[How-to]Naprawa ubuntu, po nieumyślnym wpisaniu spacji w ubuntu tweak

Awatar użytkownika
zbyszek_k007
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 01 gru 2009, 10:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

[How-to]Naprawa ubuntu, po nieumyślnym wpisaniu spacji w ubuntu tweak

Post autor: zbyszek_k007 »

Witam. Miałem dzisiaj dość nieprzyjemną sytuację, mianowicie w Ubuntu Tweak 0.5.12 ustawiłem nazwę komputera ze spacją. Wszystko działało poprawnie, a polecenie

Kod: Zaznacz cały

uname -a
pokazywało moją nazwę komputera w formie dwuczłonowej. Jednak gdy uruchomiłem komputer po każdorazowym logowaniu w GDM xorg się restartował i wywalał mnie z powrotem do ekranu logowania. Poniższa metoda została napisania prostym językiem, aby newbie mogli sobie z nim w łatwy sposób poradzić.
UWAGA! Prawdopodobnie jest sposób na zastosowanie takiej nazwy dwuczłonowej jako nazwy komputera, jednakże operacja ta jest na pewno bardziej skomplikowana, a wątpię, aby dało się takiej nazwy używać w sieci LAN.

Krok pierwszy
Wyjście z GDM'a. Logowanie do konsoli.

Uruchamiamy system. Gdy wyświetli się GDM zapraszający do logowania naciskamy kombinację Ctrl+Alt+F1. Znajdujemy się na etapie logowania w konsoli. Wpisujemy swoją nazwę użytkownika, a następnie hasło.

Krok drugi
Logowanie w bashu z uprawnieniami roota.

Po udanym logowaniu wpisujemy komendę sudo su i podajemy hasło. Jesteśmy teraz zalogowani z uprawnieniami roota (coś z rodzaju Windowsowego administratora).

Krok trzeci
Edycja pliku hostname.

Teraz edytujemy plik hostname. Wpisujemy komendę

Kod: Zaznacz cały

nano /etc/hostname
i zatwierdzamy przyciskiem enter. Powinien otworzyć się edytor tekstowy nano. Kasujemy całą zawartość pliku i wpisujemy nową nazwę komputera, oczywiście bez spacji i innych znaków białych. Zamiast spacji można użyć znaku _ lub -. Nazwę należy zapamiętać, gdyż będziemy jej potrzebować do kroku czwartego! Zwróć uwagę na wielkość liter! Plik zapisujemy wciskając jednocześnie klawisze Ctrl+O (litera o a nie zero) i potwierdzając klawiszem enter. Edytor zamykamy naciskając Ctrl+X.

Krok czwarty
Edycja pliku hosts.

Na tym nie koniec. Pozostał jeszcze jeden plik do edycji o nazwie hosts. Wpisujemy komendę

Kod: Zaznacz cały

nano /etc/hosts
i zatwierdzamy przyciskiem enter. Powinien otworzyć się znany już nam edytor tekstowy nano. Szukamy w pliku naszej starej dwuczłonowej nazwy komputera i zastępujemy ją nową, tą którą wpisaliśmy w kroku trzecim, najczęściej występuje ona w trzech pierwszych linijkach. Wszędzie ją usuwamy i wpisujemy nową w taki sam sposób jak w kroku trzecim. Pamiętajmy, aby dokładnie usunąć starą dwuczłonową nazwę. Zapisujemy plik wciskając jednocześnie klawisze Ctrl+O (litera o a nie zero) i potwierdzając klawiszem enter. Edytor zamykamy naciskając Ctrl+X.

Krok piąty
Ponowne uruchamianie komputera.

Na tym kroku kończą się nasze wysiłki. Wpisujemy w konsoli

Kod: Zaznacz cały

shutdown -r 00
(dwa zera), naciskamy enter i cieszymy się działającym systemem (:

Pozdrawiam i życzę jak najrzadszego zaglądania do poradników :P Mam nadzieję, że ten się przydał (trochę się męczyłem z tą zmianą, ponieważ nie wiedziałem jakie pliki mam edytować, a uratowało mnie to, że mam w domu drugi komputer na którym znalazłem o nich informację). Nowym użytkownikom na pewno się w takiej sytuacji przyda:D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości