[HOW-TO] Klasyczne Ubuntu w 11.10

ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

[HOW-TO] Klasyczne Ubuntu w 11.10

Post autor: ionash. » 12 gru 2011, 22:16

Dobra wiadomość dla wszystkich tęskniących za Gnome 2, a chcących używać Ubuntu 11.10 - dzięki kilku nieskomplikowanym zabiegom da się uzyskać wygląd i działanie bardzo zbliżone do tego znanego z 10.10 i 10.04 (wygląd klasyczny). Przy tym sesja Unity - gdyby ktoś zatęsknił - będzie nadal dostępna i w pełni - że tak powiem - funkcjonalna.
Ubuntu_11-10_Classic

Na początek instalujemy panele Gnome z zależnościami:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install gnome-session-fallback
Po instalacji logujemy się na sesję Gnome Classic - to może trwać przy pierwszym uruchomieniu dość długo. Na razie wszystko wygląda strasznie topornie i nie da się wprost uzyskać ani wyglądu, ani działania znanego z poprzednich wersji Ubuntu. Można co prawda zwiększyć funkcjonalność tego środowiska za pomocą rozszerzeń Gnome3 (ze strony https://extensions.gnome.org), jednak nie wszystkie rozszerzenia działają zgodnie z oczekiwaniami, a pewne ich kombinacje bardzo skutecznie wywalają sesję Gnome Classic w kosmos, aż do kompletnej bezużyteczności (czego osobiście doświadczyłem). Nigdy nie udało mi się również zmniejszyć szerokości panelu do ludzkich wartości - 30px to było minimum; przyczyny nie znam, zresztą za bardzo rozwiązania nie szukałem.

Wracając do meritum - dodajemy repozytorium ppa:jconti/gnome3, zawierające przeportowany na GTK3 aplet powiadomień z kompletem indykatorów, a następnie instalujemy to, czego potrzebujemy:

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:jconti/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-applet-complete
Używając kombinacji klawisza alt i prawokliku usuwamy z paneli w zasadzie wszystko (lub usuwamy np. cały panel), a na pewno zegar/kalendarz, obszar powiadamiania i aplet menu użytkownika, po czym dodajemy "Kompletny aplet powiadomień" i co tam potrzeba (aktywatory programów, lista okien, menu główne itp).

Aby "ucywilizować" wygląd panelu, który póki co jest dwukolorowy (czy raczej dwuodcieniowy), otwieramy jego właściwości (alt+prawoklik) i w zakładce "Tło" albo zmieniamy kolor na jednolity plus jakaś przezroczystość, albo wskazujemy następujący plik obrazu tła:

Kod: Zaznacz cały

/usr/share/themes/Ambiance/gtk-2.0/apps/img/panel.png
Z powodu błędu w gnome-session, Compiz nie chce się uruchomić automatycznie po zalogowaniu i zamiast niego startuje Metacity (błąd jest już ponoć naprawiony w Ubuntu 12.04).
Aby w 11.10 w sesji Gnome Classic korzystać z Compiza, otwieramy plik:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /usr/share/gnome-session/sessions/gnome-classic.session
i zmieniamy linię:

Kod: Zaznacz cały

RequiredProviders=windowmanager;notifications;
tak, aby wyglądała następująco:

Kod: Zaznacz cały

RequiredProviders=windowmanager;
Po przelogowaniu Compiz będzie startował zamiast Metacity. Jednak bez drobnych pułapek się nie obędzie - błąd w Compizie powoduje, że nie da się modyfikować paneli przy użyciu klawisza alt i prawokliku. Przy działającym Compizie należy to robić za pomocą prawokliku i kombinacji klawiszy alt+super (zazwyczaj klawisz z logo Windows).
Jest to mimo wszystko mało uciążliwa niedogodność.

Na koniec wisienka na torcie - dodamy logo Ubuntu do menu Programy.
Otwieramy plik:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /usr/share/themes/Ambiance/gtk-3.0/apps/gnome-panel.css
i podmieniamy sekcję:

Kod: Zaznacz cały

PanelMenuBar.menubar.menuitem {
  background-image: -gtk-gradient (linear, left top, left bottom,
                   from (shade (@dark_bg_color, 1.5)),
                   to (shade (@dark_bg_color, 1.05)));
}
na:

Kod: Zaznacz cały

PanelMenuBar.menubar.menuitem {
  background-image: -gtk-gradient (linear, left top, left bottom,
                   from (shade (@dark_bg_color, 1.5)),
                   to (shade (@dark_bg_color, 1.05)));
  -PanelMenuBar-icon-visible: true;
}
po czym się przelogowujemy i włala! "Look&feel" Klasycznego Ubuntu w 11.10!
Oczywiście nie wszystko jest jak dawniej (bezpowrotnie zniknęło menu System, a jego funkcję częściowo przejął nowy aplet zarządzania sesją, będący niestety wariacją na temat menu Start), ale cóż, lajf is brutal.
Proszę jeszcze uważać na aplet, który jako jedyny działał u mnie dramatycznie niestabilnie: przełącznik obszarów roboczych. Każde jego użycie wywalało sesję, więc wolałem go usunąć i - przynajmniej na razie - przełączam pulpity klawiaturą (ctrl+alt+strzała).

Poza tym, co powyżej, warto zainstalować sobie jakieś narzędzie modyfikujące - np. Gnome Tweak Tool (w repozytoriach), albo lepiej Ubuntu Tweak (daje znacznie więcej możliwości i ma szerszy zakres działania), które pozwoli np. włączyć ikony pulpitu.

Żródło:
http://mandriver.users.sourceforge.net/ ... guide.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”