[how-to] Udostępnianie napędów/folderów w sieci lan - Gnome

Pomogłem?

jeszcze bardziej Ci nagmatwałem w głowie
46
75%
jeszcze bardziej Ci nagmatwałem w głowie
11
18%
jeszcze bardziej Ci nagmatwałem w głowie
4
7%
 
Liczba głosów: 61
Morpheus

[how-to] Udostępnianie napędów/folderów w sieci lan - Gnome

Post autor: Morpheus »

Witam

To moje pierwsze łopatologiczne How-To na tym forum i mam nadzieję, że będzie przydatne. Napisane na podstawie zlepków informacji z tego forum oraz google.

Skróty jakich będę używał:

ppm - Prawy Przycisk Myszki,

Dziś rano zostałem postawiony przed zadaniem udostępnienia mojego napędu DVD w sieci lan innym komputerom - linux.

Tak więc zabrałem się do przeszukiwania forum i nie natrafiłem na konkretną odpowiedź. Sam musiałem sobie jakoś poradzić i postanowiłem się podzielić z wami.

Tak więc aby cokolwiek udostępnić musimy mieć sambe:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install samba samba-common smbfs smbclient libsmbclient libgnomevfs2-extra
Samba powinna już mieć konfigurację podstawową oraz powinna się sama uruchomić.

Teraz musimy edytować podstawową konfigurację :

Proponuję korzystać przy edycji z nano (jednak wcale nie trzeba i można korzystać z czego się tam chce)

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install nano
aby edytować wpisujemy :

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/samba/smb.conf
i znajdujemy linię [global] i tam dopisujemy, bądź zmieniamy (zależy od pierwotnej konfiguracji) :

Kod: Zaznacz cały

workgroup = NAZWA_TWOJEJ_GRUPY_ROBOCZEJ
server string = OPIS_TWOJEGO_KOMPUTERA
security = share
browseable = yes
to co drukowanymi literami wypełniamy wg. swojej konfiguracji. Opis może być pusty, można też zostawić to, co jest w domyślnej konfiguracji.

W pliku można znaleźć niżej zakładkę security, jednak - przynajmniej u mnie - była ona nieaktywna. Jeśli u was jest aktywna, to powinniście zmienić security oraz browseable na takie jak podałem wyżej.

Aby zapisać (w nano) wciskamy ctrl+o i naciskamy enter. ( Jeśli nie możemy zapisać z powodu braku dostępu do pliku musimy mu nadać odpowiedni chmod - jak to zrobić? znajdziesz na forum)
Aby wyjść z nano wciskamy ctrl + x

Teraz pozostaje nam kwestia zrestartowania samby :

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/samba restart
oraz przeładowanie Gnome :

Kod: Zaznacz cały

ctrl + alt + backspace
Teraz po przeładowaniu panelu możemy sobie udostępniać foldery, dyski, napędy w sieci lan.

Aby udostępnić folder :

PPM > udostępnij folder > podajemy haslo > (pojawia się nam okienko) wybieramy w menu SMB> (otwieraja sie opcje udostepniania) :

Nazwa: nazwa widoczna w lanie
Komentarz : ( nie jest potrzebny) wiadomo
Tylko do odczytu : jeśli nie chcemy by ktokolwiek nam coś zmieniał itp.
Przeglądanie folderu : wiadomo

Tak więc w ten sposób można udostępnić dowolny folder.

Teraz udostępniamy napęd :

przechodzimy do /media/

Tutaj mamy konkretne napędy w moim przypadku :
-cdrom
-cdrom0

Chcę udostępnić cdrom0

PPM na nim i robimy tak jak poprzednio.

Aby zablokować dostęp do folderu, napędu itp

Klikamy PPM na udostępnianym zasobie > udostępnij folder i z menu wybieramy nie udostępniaj.


To tyle.

Gdyby ktoś bardziej doświadczony znalazł jakiś błąd w moim How-to Proszę o kontakt na PM.

Może komuś się to przyda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości