Słuchawki bluetooth i ich wygodne wykorzystanie z Ubuntu

zylx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Słuchawki bluetooth i ich wygodne wykorzystanie z Ubuntu

Post autor: zylx »

Opis nieaktualny dla Ubuntu 9.10 i wszystkich nowszych pewnie też. Począwszy od wersji 9.10 wszystko działa bez doinstalowywania czegokolwiek. Jak będę miał chwilę, albo jak ktoś będzie mieć problem to opiszę dokładnie jak to zrobić, choć sprawa jest tak trywialna i intuicyjna, że nie widzę sensu.

Opis jest tworzony w oparciu o Ubuntu 9.04 ale będzie działać również na wcześniejszych wersjach, kluczem jest PulseAudio w wresji >= 0.9.13. Testowane z słuchawkami Motorola S9 ale to nie ma większego znaczenia, zadziała z każdymi słuchawkami bluetooth wykorzystującymi profil A2DP lub HSP/HFP.

Co nam da zastosowanie tego opisu? Bardzo wygodny, całkowicie graficzny i intuicyjny sposób korzystania z słuchawek bluetooth na Ubuntu. Rozwiązanie przebija wszystkie spotkane dotąd przeze mnie, również te na Windowsach.

Ale za nim będzie tak pięknie, należy:

0. Krok niekonieczny, ale wysoce rekomendowane. Polega na odwiedzeniu TEGO TEMATU, dodaniu repozytoriów z oficjalnej listy tego forum i zaktualizowaniu systemu. Zainstaluje nam się przez to najnowsza wersja PulseAudio w której poprawione kilka niedogodności związanych z bluetooth.

1. Później musimy dodać jeszcze jedno repozytorium:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/apt/sources.list
i na końcu otwartego pliku dodajemy:

Kod: Zaznacz cały

deb http://ppa.launchpad.net/blueman/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/blueman/ppa/ubuntu jaunty main
klucz GPG:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 6B15AB91951DC1E2
aktualizacja:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
2. Trudną część mamy za sobą, teraz już tylko:
-[url=apt://blueman]KLIK[/url]
-[url=apt://pavucontrol]drugi raz KLIK[/url]
-[url=apt://pulseaudio-module-bluetooth]i ostatni KLIK[/url]

3. Restart systemu

4. Teraz parujemy nasze słuchawki bluetooth, włączamy w systemie coś co wydaje dźwięki (Rhythmbox, totem, mplayer) i włączamy "Menu=>Programy-Dżwięk i obraz=>Kontrola dźwięku PulseAudio". W zakładce urządzenia wyjściowe powinny pojawić się nasze słuchawki bluetooth. W zakładce "odtwarzanie" mamy między innymi możliwość przełączania na nasze słuchawki dźwięków wychodzących, możemy przełączyć nawet kilka na raz. W zakładce "nagrywanie" między innymi mamy możliwość przełączania źródła dźwięku, np. podczas rozmowy przez Skype. Ogólnie program daje dużo możliwości więc zachęcam do jego poznania. Jako ciekawostkę dodam że gdy np. rozładuje nam się bateria w słuchawkach i się wyłączą, PA automatycznie przełączy dźwięk na domyślna kartę dźwiękową, jeśli przy następnym otwarciu aplikacji słuchawki będą obecne, program automatycznie będzie ich używał. Aby ułatwić dostęp do aplikacji można dodać ją do tacki systemowej :P

Obrazek

Możliwe problemy:
1. Nie działają przyciski w słuchawkach:
-przed podłączeniem słuchawek wykonaj w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe uinput
oraz, aby nie musieć robić tego przy każdym włączeniu komputera dodaj POWYŻEJ OSTATNIEJ LINII (exit 0) w pliku '/etc/rc.local'

Kod: Zaznacz cały

modprobe uinput
2. Moja aplikacja nie pokazuje się na w zakładce "odtwarzanie":
- w niektórych aplikacjach (np. mplayer) trzeba w ręcznie ustawieniach wybrać wyjście dźwięku 'pulse', w innych (np. VLC) trzeba doinstalować dodatkowa paczkę ( w tym przypadku 'vlc-plugin-pulse') która zapewnia wsparcie dla PulseAudio.

3. Mam słuchawki stereo, a Volume Control widzi jedynie jeden kanał, dźwięk jest bardzo zniekształcony:
- w zakładce "konfiguracja" programu Volume Control wybierz przy swoich słuchawkach "Odtwarzanie wysokiej dokładności (A2DP)".

4. Chciałem wykorzystać moje słuchawki do rozmów przez Skype, Ekigę ale nie pojawiło się źródło dźwięku moich słuchawek:
-w zakładce "konfiguracja" programu Volume Control wybierz przy swoich słuchawkach (HSP/HFP).

5. Po aktualizacji PA do wersji 0.9.15 nie mam dźwięku:
- To nic poważnego! w zakładce "konfiguracja" programu Volume Control wybierz przy swojej karcie dźwiękowej odpowiedni profil w zależności od własnej konfiguracji głośników.

6. Po podłączeniu słuchawek PulseAudio ich nie wykrywa.
- Rozłączamy słuchawki, otwieramy konsolę, wpisujemy

Kod: Zaznacz cały

pactl load-module module-bluetooth-discover
i podłączamy słuchawki. Jeśli teraz wykryło je bez problemu to, aby nie musieć tego robić przy każdym uruchomieniu systemu edytujemy plik:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/pulse/default.pa
w pliku wyszukujemy fragment

Kod: Zaznacz cały

#.ifexists module-bluetooth-discover.so
#load-module module-bluetooth-discover
#.endif
i usuwami znaczniki komentarzu, aby fragment wyglądał tak:

Kod: Zaznacz cały

.ifexists module-bluetooth-discover.so
load-module module-bluetooth-discover
.endif
po czym zapisujemy i wychodzimy.




Wszelkie uwagi, propozycje, ewentualne błędy proszę kierować do mnie przez PW.

Specjalne podziękowania kieruję do Tomasza Dominikowskiego który pomógł mi rozwiązać problem z przyciskami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości