[HOWTO] Instalacja 7.10 na FSC Esprimo V5515

tapir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2007, 18:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

[HOWTO] Instalacja 7.10 na FSC Esprimo V5515

Post autor: tapir »

Witam,

ponieważ Wasze forum okazało się przydatnym źródłem wiedzy przy konfigurowaniu Ubuntu, postanowiłem "podziękować" wrzucając małe "HOWTO". Mam nadzieję, że okaże się przydatne.

Problem: Ubuntu 7.10 na laptopie Fujitsu Siemens Esprimo V5515 - video, WiFi

Opis: Stałem się ostatnio posiadaczem V5515, dość rozsądnego lapka (2x1,73GHz, 1024, 120GB) w relatywnie uczciwej cenie (nowe chodzą po ~2500 zł). Pozbyłem się z radością preinstalowanego systemu na V, aby cieszyć swoje oczy, uszy i palce linuksem. Początkowo próbowałem zainstalować Fedorę, ale w kwestii problemów, które się pojawiły, Ubuntu okazało się znacznie przyjaźniejszą dystrybucją, bardziej "laptopową".

Co działało: Komputer :) klawisze funkcyjne (głośność, jasność, WiFi itp.), system zainstalował się gładko. Niestety - bez sieci i grafiki. Ta ostatnia ruszyła na defaultowych driverach VESA, pozwalając na 1280x768 w bardzo marnej jakości.

Co jest na pokładzie: WiFi: Atheros (AR5007EG), grafa: Mirage 3+ (SISM672)

Solution:

WiFi

Należy wykorzystać ndiswrappera (>1.45) i windowsowe drivery (np. z dołączonej płyty lub stąd) w sposób następujący:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe -r ath_pci
sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist-common
i wprowadzić wiersz:

Kod: Zaznacz cały

blacklist ath_pci
Następnie reboot, a po ponownym uruchomieniu i rozpakowaniu/przeniesieniu plików drivera do odpowiedniego katalogu (np. Twojego /home)

Kod: Zaznacz cały

ndiswrapper -i net5211.inf
ndiswrapper -m
I zasadniczo powinno działać :)
U mnie są niestety problemy z WPA, ale widziałem, że to powszechne. Sieci niezabezpieczone i WEP łączą się bez kłopotu :)

MAŁY SUPLEMENT: jeśli mimo wszystko są problemy z połączeniem, chociaż laptop widzi router i np. po ponownym włączeniu nie łączy się automagicznie - pomaga ustawienie stałego IP w sieci lokalnej dla V5515


Grafika

Tu się napociłem, bo przez długi czas nie mogłem znaleźć absolutnie nic na temat chipsetu użytego w tej maszynie. Szczęśliwie jednak w ostatnich dniach na ubuntuforums.org pojawiło się rozwiązanie - okazało się, że pewien ktoś :) opracował sterowniki (na razie 2D, ale 3D już w drodze :) ) dla SISM672! :D

Do pobrania stąd, stąd lub stąd, lub bezpośrednio od autora (link na końcu posta).

Następnie:

Kod: Zaznacz cały

sudo mv sis_drv.* /usr/lib/xorg/modules/drivers/
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
i wybór SIS zamiast VESA. Tyle :) Jest piękne 1280x800 w bdb. jakości. Na 3D... poczekajmy :)

Mam nadzieję, że się przyda!

referencje

http://docs.google.com/View?docid=dtvgpkz_46fv8dwf
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=615094
http://barroslee.blogspot.com/2007/11/r ... river.html
tapir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2007, 18:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [HOWTO] Instalacja 7.10 na FSC Esprimo V5515

Post autor: tapir »

Mały suplement, nie do końca sprawdzony, bo nie mam pojęcia, dlaczego to zaczęło działać ;)

Dotyczy: problem ze słuchawkami/głośnikami
Opis: po podłączeniu słuchawek nie wyłączają się głośniki, ALSA pokazuje jedynie regulację głośności ogólną, bez możliwości regulacji dla słuchawek
ALSA: v. 1.0.14

Rozwiązanie: dopisać na końcu

/etc/modprobe.d/alsa-base

linijkę:

Kod: Zaznacz cały

options snd-hda-intel model=fujitsu
Tyle podstawowej części - słuchawki pojawiły się w mikserze, można osobno regulować głośność w alsamixer i gnome-volume-control (zalecam tam włączenie -> Preferencje -> [v] Front - jest to potencjometr głośników, pozwalający na niezależną od słuchawek regulację głośności), mówiąc krótko - wszytko gra i buczy. :)

UWAGA: początkowo rozwiązanie to nie działało mimo /etc/init.d/alsa-utils restart, zaczęło dopiero po pewnych - dość przypadkowych - zabiegach, o których niżej... Tak więc jeśliby nie działało - zalecam dalsze eksperymenty ew. z użyciem _niesprawdzonych_ pomysłów spod kreski.


------------------


Czego nie rozumiem? (proszę o usunięcie tego fragmentu posta, jeśli narusza zasady FAQ)

Początkowo to rozwiązanie zdawało się nie działać, użyłem więc skryptu [1] do update'u ALSY do 1.0.15. Po reboocie wszystko się pokaszaniło, laptop przestał "widzieć" kartę dźwiękową. Po przywróceniu ALSA 1.0.14 przy pomocy tego samego skryptu tylko z podmienionymi linkami - wróciła stara ALSA i wszystko działa jak napisałem powyżej... Kosmos ;) W każdym razie można ew. użyć poniższego skryptu, zamieniając jedynie ścieżki zaczynające się od

Kod: Zaznacz cały

wget
na prowadzące do ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/ i sterowników w wersji 1.0.14.

To tak na wszelki wypadek ;)

[1] http://www.stchman.com/alsa_update.html[/size]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości