Flash Player w Operze - poradnik

Awatar użytkownika
darek334
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Flash Player w Operze - poradnik

Post autor: darek334 » 28 cze 2016, 18:54

Często pojawia się pytanie jak uruchomić flash player w Operze , i często mamy do czynienia z rożnymi "wskazówkami" w których to można się pogubić , nawet ostatnio sam trafiłem na poradę z ask ubuntu w której to mylono pojęcia i mieszano komendy z dwóch rożnych paczek, ciekawostką jest nawet fakt, że instalując jedno z tych repo pojawia się info jak wół, że nie trzeba go instalować wraz ze wskazówkami jak użyć paczkę z multiversa, no szok. Nie wspominając o poradach na stronach Opery które to pochodzą z odległych czasów poniżej wersji 12, kiedy to Opera używała swojego silnika. Dziwne że nikt z teamu Opera Software nie kwapi się wyjaśnić tego prostego problemu na forum. Tak więc jest sporo zamieszania.
Taka wskazówka na początku najnowsze Opery czyli te od wersji 15 używają takiego samego silnika co Chrome, tak więc są to takie same przeglądarki od środka i działają tak samo wydajnie oraz podobnie się konfigurują. Obecnie przeglądarki na tym silniku zdominowały rynek.
Wracając do flasha zamieszanie jest tym większe ze względu na pojawienie się dwóch różnych interfejsów obsługi flash player, NPAPI i PPAPI a może nawet i więcej. Przedstawię obecnie jedyną najwłaściwszą drogę do uruchomienia tego dodatku. Jest to jak się okazuje bardzo proste i szybkie.
Jak wcześniej wspomniałem Ubuntu wspiera ten dodatek, wbrew niesamowitym obiegowym historiom, poprzez zamieszczenie go w repozytoriach multiverse, który to domyślnie jest zaznaczony/wpisany. Tak więc wbrew nieprawdopodobnym mitom nie trzeba dodawać nowego repozytoria, przekonać się można o tym wpisując :

Kod: Zaznacz cały

sudo aptitude
następnie klikamy w znajdź lub wciskamy prawy slash / w celu otwarcia pola wyszukiwania. Wpisujemy w nim flash i wciskamy enter. Wyświetli nam się lista na której będzie pepperflashplugin-nonfree, możemy wybrać tą pozycję poprzez dwukrotne klikniecie i zobaczyć bardziej szczegółowy opis. Tutaj widać że w pozycji sekcja jest multiverse.
Teraz, aby zainstalować należy, albo użyć programu aptitude, albo wpisujemy sobie w nowe okno terminala :

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree
....
sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install
....
sudo apt-get update
....
Oczywiście powinniśmy mieć dostęp do internetu, instalator ściągnie nam na dysk całą przeglądarkę Google Chrome, aby wyselekcjonować z niego dodatek pepper czemu tak robi ? są to szczegóły, które obecnie nie ma co omawiać. Po instalacji możemy sprawdzić sobie status flasha :

Kod: Zaznacz cały

sudo update-pepperflashplugin-nonfree --status
i tyle...

ps.
Tak dla wyjaśnienia wtyczka typu NPAPI jest przestarzałym interfejsem wymyślonym przez Netscapa który był już od dawna krytykowany ze wszystkich stron, ze względu na jego luki w bezpieczeństwie jaki ciężkie użytkowanie i updatowanie. Tak więc Google Chrome wymyślił nowy interface i nazywa on sie teraz PPAPI a w linuxach nazywa się on pepperflashplugin-nonfree. Tak więc najnowszymi wtyczkami są PPAPI i żadne inne. W sieci pojawiło się mnóstwo dyrdymałów, ale nie należny w ogóle tego słuchać :
http://forum.thesettlersonline.pl/threa ... PI-problem
Nie wiedzieć czemu wiele porad radzi, aby instalować jakieś inne repozytoria. Podejrzewam że jest to związane z istnieniem wielu innych przeglądarek, które to rożnie obsługują wtyczki itp. Instalację Flash Playera można tez sprawdzić wchodząc na tą stronę : adobe flash player verify.

Aktualizacja 02-12-2016:
Kilka dodatkowych pomocnych poleceń do ujarzmienia flasha w Operze w razie nie działającego flasha i na przykład zainstalowanej innej wersji w systemie a innej w upstreamie czyli wyniku polecenia :

Kod: Zaznacz cały

sudo update-pepperflashplugin-nonfree --status
Flash Player version installed on this system  : 23.0.0.162
Flash Player version available on upstream site: 22.0.0.209
Nie działaniu poleceń aktualizacyjnych itp np :

Kod: Zaznacz cały

sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install
które to mogłyby naprawić flash player. W moim przypadku otrzymywałem komunikat :

Kod: Zaznacz cały

mv: nie można wykonać stat na 'unpackchrome/opt/google/chrome/PepperFlash/libpepflashplayer.so': Nie ma takiego pliku ani katalogu
Rozwiązanie:
Ściągamy najnowszy flash ze strony adobe , kopiujemy pliki ze ściągniętej paczki :

Kod: Zaznacz cały

libpepflashplayer.so , manifest.json
do lokalizacji :

Kod: Zaznacz cały

/usr/lib/pepperflashplugin-nonfree
i tyle.
Czemu nie działa standardowy update tego nie wiem, może odinstalowanie i ponowne zainstalowanie paczki może pomóc.

Aktualizacja 03-12-2016:
Okazuje się że została zmieniona metoda dystrybucji Flasha PPAPI znanego jako pepperflashplugin-nonfree. W obecnej chwili zaniechano dystrybucji poprzez pakiet google chromium. Jak dalej potoczy się sprawa pokaże przyszłość.
pzdr D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości