Połączenie wifi na RT2400 & ndiswrapper & PPPoE

Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Połączenie wifi na RT2400 & ndiswrapper & PPPoE

Post autor: igotit4free »

Miłe złego początki ...

Zainstalowałeś /X/K/Ubuntu 7.10, 8.04 lub 8.10, masz RT2400 i masz kłopocik z połączeniem sieciowym ? Może pomocny będzie ten manual.;-)
W teorii, powtarzam w teorii istnieje działający linuksowy sterownik do kart wifi opartych o chip rt2400 ... w praktyce (z doświadczeń moich na Ubuntu 7.10, 8.04 i 8.10 oraz wyczytanych na forach) sterownik ten jest niezwykle kapryśny ... nie działa wcale albo co gorsza raz działa a raz nie, co znacznie utrudnia (zwłaszcza początkującym jak ja) zdiagnozowanie problemów z połączeniem sieciowym. Najlepsze, że lubi działać w sesji LiveCD, a już po instalacji albo krótkim czasie pracy działać przestaje ...
Z problemem spotkałem się na starej (prawie 10 letniej) karcie RaLinka RT2400 (rt2400pci) a także ku mojemu zdziwieniu na nowiutkiej, sygnowanej logo Tuxa i znaczkiem "Linux Support" karcie D-Link DWL-G510 (rt61pci). Z lektury forum wnioskuję, że problem często występuje w wypadku kart, które pod linuksem używają modułów:
rt2x00pci
rt2x00lib

Niestety jedynym rozwiązaniem jakie znalazłem jest rezygnacja ze sterownika linuksowego i stabilna praca na sterowniku spod Windows.

Usuwamy sterownik linuksowy:

W konsoli wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

lsmod|grep rt
To pozwala sprawdzić czy ładowane są problemowe moduły z "rt".
Jeśli na liście pojawią się moduły:
rt2400pci
rt2x00pci
rt2x00lib
to jesteśmy w domu ... znowu terminal i wyrzucamy moduły komendą:

Kod: Zaznacz cały

sudo rmmod rt2400pci
sudo rmmod rt2x00pci
sudo rmmod rt2x00lib
Kolejny krok to upewnienie się, że moduły te nie załadują się ponownie, np. po aktualizacji systemu. Wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist
i do listy dopisujemy:
blacklist rt2400pci
blacklist rt2x00pci
blacklist rt2x00lib
No to załatwione, po restarcie karta znika z systemu.:clap:
ISTOTNA UWAGA:Bodajże od wersji 9.10 zmieniono lokalizację blacklista, wszystko jest tak jak opisałem tylko komenda brzmi:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Zresztą komenda:

Kod: Zaznacz cały

ls /etc/modprobe.d/
powinna rozwiać wątpliwości.

Pora się przeprosić z M$.;-)

Teraz trzeba poszukać w Sieci (albo na płytkach w szufladzie) sterownika windowsowego ... ja używam tych spod XP. W przypadku rt2400 są to pliki : rt2400.INF i rt2400.sys.
Kopiujemy je na dysk, w moim przypadku do katalogu RT w katalogu domowym.

Teraz trzeba zainstalować ndiswrapper, najłatwiej zrobić to Synaptikiem, jest na płycie instalacyjnej Ubuntu ... Po instalacji możemy wydać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

ndiswrapper -v
aby upewnić się, że aplikacja została zainstalowana, powinno się pokazać coś w tym guście:
utils version: '1.9', utils version needed by module: '1.9'
module details:
filename: /lib/modules/2.6.27-14-generic/kernel/ubuntu/ndiswrapper/ndiswrapper.ko
version: 1.53
vermagic: 2.6.27-14-generic SMP mod_unload modversions 586
Teraz zalegalizujemy ndiswrappera w systemie i dodamy go do listy ładowanych modułów:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe ndiswrapper
sudo ndiswrapper -m
sudo gedit /etc/modules
i do pliku dopisać:
ndiswrapper
Następnie wydajemy komendę:

Kod: Zaznacz cały

sudo ndiswrapper -i /home/TWÓJ_LOGIN/RT/rt2400.INF
i poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

ndiswrapper -l
przekonujemy się, czy ndiswrapper obsługuje już kartę. Powinno pojawić się coś takiego:
rt2400 : driver installed
device (1814:0101) present (alternate driver: rt2400pci)
W tym momencie powinny nam się pokazać dostępne sieci, o czym powie nam komunikat Network Managera (to coś koło zegarka) albo lepiej wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

iwlist scan
Konfiguracja karty:

Jeśli należysz do szczęściarzy (czyli dostajesz parametry sieci po DHCP), wystarczy że klikniesz w ikonę NM, ukaże się lista sieci, klikasz swoją, podajesz klucz i ... voila.:clap:
Jeśli jednak wymagana jest konfiguracja ręczna, to trzeba się jeszcze pomęczyć ... ja używam Network Configuration z Menu Główne=>System=>Preferencje ... podajemy tam naszą nazwę połączenia, nazwę sieci z którą chcemy się łączyć, Mode w jakim działa nasz odbiornik, rodzaj szyfrowania, klucz, IP, maskę, DNSy ... na koniec akceptacja OK.

Na koniec konfiguracja PPPoE, jeśli jest wymagane w twojej sieci:

Komenda :

Kod: Zaznacz cały

sudo pppoeconf wlan0
oczywiście jeśli w twoim systemie rt2400 jest wlan0.;-)
Przechodzimy procedurę klepiąc Enter, po czym wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/network/interfaces
Konfigurator pppoecconf dodaje tam linie:
auto dsl-provider
iface dsl-provider inet ppp
pre-up /sbin/ifconfig wlan0 up # line maintained by pppoeconf
provider dsl-provide
które nie chcą współpracować z obecnym tam zapisem:
auto wlan0
iface wlan0 inet manual
wobec czego dwie ostatnie linie trzeba wykasować.

W tej chwili, jeśli powtórzyłeś procedurę bezbłędnie to powinieneś mieć działające połączenie wifi przy użyciu RT2400, ndiswrappera i PPPoE.

Działa na pewno także dla D-Link DWL-G510, przy czym w tym przypadku rt2400pci zastępowane jest przez rt61pci.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości