komenda crona wewnątrz skryptu?

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
nohejka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2018, 21:10

komenda crona wewnątrz skryptu?

Post autor: nohejka »

cześć!
piszę skrypt w bashu, który ma tworzyc kopie zapasowe wybranych przez użytkownika plików (tarem) co określony przez użytkownika czas
i tu moje pytanie, bo rozumiem, że normalnie, aby uruchamiac cos cyklicznie w linuxie przez crona należy po prostu wpisać odpowiednia komende w crontabie i po problemie
tylko, że wewnatrz mojego skryptu są zmienne (nazwa pliku i częstotliwość), które nie wiem jak uwzględnić
musiałabym napisać coś, co za każdym razem gdy użytkownik wybierze sobie konkretny plik i czas dopisze nowa komende do crontaba?
baardzo prosze o pomoc!
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: komenda crona wewnątrz skryptu?

Post autor: mario_7 »

Skrypt, który chcesz utworzyć już prawdopodobnie istnieje w postaci jakiegoś narzędzia do robienia kopii zapasowych.

Ale jeśli już chcesz po swojemu, to przemyśl architekturę i czy faktycznie chcesz crona używać. Może wygodniej będzie zrobić własnego demona. Albo uruchamiać swój skrypt z jakąś wyższą częstotliwością i decydować kiedy jakie pliki obsługiwać. Jest jeszcze opcja edytowania crontaba - to też wchodzi w grę.

Ciężko doradzić dobre rozwiązanie, bo nie opisałeś problemu zbyt szczegółowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości