Instalacja Ubuntu na zewnętrznym dysku USB, bez modyfikacji MBR dysku głównego

krzsas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 20 lis 2007, 16:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: Xfce

Instalacja Ubuntu na zewnętrznym dysku USB, bez modyfikacji MBR dysku głównego

Post autor: krzsas »

HOWTO to przeznaczone jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników linuksa, którzy chcieliby zainstalować sobie Ubuntu na dysku zewnętrznym USB, bez modyfikacji MBR dysku głównego z partycją NTFS. Przydaje się to jeżeli na przykład firmowy laptop z Windowsem zabezpieczony jest POINTSEC'iem. Poniższe rozwiązanie zostało sprawdzone na Ubuntu Hardy Heron 8.04.

Podczas instalacji systemu, należy wybrać, że nie chcemy instalować GRUBa w sektorze uruchomieniowym dysku (nie pamiętam dokładnej nazwy tej opcji). Ja wybrałem ręczny podział na partycje oraz gdzieś później Zaawansowane i tam była odpowiednia opcja. Po restarcie należy ponownie uruchomić system z livecd ubuntu. Przechodzimy potem do katalogu /boot na dysku USB i kopiujemy jego zawartość, tak by można było ją potem umieścić w katalogu \boot pod Windowsem. Nie wiem jak aktualnie wygląda wsparcie systemu plików NTFS pod linuksem, dlatego lepszym rozwiązaniem może być np. skopiowanie tego katalogu na pendrive, a po uruchomieniu systemu windows, zgranie go w odpowiednie miejsce.

Uruchamiamy system windows. Ze strony http://grub4dos.sourceforge.net/ ściągamy sobie program grub4dos. Do katalogu głównego dysku z windowsem rozpakowujemy plik grldr. Do pliku C:\boot.ini dodajemy następujący wpis:

Kod: Zaznacz cały

C:\grldr="Start Linux Loader (GRUB)"
Docelowo ten plik powinien wyglądać np. tak:

Kod: Zaznacz cały

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
C:\grldr="Start Linux Loader (GRUB)"
W katalogu C:\ umieszczamy również plik menu.lst. Jego przykładowa zawartość może być np. taka:

Kod: Zaznacz cały

timeout 5
default 0

title  Ubuntu, 2.6.24-16-generic 
root   (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=/dev/sdb1
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
Oczywiście wpisy w pliku modyfikujemy wedle własnego uznania oraz zawartości katalogu boot. Należy również zwrócić uwagę na parametr root przekazywany do kernela. Zawiera on nazwę partycji / na zewnętrznym dysku USB. Można to sprawdzić po zalogowaniu się do Ubuntu z livecd.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że HOWTO okaże się przydatne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości