[HowTo] Współdzielenie drukarki Ubuntu-VirtualBox

cyklista
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 22 lut 2006, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

[HowTo] Współdzielenie drukarki Ubuntu-VirtualBox

Post autor: cyklista »

To mój pierwszy poradnik, więc proszę o wyrozumiałość. Postanowiłem go napisać, bo swego czasu sam miałem z tym problem.
Oparłem go na tej stronie,
ale nieco go zmodyfikowałem.
W przypadku drukarek ze złączem USB najprostszym sposobem jest dodanie odpowiedniego filtra w ustawieniach USB maszyny wirtualnej

Kod: Zaznacz cały

programy>narzędzia systemowe > Oracle VM VirtualBox >ustawiwna>usb >dodaj filtr na podstawie urządzenia

Rozwiązanie to jednak ma tę wadę, że drukarka nie może jednocześnie współpracować z systemem gospodarza i gościa i za każdym razem trzeba ją przełączać. Lepszym wyjściem jest współdzielenie drukarki przez sieć.
Zakładam, że drukarka jest podłączona i zainstalowana w systemie gospodarza (Ubuntu)
1.
Klikamy na:

Kod: Zaznacz cały

System>Administracja>drukowanie >serwer>ustawienia, 

zaznaczamy okienko "publikowanie współdzielonych drukarek podłączonych do tego systemu"
i zatwierdzamy (OK).

2.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę drukarki, którą chcemy udostępnić i zaznaczamy okienko "współdzielona"

3. otwieramy przeglądarkę internetową i w polu adresu wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

localhost:631/printers/
a następnie klikamy na nazwę drukarki, którą chcemy udostępnić. Zapisujemy sobie (lub kopiujemy do schowka) adres, który pojawił się w polu adresu przeglądarki, np

Kod: Zaznacz cały

http://localhost:631/printers/DCP7030
4.
Uruchamiamy VirtualBox, wybieramy żądaną maszynę wirtualną i klikamy na

Kod: Zaznacz cały

ustawienia> sieć 
i wybieramy nową kartę sieciową. Zaznaczamy okienko "włącz kartę sieciową”, w polu „podłączona do” wybieramy z listy pozycję "karta sieci izolowanej (host-only)”. W polu nazwa powinna ukazać się wartość "vboxnet0"
Zatwierdzamy (OK) i uruchamiamy wirtualną maszynę.

5. W systemie gospodarza klikamy na

Kod: Zaznacz cały

system>administracja>narzędzia sieciowe>zakładka "urządzenia”.
W polu urządzenie sieciowe wybieramy pozycję "nieznany interfejs (vboxnet0)” i odczytujemy adres IP (druga linia - prot. Ipv4). U mnie jest to „192.168.56.1”

Następnie w maszynie wirtualnej w zależności od systemu operacyjnego:
6.
a) (WinXp)
Klikamy na:

Kod: Zaznacz cały

start>panel sterowania>drukarki i faksy> dodaj nową drukarkę>drukarka sieciowa lub drukarka podłączona do innego 
komputera >dalej>podłącz do drukarki w sieci domowej lub biurowej
a następnie w pole obok przycisku wpisujemy (lub wklejamy)adres strony zanotowany w kroku 3. Słowo „localhost” zastępujemy przy tym adresem IP interfejsu vboxnet0 zanotowanym w kroku 5.
przykładowy wpis:

Kod: Zaznacz cały

http://192.168.56.1:631/printers/DCP7030
Następnie klikamy na przycisk „dalej”.

b) (Ubuntu)
klikamy na:

Kod: Zaznacz cały

system>administracja>drukowanie>dodaj>drukarka sieciowa>internetowy protokół druku (ipp)
w pole „host” wpisujemy

Kod: Zaznacz cały

[adres_IP_z _kroku_5]:631
np. 192.168.56.1:631
a w pole „Queue” końcówkę adresu zanotowaną w kroku 3, np.

Kod: Zaznacz cały

/printers/DCP7030
Następnie klikamy na przycisk „Verify” aby sprawdzić, czy drukarka jest dostępna i jeżeli nie pojawi się błąd to klikamy "dalej".

7.
Pozostało nam teraz w systemie gościa wybrać z listy lub zainstalować sterownik drukarki i voila! Drukarka jest dostępna jednocześnie w systemie gospodarza i gościa bez konieczności przełączania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości