[HOWTO] Sleep-Timer, wyłączanie komputera o określonym czasie.

Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

[HOWTO] Sleep-Timer, wyłączanie komputera o określonym czasie.

Post autor: Hwiparam »

Często jest tak, że musimy zostawić PC włączony na jakiś czas i chcielibyśmy, aby się po tym czasie sam wyłączył.
Ja sam raz na jakiś czas spotykam się z pytaniami, czy pod Linuksa są jakieś aplikacje do wyłączania komputera o określonym czasie, bo "przecież na Windowsa jest tego od groma!!!" :craz:
Odpowiem krótko: Tak, pod Linuksem jest to możliwe bez praktycznie żadnego wysiłku. Ba! Nie jest potrzebna do tego żadna dodatkowa aplikacja. Systemowe polecenie shutdown, znajdujące się w KAŻDEJ dystrybucji Linuksa, posiada taką funkcjonalność, więc nie trzeba nic instalować, ani konfigurować. Ale do rzeczy...

Efekt przeze mnie opisywany jest osiągalny w dwóch wariantach:

:arrow: Wyłączenie PC o z góry określonej godzinie:

Kod: Zaznacz cały

sudo shutdown -h 22:00
wpisane w terminalu wyłączy komputer punktualnie o godzinie 22:00. Oczywiście można ustawić dowolną godzinę z zachowaniem formatu 24-godzinnego.
Uwaga! Komenda shutdown domyślnie wymaga uprawnień administratora, stąd użycie sudo.

:arrow: Wyłączenie PC po upływie X minut:

Kod: Zaznacz cały

sudo shutdown -h +45
wyłączy komputer dokładnie po 45 minutach. Nie muszę chyba już pisać, że okres czasu może być dowolny, o ile tylko wyrażony w minutach.

To tyle ode mnie, mam nadzieję, że komuś się przyda ten mój skromny poradnik...
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości