[Ubuntu RAID HOW-TO]- tworzenie RAID i instalacja systemu

Awatar użytkownika
enhancer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 13 mar 2006, 23:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

[Ubuntu RAID HOW-TO]- tworzenie RAID i instalacja systemu

Post autor: enhancer »

Witam wszystkich!
niektórzy już może znają mnie od strony "raid marudera" - męczyłem się z raidem od września 2007r. do dzisiaj - 1 kwietnia 2008 - i to nie jest prima aprilis ! udało mi się zainstalować ubuntu na raid0 - na przekór sceptykom i bredniom wyczytywanym na forach.

Chcę Wam pomóc.

najpierw teoria. - o poziomach raid poczytajcie sobie na WIKIPEDII.

Hardware RAID - jest to raid oferowany przez niezależne kontrolery RAID (np. promise, adaptec)
zalety: nie obciażają procesora, są niezależne od systemu i przenośne. sa tez nieznacznie wydajniejsze
wady: cena (2 SATA to minimum 170PLN, 4 to około 360PLN za kontroler adapteca) - nie wspominam o jakichś tandetach noname na allegro
maja tez dodatkowe funkcje, ale nie o tym chce pisać.

Bardzo często jako hardware RAID uznaje się wbudowane w chipset kontrolery SATA, które obsługują poziomy RAID. jest to błędne, bo potrzebują one procesora komputera do utrzymania RAID.

Fake RAID
to właśnie wykorzystanie macierzy RAID utworzonej "w BIOSIE" na kontrolerze chipsetu płyty głównej. W windowsie to chyba jedyna możliwość użycia RAID
w linuxie sa z tym same problemy! - pisałem o tym nieraz i pełno jest o tym na forach.
fakeRaid robi dla nas dmraid - pobawcie się nim to zobaczycie ile jest on wart!

Software RAID - i tu własnie jesteśmy w domu!!!
jest to połączenie w raid dysków nie połączonych w RAID przez bios (przez kontroler SATA)
Tylko ten RAID da sie utworzyć dosłownie w minuty i to podczas instalacji!
za jego tworzenie odpowiada mdadm - rekomendowany przez ububntu

Jest to prosty i intuicyjny sposób tworzenia RAID0, RAID1 i innych.

Jeśli to czytasz, to albo klniesz w tej chwili, ze nie potrafisz utworzyć RAID na ubuntu i szukasz pomocy, albo po prostu nosisz sie z myślą utworzenia RAID, bo ceny dysków sa śmieszne

Do dzieła

co potrzebujemy:

1. nagrana płyte instalacyjna ALTERNATE Cd!!! koniecznie! - liveCD odpada!
2. 2 lub więcej dysków najlepiej identyczne modele
3. dosłownie tyle czasu ile na instalacje ubuntu

1. odpalamy płytę instalacyjną ubuntu ALTERNATE

UWAGA!!! - nie tworzymy RAID w BIOSIE (tzn. przy pomocy narzędzi dostarczonych przez producenta płyt głównych) - opcje bootowania NIE MOGA być ustawione na RAID, tylko na pojedynczy PIERWSZY dysk.

2. wybieramy oczywiście tryb tekstowy z instalatora ubuntu
3. dochodzimy do momentu partycjonowania
4. zaznaczamy podział RĘCZNY!!! - kreatory nas nie interesuja
5. jak już jesteśmy na ekranie z partycjami to dzielimy nasze dyski na TAKIE SAME PARTYCJE
5.1. partycja sdb1 i ustawiamy ją na RAID!! (przyszła partycja /boot) - ta partycja musi być wydzielona ok. 50-200MB powinna mieć
5.2. partycja sdb2 ją tez ustawiamy na RAID (przyszła partycja /) - 10GB wystarczy!! - po połączeniu w RAID0 będzie przeciez 20GB
5.3 partycja sdb3 też ustawiamy na RAID (przyszła partycja) /home - reszta miejsca

UWAGA !!!! tworząc powyższe partycje ustawiamy je jako RAID (w opcjach partycji - tam gdzie jest wybór systemu plików jest opcja RAID) to jest NAJWAŻNIEJSZA rzecz ! to właśnie tej opcji nie ma na live cd nawet po zainstalowaniu mdadm.

czyli na dysku np. sda mamy 3 partycje podstawowe sda1 (/boot), sda2 (/) i sda3 (/home)
a na drugim TAKIE SAME i WSZĘDZIE ustawiony RAID (nie może być ustawiony jakikolwiek system plików ani lvm, ani don't_use!!!)

no to mamy nasze 6 partycji ustawione na raid - na górze ekranu mamy opcję "RAID coś tam - chyba create RAID, w każdym bądź razie widać ją dobrze:)

odpalamy ją i potwierdzamy TAK oczywiście.

przechodzimy do ustawiania naszej macierzy - czyli co z czym się połączy i jak :)

i tutaj WIELKIE POZYTYWNE zaskoczenie.
czytałem na forach, że w linuxie dzieki mdadm można tworzyć różne raid i różne wydziwasy, ale jak sam odkryłem co on potrafi.... ten program ma moc!! :)

możemy zrobić np. na partycjach / RAID0 a na /home raid1 :) - coś jak matrix RAID intela

ale do rzeczy:

musimy utworzyć nasze macierze (bo jeszcze są widziane niezależnie a my chcemy, by były widziane przez system jako całość).

wybieramy z widocznych opcji create RAID -albo coś podobnego, potem zaznaczamy spacja które partycje maja być połączone!!!
w naszym przypadku łączymy sdb1 z sda1 jako RAID1 - to jest ponoć bardzo WAZNE - bo systsem nie odpali sie z RAID0 ponoć -ale nie sprawdzałem tego (ale ludzie różnie piszą - dlatego lepiej tu dać RAID1

sdb2 z sda2 jako RAID0

oraz sdb3 z sda3 jako RAID0

co nam powstaje?!!! to co chcemy - 3 połączone partycje md0, md1, md2 !!!!!

zatwierdzamy i wracamy automatycznie do okna partycjonowania

jedyne co nam pozostało to sformatować md0, md1 i md3 jako np. reiserfs i ustawić punkty montowania: /boot dla md0/ / dla md1 i /home dla md2

zatwierdzamy i kontynuujemy instalację

6. instalacja gruba - Ci, co walczyli z raidem wiedza ile razy chcieli wywalić kompa gdy grub nie instalował się przez ich poczynania z raidem :)

a tutaj pięknie się grub instaluje

7. zakończenie instalacji

8. odpalenie systemu

radocha z SOFTWARE RAID!
z moich pobieżnych testów wynika, że kopiowanie przyspieszyło 2 razy, a cały system chodzi ZDECYDOWANIE szybciej!!!


SUPLEMENT:

wymyśliłem też szybki i bezpieczny raid dla linuxa:

1. 4 tanie, szybkie, ciche i niezawodne dyski SEAGATE RAID edition ST3250310NS (32MB cache, 250GB, 1 talerz!!!, 1 000 000 MTBF!!) - hdparm podaje ich odczyt na poziomie 100Mb/s !!! a w raid0 200MB. sa to najlepsze i najcichsze dyski jakie miałem - cichsze od samsunga

2. dzielimy na partycje i RAID wg schematu (przepraszam za jakość :)
Obrazek
czerwony - partycja boot (po 100MB na kaażdej partycji, bo to raid 1), niebiestki root (/) (po 5GB a wsumie 20 bo to raid0), zielony home (w sumie 600GB), a czarny to backup (np. /media/backup) ilosć miejsca jest zależna od wielu czynników, ale głownie z kretynizmu producentów, którzy nie potrafią poprawnie podawać miejsca (źle potęgują :) - tu mamy poczwórną kopie danych - co wynika z RAID1

dlaczego tak?
1. mamy szybki system w RAID0 - cztery dyski! dla partycji / (uruchamianie programów) i /home (odczyt i zapis konfigów, multimediów i innych naszych plików)

wydzielony /home to standard od lat - jak przeinstalowujemy system - nie tracimy danych z /home

2. w razie awarii mamy kopie najważniejszych danych na dodatkowej partycji backup, która jest w poczwórnym raidzie1 !!!! (z niej nie jest nic czytane, więc nie wpływa ona negatywnie na system!!!

po prostu albo sobie tam ręcznie kopiujemy np. ulubioną muzykę, albo za pomoca programów tworzymy tam kopie bezpieczeństwa



jak się nam wysypie jeden dysk to nie tracimy danych na RAID1, te z /home zabezpieczyliśmy na partycji backup, albo na DVD - a system i tak musimy przeinstalować:)
możliwości mdadm sa przeolbrzymie -a zysk ogromny

Mało tego - jeśli ktoś uzna, ze po co mu kopia zapasowa na 4 dyskach, to może utworzyć 2 RAID1 (po 2 dyski) na tej ostatniej partycji!!! a dodatkowo połączyć te 2 aidy w RAID01

albo partycje /home tak można zrobić, albo w raid10

zgodnie z regulaminem tego działu - wszelkie pytania TYLKO na PM
proszę zgłaszać wszelkie błędy i propozycje
mam nadzieję, ze choć jednej osobie oszczędzę tyle nerwów, co ja się nabawiłem z tym raidem
ale warto było - jutro chyba jadę po dodatkowe 2 te wspaniałe seagate i robię raid wg w/w schematu
LGND: uptime-project.net
#399824
ŚLĄSK JEST JEDEN I JEDNĄ MA STOLICĘ >> FESTUNG BRESLAU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości