują nas tylko ustawienia plug-inu, czyli Anthy - resztę robimy w Skim:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to by było na tyle.
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [How-To] Pisanie po japońsku i SCIM Ubuntu/Kubuntu 7.10

Post autor: dk75 »

Stosujemy kroki z opisu dla 7.04 a potem...

Należy wy edytować plik konfiguracyjny "IM-Switch", ten co go przedtem tworzyliśmy tym poleceniem ale tym razem ręcznie:

Ubuntu

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit ~/.xinput.d/pl_PL
Kubuntu

Kod: Zaznacz cały

sudo kate ~/.xinput.d/pl_PL
trzeba w nim zmienić w dwóch linijkach string "xim" na "scim", o tak:

Obrazek

a potem to już tylko reset.
Jak to nie zadziała to nie wiem co dalej.


Ubuntu/Kubuntu 8.04
Nie mam pojęcia jak to zrobić pod tą wersją. Próbowałem zaaplikować to z wcześniejszych systemów... nie działa. Próbowałem zaaplikować to z 8.10 - też nie działa.
Tak więc nie wiem, nie pytajcie. Zróbcie upgrade do 8.10


Ubuntu 8.10

Kod: Zaznacz cały

sudo rm ~/.xinput.d/pl_PL
sudo dpkg-reconfigure im-switch
to dla tych co mają konfigurację z wcześniejszych opisów.

Teraz tylko menu "System / Administracja / Języki", szukamy "japoński", podświetlamy go myszką, poniżej rozwijamy "Szczegóły" i zaznaczamy "Metody wejściowe" oraz na samym dole "Obsługa wprowadzania złożonych znaków".

Obrazek

Zatwierdzamy i... to wszystko.
Pozostaje skonfigurować SCIM i Anthy tak jak dla 7.04


Ubuntu/Kubuntu 9.04
Nie mam pojęcia jak skonfigurować. Próbowałem i nic mi nie wyszło.
Czytałem na sieci jakoby niektórym to działało ale powiedzieć nie chcieli "krok po kroku" co zrobili.


Ubuntu/Kubuntu 9.10
menu "System / Administracja / Języki" i ustawiamy "Metoda wprowadzania znaków za pomocą klawiatury" na "ibus"
Później RMB na iknoce ibus w tray i w "Preferencje" dodajemy wybraną metodę wejściową ( w tym przypadku "japoński - anthy" ).
Wszystko.
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości