[HOW-TO] Konfiguracja przycisków wstecz i wprzód myszy dla przeglądarki Opera

ff1
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2006, 16:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME

[HOW-TO] Konfiguracja przycisków wstecz i wprzód myszy dla przeglądarki Opera

Post autor: ff1 »

Dość często się zdarza, że użytkownicy przeglądarki Opera mają problem z cofaniem stron internetowych przy użyciu dodatkowych przycisków myszy. Problem stwarza nie tylko samo wprowadzenie zmian do systemu ale i odgadnięcie prawidłowego przypisania numerów przycisków w konkretnym modelu myszy (tzw. mapowanie). Problem dotyczy zwłaszcza myszy a4tech. Firma ta w ostatnich latach wypuściła ogromną liczbę różnego typu myszy, a w każdym z nich nieco inaczej zostały ponumerowane dodatkowe (boczne) przyciski myszy. Aby rozwiązać te problemy postanowiłem przygotować niniejszy tutorial:

(zakładam, że już masz zainstalowaną operę)

1 krok: zainstaluj program imwheel używając Synaptica ( imwheel posłuży nam do określenia jaki numer został przypisany do konkretnego przycisku bocznego naszej myszy)

2 krok: otwórz terminal i wpisz imwheel -c a następnie kliknij enter. Otworzy się okienko programu. W tym okienku kliknij przycisk Grab Wheel Action, a następnie kliknij ten boczny przycisk myszy, któremu chcesz przypisać funkcję wstecz w przeglądarce. Zapamiętaj wynik. Podobną procedurę przeprowadź dla przycisku, któremu chcesz przypisać funkcję wprzód.

3 krok:
-znając numery przycisków w twojej konkretnej myszce otwórz Operę.
-a tam wejdź w narzędzia -> preferencje -> zaawansowane - mysz i klawiatura.
-następnie w górnej ramce (konfiguracja myszy) kliknij którąś konfigurację (jeśli będą dwie) i z boku kliknij przycisk Edytuj.
-w ramce Konteksty i skróty kliknij na Application. Rozwinie się drzewko z różnymi poleceniami.
Prawdopodobnie na samym dole tego drzewka masz dwa polecenia Button X,Button Y (x i y to numerki przycisków) a z boku będą obrazki wstecz i wprzód.
-kliknij napis Button X (z boku będzie strzałka i napis Back) a z prawej strony całego okienka kliknij właściwości. Kiedy napis Button X zacznie migać wpisz zamiast X numer przycisku jakiemu chcesz nadać funkcję wstecz w przeglądarce Opera.
-podobnie postąp z konfiguracją Button Y (nadaj mu numer przycisku myszy, który będzie odpowiedzialny za akcję wprzód)
-kliknij na dole okienka przycisk OK i to wszystko.

O czym należy pamiętać:
-dla świętego spokoju po całej procedurze zaloguj się ponownie do systemu ( u mnie nie było to konieczne)
-czasami program imwheel zachowuje się tak jakby nie chciał pokazać , który przycisk kliknąłeś (patrz krok 2). Dlatego należy wylogować się z systemu i jeszcze raz zalogować. I spróbować jeszcze raz uruchomić ten programik.
-nie wiem dlaczego czasami Opera zapomina o tej konfiguracji. Po ponownym wpisaniu (tych samych zresztą przycisków do konfiguracji -krok 3) i ponownym restarcie komputera wszystko wraca do normy.
-cały tutorial był pisany z myślą o Operze serii 9.xx. Nie wiem jak będzie to wyglądało w przygotowywanej serii 10.xx Opery.
-w mojej myszce a4 tech x-750f boczne przyciski to button 8 i 9 !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości