[HOW-TO] Kontrolowanie wiatraczków płyty głównej i CPU

Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

[HOW-TO] Kontrolowanie wiatraczków płyty głównej i CPU

Post autor: dk75 »

Zapewne jest paru z was którym nie wystarcza ani kontrola prędkości obrotowej zapewniana przez BIOS ani ta zapewniana przez "laptop-mode" (z tym ostatnim to mój mały żarcik - niektórzy właściciele laptopów mają inne zadanie niż "niewystarczająca" ;P )

Na początek musimy sprawdzić czy rzeczywiście mamy zainstalowane wszystko co potrzeba:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install lm-sensors
Potem musimy skonfigurować sensory:

Kod: Zaznacz cały

sudo sensors-detect
Zgadzamy się na wszystko naciskając po prostu <ENTER> i na końcu zgadzamy się na dopisanie modułów kernela do autostartu ( "/etc/modules" ).

Jeśli "sensors-detect" nie odnajdzie naszych sensorów (np. w 7.10 na moim laptopie nie potrafił) to znaczy, że qpa i musimy zainstalować nowszy system. Jeśli nie ma nowszego to... musimy czekać aż się pojawi (a wraz z nim nowsze drivery do naszej płyty głównej).


Gdy "sensors-detect" znalazł nam sensory i poprawnie je wstawił do "/etc/modules" możemy albo zrestartować system albo... wykonać "modprobe" z modułami które zostały wykryte.

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/modules
zobaczymy na końcu nasze dodane moduły i teraz wystarczy (mój przykład na desktopie - laptop jest niewykrywalny w 7.10 a taki akurat na nim mam w tej chwili):

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe k8temp
sudo modprobe it87
Potem to już tylko "sudo pwmconfig".
Tu również zgadzamy się na wszystko, notujemy sobie minimalny PWM przy którym się kręcą wiatraki oraz PWM przy którym się zatrzymują, potem jest ustawianie pliku konfiguracyjnego i tu niestety musimy ręcznie wpisać to co było wcześnie wykryte, a więc:

MINTEMP - chyba wiadomo
MAXTEMP - tak samo
MINSTART - ja podałem o jeden stopień wyżej niż minimalna prędkość obrotowa (czyli u mnie to "60")
MINSTOP - minimalny PWM przy którym wiatraki jeszcze się kręcą (u mnie to "45")
MINPWM - minimalny PWM jak ma być brany pod uwagę (przy spadku temperatury poniżej MINTEMP - u mnie to "30", czyli zatrzymanie wiatraków)
MAXPWM - maksymalny PWM (dla temperatur powyżej MAXTEMP - u mnie to "255")

Potem już tylko zapisać oraz:

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/fancontrol restart
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware-Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości