Instalacja i konfiguracja karty dźwiękowej ASUS Xonar D2 (i nie tylko) pod Linuksem

Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Instalacja i konfiguracja karty dźwiękowej ASUS Xonar D2 (i nie tylko) pod Linuksem

Post autor: Lapsio »

Przepraszam jeśli coś będzie nie tak, ale to pierwszy poradnik jaki piszę (w dodatku nie posiadając Ubuntu - kartę instalowałem pod openSUSE), więc proszę o wyrozumiałość :)

W temacie celowo pojawia się słowo Linux, nie Ubuntu, ponieważ rozwiązanie jest bardzo uniwersalne, szczerze powiem, że nie patrzyłem jak to DOKŁADNIE wygląda pod Ubuntu, ale czytałem, że jest łatwiej, bo pakiety są w repo.

[1] Podłączenie:

Karta powinna zostać wykryta od razu po podłączeniu do komputera. Na Ubuntu można to sprawdzić w ustawieniach dźwięku, bo będzie na liście urządzeń. Jeśli mamy inne distro bazujące na Alsie - wpisujemy w termie:

Kod: Zaznacz cały

arecord --list-devices
Dostaniemy listę urządzeń, u mnie Xonar był jako device 1.

Ale wróćmy na chwilę stricte do Ubu:

Wybranie jej z tej listy to pójście po naprawdę najmniejszej linii oporu. Efekt jest tak piorunujący, że karta dźwiękowa za przeszło 6 baniek gra troszkę lepiej niż integra w laptopie - zatem gratulujemy :clap: A tak na poważnie to Xonar D2 na Alsie gra bardzo cicho, naprawdę cicho, z 2 razy ciszej niż karta zintegrowana - w moim przypadku Realtek ALC892.

Teraz mamy 2 opcje do wyboru:

- konfiguracja PulseAudio
Efekt również dość mierny, możemy co najwyżej dostroić próbkowanie do 192kHz. Nadal będziemy mieli zniewalające możliwości konfiguracji - tzn regulację głośności i wybór kanałów (łaaaał)

- instalacja OSS4
bardziej skomplikowane, ale efekt moim zdaniem naprawdę wart. Jeśli ktoś wydaje tyle kasy na dźwiękówkę to raczej ma ku temu powody i po pierwsze odczuje różnicę, po drugie naprawdę nie warto marnować takiej karty dlatego że się ci nie chce posiedzieć nad konfiguracją OSS4. Istotna kwestia: co zyskamy? No więc może mała demonstracja ustawień OSS4:

http://dl.dropbox.com/u/44131220/undele ... mixD2.jpeg

W związku z tym, że to będzie kilka linijek pozwolę sobie najpierw opisać konfigurację PA:

[2] konfiguracja PA

otwieramy z uprawnieniami admina plik daemon.conf np. w gedicie:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/pulse/daemon.conf
pod koniec będzie linijka:

Kod: Zaznacz cały

default-sample-rate = 44100
jeśli na początku jest znak ; to go usuwamy. Wpisujemy zamiast 44100 wartość 192000. Restartujemy kompa. Jeśli po restarcie dźwięk nie będzie działać (nie wiem czemu u mnie nie działało 192kHz) wpiszmy 96000, to już na pewno powinno zadziałać.
do zmiany konfiguracji kanałów używamy programu pavucontrol.

[3] instalacja i konfiguracja OSS4

Ściągamy deba z OSS4 ze strony oss:
http://www.opensound.com/download.cgi

instrukcja instalacji deba jest w pdf który możemy pobrać pobierając deba. Zanim go zainstalujemy usuwamy pakiety:

pulseaudio
gstreamer*-pulse

instalujemy natomiast:

gstreamer-plugins-good
gstreamer-plugins-bad

Teraz restartujemy kompa i instalujemy OSS4. Zapewne wywali nam się error ze trzeba zrestartować kompa. Zatem restartujemy. Sprawdzamy czy wszystko działa:

Kod: Zaznacz cały

ossplay /sciezka_do_dowolnego_pliku_wav
lub

Kod: Zaznacz cały

osstest
Jeśli działa to odpalamy:

Kod: Zaznacz cały

gstreamer-properties
wybieramy z listy OSS 4 i naszego Xonara. Być może będzie wybrany domyślnie. Jeśli jest wybrany domyślnie to oczywiście się o tym przekonamy wcześniej bo wszystko będzie zwyczajnie działać.

Teraz odpalmy

Kod: Zaznacz cały

ossmix
jeśli na liście będzie wpis: vmix0-enable ON|OFF (currently ON) to jest ok, jeśli nie ma go to wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

vmixctl attach device
Teraz odpalamy ossxmix. Tutaj mamy już bardzo dużo ustawień Xonara. tutaj już śmiało możemy wybrać próbkowanie 192kHz. Mamy też kontrolki zmiany głośności, które działają w pełni poprawnie (Xonar jest dużo głośniejszy niż pod Alsą za sprawą regulacji vmix) aby sygnał stereo był rozdzielany na wszystkie głośniki tak jak w Alsie to zaznaczamy opcję speakers-spread.

[4] instalacja i konfiguracja PA przy OSS4

Nie wspomniałem o tej możliwości wcześniej, gdyż miałem przykrą sposobność przekonać się jaka to głupota, niemniej jednak istnieje taka możliwość, mianowicie - możemy zainstalować Pulseaudio przy OSS4. Efekt jest beznadziejny - przynajmniej u mnie był wręcz koszmarny - karta zgrzytała przy każdym mieszaniu kanałów przez PA, w zasadzie nie dało się słuchać muzyki jeśli coś poza odtwarzaczem wydawało dźwięki. Jeśli jednak z jakiegoś powodu (np. Skype jest takim powodem) musimy zainstalować PA to jest to możliwe.

instalujemy pakiet pulseaudio - TYLKO pakiet pulseaudio i ew. jakieś konieczne zależności - żadnych pulseaudio-alsa czy coś.

po zainstalowaniu pakietu otwieramy plik:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/pulse/default.pa
i w bloku z odkomentowanymi linijkami:

#load-module-alsa-sink
#load-module-alsa-source
... itd.
Dopisujemy:

Kod: Zaznacz cały

load-module module-oss device="/dev/dsp" sink_name=output source_name=input mmap=0
zapisujemy i sprawdzamy czy demon pulseaudio odpala się prawidłowo - w terminalu odpalamy:

Kod: Zaznacz cały

pulseaudio
Jeśli wypluje tylko warny to znaczy, że jest ok.

Naprawdę niepolecam tego rozwiązania, jednak jest to także element konfiguracji OSS4, więc stwierdziłem, że warto to zamieścić

To w zasadzie tyle. większość programów używa gstreamera, więc nie powinno być szczególnych problemów. Co do innych programów, które nie używają gstreamera (Skype, MPlayer, wine...) odsyłam na wiki OSS4, gdzie znajduje się dokładny opis konfiguracji tych poszczególnych programów:

http://www.opensound.com/wiki/index.php ... _for_OSSv4

Mam nadzieję, że wszystko działa tak samo na Ubu, jeśli nie, proszę o sprostowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware-Multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości