Sagem f@st 800 E4 - rozwiązanie konfliktu z innymi urządzeniami USB

Awatar użytkownika
ubuproblem
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 169
Rejestracja: 30 lip 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Sagem f@st 800 E4 - rozwiązanie konfliktu z innymi urządzeniami USB

Post autor: ubuproblem »

Witam. Udało mi się rozwiązać ten problem, a kilka osób się już na niego na tym forum natknęło.
Nie gwarantuję, że u każdego to zadziała, ale warto spróbować.

No więc na początku może o co chodzi.
Mam modem USB Sagem f@st 800 E4. Podpiąłem do komputera jeszcze klawiaturę USB. Na starym komputerze wszystko było ok, ale miałem tam zainstalowane Okna. Przerzuciłem się na Ubuntu i używałem zwykłej klawiatury podłączanej do PS2. Podłączyłem klawiaturę USB no i internet przestał działać. Modem się poprawnie synchronizował, więc wyglądało to dziwnie. Kiedy odpiąłem klawiaturę i ponownie włączyłem komputer, mogłem się poprawnie połączyć.
Dlaczego tak jest
Być może się mylę, ale wydaje mi się, że sterownik do tego modemu jest jeszcze nie do końca dopracowany. Od początku mojego korzystania z Linuksa nie zmienia się sytuacja synchronizacji. Niekiedy podczas startu systemu dość długo oczekuję na jego synchronizację. Kiedyś jak próbowałem na początku skonfigurować połączenie to modem się nie synchronizował w ogóle. Kontrolka ADSL na modemie migała bez przerwy, tak jakby miał się zsynchronizować, ale na finał synchronizacji otrzymuję wtórną synchronizację. Pomógł mi dopiero inny sterownik dla tego modemu i po podstawieniu w UbuNeo mogłem już nawiązać połączenie
Jak rozwiązać problem
Kilka osób zgłaszało ten problem, ale został on zignorowany tłumaczeniem, że modem USB całkowicie przeciąża przepustowość USB. Po części jest to prawda, ale W przypadku tego modemu podłączenie klawiatury, czy myszki bezprzewodowej nie wprawia go w niemożliwość działania, ale w zakłopotanie. Zdarzały mi się też takie sytuacje, że wbrew 'wolności' portów USB modem po synchronizacji nie był w stanie nawiązać połączenie. Cały czas dzieje się tak z modemem gdy podłączymy do USB inne urządzenia o dużej potrzebie energii.
Nie oznacza to, że niemożliwe będzie wtedy uruchomienie połączenie.
Po prostu moduł, który ładuje się automatycznie jest ładowany błędnie. I wystarczy go przeładować dwoma poleceniami (z uprawnieniami ROOT'a):

Kod: Zaznacz cały

rmmod ueagle-atm
modprobe ueagle-atm
Wtedy kontrolka modemu pomiga jak modem będzie poprawnie zsynchronizowany, będziemy mogli nawiązać już połączenie.
Jak to zautomatyzować
1.Ja zrobiłem sobie taki skrypcik, który zabija proces próby nawiązania połączenia przez pppd, restartuje modem i nawiązuje połączenie. Wbrew pozorom to nic trudnego:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/sh
killall -q pppd #zabicie procesu łączenia
rmmod ueagle-atm #wyłączenie modułu modemu
modprobe ueagle-atm #ładowanie modułu modemu
pppd call [nazwa połączenia] #nawiązywanie połączenia
Jeśli konfigurowaliśmy połączenie za pomocą UbuDSL to ostatnia linijka będzie wyglądała następująco:

Kod: Zaznacz cały

pppd call ubudsl
2.Taki plik tekstowy zapisujemy najlepiej w naszym katalogu domowym. Nazywamy go dowolnie. Powiedzmy, że plik nazywa się restartmodem. Jeśli nazwiesz go inaczej musisz w dalszej części podstawiać swoją nazwę pliku. Do dzieła więc:

Kod: Zaznacz cały

chmod +x restartmodem
sudo cp restartmodem /usr/bin
Po tych operacjach, aby zrestartować modem i połączenie wystarczy wykonać:

Kod: Zaznacz cały

sudo restartmodem
3.Dodanie skryptu do autostartu.
Aby dodać to do autostartu wystarczy wyedytować plik /etc/rc.local i dodać do niego wpis restartmodem
UWAGA! W pliku powinny być już wpisy zachaszowane (ze znakiem # na początku) i na końcu exit 0. Wpis musisz wstawić pomiędzy te wpisy, a exit 0. Pamiętaj także, że ten plik trzeba edytować z uprawnieniami administratora.
Jak najlepiej edytować plik /etc/rc.local
W zależności jaki jest twój ulubiony program do edycji tekstu wpisujesz w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo [twój-edytor] /etc/rc.local
np, dla gedit:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/rc.local
Możesz też użyć tekstowego edytora tekstu nano

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/rc.local
Jeśli doczytałeś tą wiadomość do tego miejsca, to pokłon za wytrwałość :)
Oczywiście moje porady nie muszą w 100% działać, ale u mnie to zadziałało. Można też wypróbować tą metodę w przypadku innych modemów USB ADSL.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości