Tworzenie sieci domowej z komputerami z Ubuntu i Windows cz. 1

Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tworzenie sieci domowej z komputerami z Ubuntu i Windows cz. 1

Post autor: yahoob3 »

Początek to bardzo delikatna chwila...
Łatwo zrazić się do tego, co może okazać się przyjemnym, prostym i niezawodnym. Nie poddawaj się łatwo. Twoje spotkanie z Linuksem to trochę, jak podróż do innej galaktyki. W wielu aspektach podobnej do naszej, w wielu innych różniącej się diametralnie od tego, co znasz.

Jeśli to czytasz zakładam, że to Ubuntu, jako jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa zainstalowana została na Twoim komputerze.
Postaram się w sposób możliwie prosty i przejrzysty opisać, jak udostępnić zasoby na komputerach podłączonych do jednej sieci w domu, opartej o router.

Opiszę wszystko na przykładzie mojej sieci domowej którą tworzą:
- laptop Lenovo B570e – „MIKA_LAP” z systemem Windows 7,
- laptop Lenovo Z560 – „ADMIN-KOMPUTER” z systemem Windows 7,
- komputer stacjonarny z systemem UBUNTU 14.04.1 LTS ze środowiskiem UNITY – „UBU”,
- oraz laptop Lenovo G500s z systemem Mint 17 Qiana ze środowiskiem Cinnamon – „MINT”.
Całe to towarzystwo, poza komputerem stacjonarnym, który podpięty jest kablem, łączy się z routerem Netii – „NETIASPOTDRIVE” bezprzewodowo.
Jest jeszcze cwany telefon z Androidem, ale telefon jest żony, wobec tego: nie znam się, nie orientuję, bo się nie dotykam. :-D

1. Przygotowanie komputerów

Grupa robocza

Podczas instalacji systemu ustalona została nazwa grupy roboczej. W przypadku zarówno Ubuntu jak i Windows 7 domyślna nazwa tej grupy to WORKGROUP.
Jeśli chcesz, aby komputery „widziały się” w sieci, pamiętaj, że nazwa grupy roboczej musi być dla nich identyczna. Zakładam, że nic nie zmieniałeś w ustawieniach sieci i nazwa grupy to WORKGROUP.

Aby sprawdzić nazwę grupy roboczej w systemie Windows 7 kliknij w ikonkę Komputer na pulpicie lub w menu start PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybierz Właściwości. Wśród informacji o komputerze znajdziesz także Grupę roboczą – jej nazwę.

W Windows XP sprawdzić to można klikając: Start, Ustawienia, Panel sterowania, System – zakładka Nazwa komputera.
Aby zmienić nazwę grupy z domyślnej – najczęściej jest to: GRUPA ROBOCZA, na WORKGROUP należy w zakładce Nazwa komputera kliknąć przycisk Zmień... i na dole formatki zaznaczyć członkostwo w grupie roboczej wpisując w białe pole nazwę tej grupy – WORKGROUP.

W Linuksie nazwę grupy roboczej można podejrzeć w pliku smb.conf, ale tego pliku prawdopodobnie jeszcze nie ma na Twoim komputerze. Do tego pliku, jego właściwości i edycji dojdziemy później. Domyślnie jest ona ustalona na WORKGROUP.

Jeśli grupa robocza jest taka sama na komputerach, które chcesz połączyć w sieci, po kliknięciu na Sieć w Windows powinieneś zobaczyć urządzenia, które będą mogły ze sobą współpracować.

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22023

W przypadku Ubuntu będzie to wyglądało podobnie, jak poniżej:

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22024

Zapora systemu Windows

Kolejnym, ważnym elementem tworzenia sieci jest umożliwienie udostępniania plików i drukarek w systemach Windows w Zaporze systemowej.

W Windows 7 zaznaczasz tak, jak na poniższym obrazku (ścieżka do ustawień Zapory widoczna jest na pasku adresu) – pamiętaj, że interesuje Cię teraz tylko Udostępnianie plików i drukarek, nie zmieniaj żadnych innych ustawień.

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22025

W Windows XP ścieżka wygląda następująco: Start, Ustawienia, Panel sterowania, Zapora systemu Windows – zakładka Wyjątki, zaznaczasz Udostępnianie plików i drukarek.

W przypadku Linuksa domyślnie firewall jest wyłączony i jeśli nie zmieniałeś jego ustawień, nie ma przeszkód do dzielenia się swoimi zasobami.

Wstępne przygotowanie komputerów do dzielenia się zasobami w sieci domowej mamy za sobą.

Na razie skupmy się na najprostszym i nieograniczonym dostępie do poszczególnych, udostępnianych zasobów. Sprawa jest wyjątkowo prosta. Wykonanie poniższych zadań pozwoli Ci dowolnie kopiować, przenosić a nawet odczytywać pliki czy katalogi z dowolnego urządzenia na innym.

Pamiętaj! Zasoby udostępniać może i powinien tylko ich właściciel.


2. Instalacja Samby i udostępnianie uproszczone w UBUNTU.

System Ubuntu (14.04) umożliwia udostępnienie zasobów bez znajomości terminala i tajemniczych komend w nim wydawanych.

Aby udostępnić zasób na danym komputerze użytkownik musi być na nim zalogowany. Jeśli z jednego komputera korzysta kilku użytkowników każdy z nich powinien udostępnić tylko zasoby z własnego katalogu domowego.

Aby udostępnić folder, np. Publiczny w swoim katalogu domowym uruchamiasz program Nautilus (nazwa na panelu uruchamiania to Pliki), który jest odpowiednikiem Explorera w Windows.

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22026

Klikasz katalog o nazwie Publiczny PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybierasz z menu Local Network Share lub w języku Mickiewicza i Słowackiego Opcje współdzielenia.

- Jeśli samba nie jest jeszcze zainstalowana, system wyświetli informację, że usługa udostępniania nie jest jeszcze zainstalowana – kliknij przycisk Zainstaluj usługę.
- Na pytanie czy zainstalować dodatkowe oprogramowanie - klikasz Zainstaluj.
- Na pytanie o Ponowne uruchomienie sesji - klikasz Uruchom sesję ponownie.
- Możesz uruchomić ponownie komputer – dla dobrego samopoczucia, pewności, że usługa udostępniania uruchomi się ponownie z nowymi ustawieniami i żeby znany rytuał dobiegł końca :)

Zaznaczasz myszką Udostępnienie tego katalogu, zmieniasz (lub nie) nazwę udziału (będzie ona widoczna w otoczeniu sieciowym) i pod komentarzem określasz zakres uprawnień do plików w tym katalogu oraz to, kto może korzystać z jego zawartości. Dostęp dla gości umożliwia pełny dostęp do plików w udostępnionym katalogu dla wszystkich – system nie będzie pytał o hasło dostępu.

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22027

Klikasz Utwórz udział, po czym...

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22028

Nadaj uprawnienia automatycznie.

Po wykonaniu powyższych czynności na innym urządzeniu podłączonym do Twojej sieci, po kliknięciu ikonki komputera, na którym udostępniłeś właśnie katalog Publiczny, pojawi się ikona tego właśnie katalogu o nazwie zgodnej z nazwą udziału, tu Publiczny na Ubuntu.

http://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22029

[url]hhttp://czytelnia.ubuntu.pl/?p=22030[/url]

Po tych działaniach powinieneś móc już zdalnie odczytywać i zapisywać pliki w tym katalogu zarówno z Windows jak i innego komputera z Linuxem.

3. Udostępnianie zasobów w Windows 7 i XP.

... Analogiczny opis jak dla Ubuntu.

... W kolejnych punktach opis konfiguracji samby przez edycję smb.conf.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości