licencja ubudsl

Neostrada, DialNet, Net24
dfs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 05 sie 2009, 17:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

licencja ubudsl

Post autor: dfs »

Witam!



Chciałbym zapytać jak się ma rzecz dokładnie z licencją UbuDSL?? Wiem ze jest to LGPL, ale zastanawia mnie jedna rzecz: czy "sterowniki" danego modemu (np. Sagem Fast 800) dołączone do programu są równie (czy nawet bardziej) wolne??
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: licencja ubudsl

Post autor: przemk »

dfs pisze:Chciałbym zapytać jak się ma rzecz dokładnie z licencją UbuDSL?? Wiem ze jest to LGPL, ale zastanawia mnie jedna rzecz: czy "sterowniki" danego modemu (np. Sagem Fast 800) dołączone do programu są równie (czy nawet bardziej) wolne??
Mogę Ci napisać jak było ~ 2 lata temu:
Sterowniki i firmware do każdego modemu należy rozpatrywać oddzielnie. Z tego co pamiętam to ze sterownikami nie ma większego problemu. Większy problem stanowi firmware, na przykład licencja tego dla z ST330 wyraźnie zabraniała dalszego rozpowszechniania/dołączania.
dfs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 05 sie 2009, 17:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: licencja ubudsl

Post autor: dfs »

To jak to jest z licencją dla SAGEM F@ST 800 E4 ??
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: licencja ubudsl

Post autor: przemk »

dfs pisze:To jak to jest z licencją dla SAGEM F@ST 800 E4 ??
poczytaj, np. http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/neostrad ... -fast-800/
dfs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 05 sie 2009, 17:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: licencja ubudsl

Post autor: dfs »

Dezorientuje mnie ten link m.in. co oznacza wypowiedź : "Modem obsługiwany jest pod Linuksem przez moduł Kernela i firmware dostępny na licencji GPL/BSD" !!?? dodatkowo link z którego można pobrać frimware jest z adresu http://eagle-usb.org/ueagle-atm/non-free/ .


Wiem że męczę , ale czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć ostatecznie na te pytanie czy używanie ubuDSL jest w pełni (nawet skrajnie skrupulatnie na to patrząc) legalne??

//nie wyjaśnienie tej kwestii powoduje że zaczynam wracać powoli do windowsa'a a tego nie chcę...;/
user2
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 25 cze 2009, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: licencja ubudsl

Post autor: user2 »

UbuDSL według Wikipedii posiada licencję LGPL. Jeżeli by im wierzyć to jest darmowa.
GNU Lesser General Public License, LGPL (pomniejsza ogólna powszechna licencja GNU), poprzednio GNU Library General Public License (powszechna licencja GNU dla bibliotek) - licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT).
Informacje podane według Wikipedii.
Jeżeli dostałeś sterowniki do modemu jako Freeware (lub inna darmowa licencja) to chyba tak (tak mi się wydaje).
Jeżeli się to u ciebie zgadza to odpowiedź brzmi "tak".
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
adrian5632
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 259
Rejestracja: 17 gru 2006, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: licencja ubudsl

Post autor: adrian5632 »

dfs pisze:
//nie wyjaśnienie tej kwestii powoduje że zaczynam wracać powoli do windowsa'a a tego nie chcę...;/
Nikt cię tu 'nie trzyma', a szukanie nie boli - ta kwestia była już poruszana na forum i udzielałem pełnej wypowiedzi.
[IMG]http://www.ubudsl.com/media/UbuDSL.png[/IMG]
Masz problem z UbuDSL? Nie zapomnij wygenerować i załączyć loga do postu!
user2
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 25 cze 2009, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: licencja ubudsl

Post autor: user2 »

Sterowniki do modemu znajdują się tu http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/neostrad ... -fast-800/ . Na stronie nie ma napisanej licencji, ale można pobrać bez ograniczeń czasowych. Czyli licencja jest którąś z darmowych.
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
dfs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 05 sie 2009, 17:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: licencja ubudsl

Post autor: dfs »

adrian5632 pisze:Nikt cię tu 'nie trzyma', a szukanie nie boli - ta kwestia była już poruszana na forum i udzielałem pełnej wypowiedzi.
Szukałem i jakoś natrafić nie mogłem;/ Czy mógłbyś mnie naprowadzić który był to wątek??
ODPOWIEDZ

Wróć do „ADSL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości