Odzysk zaszyfrowanego home z płyty live CD

Awatar użytkownika
fabians
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 29 gru 2007, 18:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odzysk zaszyfrowanego home z płyty live CD

Post autor: fabians »

Jeżeli mamy zaszyfrowany home i system ulegnie awarii, mamy możliwość odzyskania z zaszyfrowanego home znajdujących się w nim danych. Do odzyskania uruchomimy Linuxa z płyty CD. Następnie montujemy partycję w której znajduje się katalog do odszyfrowania, uruchamiamy terminal i wpisujemy

Kod: Zaznacz cały

sudo ecryptfs-recover-private
Następnie naciskamy Y i Y (yes). Ja wykorzystałem Linux Mint live CD, ale Ubuntu również się nada. Wpisujemy następnie hasło do poprzedniego systemu. Po sukcesie mamy katalog tymczasowy i nazwę gdzie mamy zamontowany odszyfrowany już home.

Aby dostać się do danych musimy wejść do katalogu menadżerem plików jako administrator. W tym celu naciskamy Alt+F2 i wpisujemy
dla Minta

Kod: Zaznacz cały

gksu caja
dla Ubuntu

Kod: Zaznacz cały

gksu nautilus
Caja to menedżer plików zainstalowany domyślnie w Mincie; w Ubuntu jest Nautilus. Odzysk danych testowałem na innej dystrybucji ale widać kompatybilność dystrybucji opartych o Ubuntu. Po dostaniu się do danych nie przeniesiemy po prostu do innego katalogu z powodu odmowy dostępu. Aby przenieść interesujące nas pliki na inny dysk uruchamiamy drugi raz Alt+F2 i właściwe polecenie do otwarcia menedżera plików, znajdujemy katalog do którego chcemy przenieść dane i kopiujemy z okna do okna.

Oparłem się na tym wpisie. Ta metoda wydaje mi się prosta szybka i działa :clap: .http://www.howtogeek.com/116297/how-to- ... on-ubuntu/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości