Ubuntu sterowany głosem - Perlbox Voice

Silmethúlë

Ubuntu sterowany głosem - Perlbox Voice

Post autor: Silmethúlë »

Nie tak dawno szperając po sieci natknąłem się na ten artykuł: http://newbie.linux.pl/?id=article&show=291. Od razu sobie zainstalowałem przedstawiony tam program. Stwierdziłem, że jest całkiem ciekawy i wygodny. A że kilka rzeczy jest pominiętych w owym tekście i jest pisany pod wyraźnie jedną dystrybucję (urpmi...) postanowiłem go przerobić pod Ubuntu, może kiedys komuś się przyda, więc:

Program Perlbox Voice słucha tego co mówimy i na podstawie naszych głosowych poleceń wydaje polecenia naszemu komputerowi :). Dzięki temu możemy wydawać komputerowi polecenia typu "mail" by otworzył nasz program pocztowy, "web" by otworzył przeglądarkę etc. Program potrafi rozpoznać ok 127 tys. słów angielskich. W artykule na newbie.linux.pl jest napisane, że do obsługi programu wystarczy "jako tako operować językiem angielskim". Otóż program u mnie ma problemy ze zrozumieniem, gdy mówię "mail" lub "search", dorze radzi sobie z "web". Po prostu trzeba się nauczyć mówić, by rozumiał, czasem ma problemy.

Instalacja programu jest o tyle łatwa, że wszędzie korzystamy z gotowych paczek.

1. Po pierwsze do poprawnego działania programu potrzebujemy zainstalowanego pakietu perl-tk.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install perl-tk
2. Następnie musimy zainstalować program do rozpoznawania mowy Sphinx-2. Instalujemy aptem paczkę sphinx2-bin:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install sphinx2-bin
Powinne się automatycznie dociągnąć jeszcze pakiety: sphinx2-hmm-6k i libsphinx2g0.

3. Przyda się również program Festival. Program ten służy do syntezy mowy, przyda się, gdy będziemy chcieli usłyszeć, jak program czyta wpisany tekst, albo po wydaniu polecenia "night", komputer odpowie nam "sleep well" ;). I tutaj wystarczy ściągnąć pakiet aptem.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install festival
4. Po tym możemy zainstalować już Perlboksa. Programu tego nie ma w repozytoriach Ubuntu, dlatego ściągniemy ręcznie, nadal gotowy ;), pakiet .deb i z niego zainstaluemy program. Linki podane przeze mnie prowadzą do nowszej wersji programu niż te z newbie.linux.pl, zresztą warto sprawdzić, czy nie ma nowszej wersji na http://perlbox.org.

Kod: Zaznacz cały

wget http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/perlbox/perlbox-voice-0.09.noarch.deb
sudo dpkg -i perlbox-voice-0.09.noarch.deb
5. Pozostaje uruchomić program: polecenie perlbox-voice w konsoli.

Menu programu:
W zakładce Control włączamy i wyłączamy "nasłuchiwanie" programu. Możemy również wpisać tekst i kazać mu go przeczytać. To tutaj program informuje nas np. o tym, że nei zrozumiał co do niego powiedzieliśmy, jaką operację wykonuje itd.

W zakładce Vocab ustawiamy słownictwo programu, czyli to na jakie słowa i jak ma reagować. W kolumnie When You Say jest to, co mówimy, a w Computer Does to, co program wykonuje. Możemy tam wpisać praktycznie każdą komendę terminala. Dodatkowo możemy wpisać programowi

Kod: Zaznacz cały

say <i dalej wpisujemy tekst>
Program wtedy przeczyta to, co jest po say. Dodatkowo można wpisać

Kod: Zaznacz cały

say `i tutaj komenda`
Program wtedy przeczyta wynik komendy wpisanej w `..`. Np. po wpisaniu

Kod: Zaznacz cały

 say `ls -l ~/`
program wyczyta zawartość folderu domowego.
W moim Vocabie znalazły się m. in. takie wpisy:

Kod: Zaznacz cały

search - mozilla-firefox http://google.pl
(komenda search otwiera google w FireFoksie)

Kod: Zaznacz cały

mail - mozilla-thunderbird
(mail otwiera mi Thunderbirda)
czy też:

Kod: Zaznacz cały

music - audacious -p
(po powiedzeniu music program włącza mi muzykę w audaciousie)

Zakładka Config to oczywiście konfiguracja Perlboksa.
Set Talker's Verbosity - Tutaj ustawiamy jak bardzo "gadatliwy" ma być program. Gdy ustawimy to maksimum - program nie przestanie mówić, będzie głosem czytał nam wszystkie komunikaty, w tym: listening, I did not understand, I executed mail...
Przy ustawieniu na minimum program w ogóle nie będzie się odzywał.

Browser to view help documentation - czyli nazwa programu, który bedzie otwierał nam helpa. U mnie "mozilla-firefox".

Desktop plugin - Jeżeli masz KDE - wybierasz kde, jeżeli masz inne środowisko graficzne, pozostawiasz bez zmian (można pewnie znaleźć dodatkowe pluginy na sieci - ja nie szukałem). Dostępne polecenia w pluginie kde to:
desktop one - włącza pulpit pierwszy
desktop two - włącza drugi
i tak do desktop four ;).
dektop next/previous - włącza pulpit następny/poprzedni
desktop menu - włącza k-menu
desktop exit now - włącza okienko wyłączania systemu
desktop execute - włącza "wykonaj polecenie"
desktop align icons - przyciąga ikony do siatki
desktop refresh - odświeża pulpit
desktop lock - blokuje pulpit
desktop rotate wallpaper - ustawia następną tapetę

use magic word? - jezeli to ustawimy program będzie nas słuchał dopiero po tym, jak powiemy "magiczne słowo", przydatne w hałaśliwych miejscach.

I została zakładka Help, ale tutaj każdy chyba wie z czym to się je? ;).

Życzę miłej zabawy w sterowaniu linuksem za pomocą głosu... ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości