Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Materiały promujące system Ubuntu, stronę Ubuntu.pl, a także Forum i całą społeczność Ubuntu.pl
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Post autor: kristoferes »

Witam
Tak sobie myślę o tych wszystkich rozkrzyczanych, fanatycznie chwalących przy każdej okazji Linuksa i ganiących albo wręcz wyśmiewających się z windziarzy forumowiczach forów najpopularniejszych polskich portali i pomyślałem że coś może by z tym zrobić? Przyznam, że czarę goryczy przelał post x86man: "Dla kogo tak naprawdę jest Ubuntu? Czy uczciwa jest jego promocja w obecnej formie?" Gdzie w sposób nader wylewny przelał swoje żale na ten system i tych co to niby promują ten system na onecie, czyli defakto użytkowników ubuntu (prawdopodobnie świeżych co to myślą że im więcej ludzi namowią na ubuntu tym świat będzie lepszy). Trzeba przyznać że trochę w tym racji jest, bo jak się czyta wypowiedzi niektórych fanbojów linuksa to się zastanawia czy aby gość nie odużył się tym linuksem niczym narkotykami i popadł w zachwyt (bardzo wielki acz krótkotrwały) jaki on to jest super. Dosłownie jak małe dziecko, które dostało nową zabawkę. Po paru dniach jak zabawka się znudzi to ląduje w kąt. Nieraz zadaję sobie pytanie czy taki człowiek śpiewający peany dla Linuksa przy okazji każdego arta na temat systemów po paru miesiącach nie przeniesie się z powrotem na Windows, bo np. zaczęło mu brakować takich a to innych programów, albo po prostu coś w Linuksie zaczęło go wkurzać, lub najzwylkej się znudził twierdząc że udała się migracja i wraca do Windy. Tacy ludzie kreują wizerunek użytkowników Linuksa jako maniaków mających kupę wolnego czasu, którzy nic nie robią tylko konfigurują swojego Linuksa i wrzeszczą na innych na forum, którzy nie mają linuxa. Zgodzicie się chyba ze mną że taka promocja systemu więcej mu przynosi szkody niż pożytku.

Druga kwestia to to że bardzo często w komentarzu do arta odnośnie np nowego wirusa, czy odkrycia luki w IE Taki nawiedzony user Linuksa pisze coś w rodzaju: "Mam Ubuntu, żadne z tych zagrożeń mi niestraszne a wy windziarze drżyjcie". Takie postawienie sprawy stawiania się w opozycji powoduje zalanie autora morzem agresji pochodzącym od użytkowników Windows i zamiast przyciągnąć, zainteresować tym systemem powoduje stworzenie podziału my kontra oni i okopanie się na swoich stanowiskach. Taka pseudopromocja choć nieświadoma jest szkodliwa. Szkodzi nie tylko popularności systemowi ale również naszej społeczności skupionej wokół Ubuntu.

Kolejna rzecz to wyżej wspomniane zachwalanie systemu jako superautomatyczny i wręcz bezobsługowy. No sorry ale jak ktoś początkujący takie rzeczy przeczyta to pomyśli że może rzeczywiście w końcu stworzyli super system myślący za użytkownika i wystarczy tylko klikać przy instalacji dalej dalej i wszystko w nim będzie włącznie ze skonfigurowanym łączem do neta przez Liveboxa po USB, najprzeróżniejsze sprzęta poinstalowane, podłączone w trakcie instalacji do kompa i MS Office z inymi ulubionymi programami. Później po konfrontacji z rzeczywistością niedoszły user szybko kończy przygodę z Ubuntu w poczuciu oszukania przez nierzetelną promocję i zmarnowanych kilka dni walki z wiatrakami, oraz zaniedbania przez ten czas swojej dziewczyny ;).

W związku z takimi nierzadko spotykanymi postami wpadłem na pomysł że można by w miarę możliwości czasowych zaangażować się w tępienie tych bezmyślnych postaw u autorów takich wiadomości. To w pierwszej kolejności bo uważam że bardziej korzystne dla popularności Linuksa jest jak wśród 30 osób które przeczytały o Ubuntu tylko 1 świadoma trudności związanych z przenosinami na Linuksa dobrze się do tego przygotuje i podejmie się udanej migracji, niż wśród tych samych 30 osób za sprawą nachalności i bezmyślnego zachwalania fanatyków pingwina 10 podejmie się, z których już nie 1 a dwie będą udane. Co z tego skoro pozostałych 8 osób będzie zrażone do tego sytemu i z czasem wrogo nastawione nie tylko do nieodpowiedzialnych namawiaczy przez których stracili niemało nerów i czasu, ale również ogólnie do systemu i całej społeczności, do której nawet nie dotarli. Co z tego że 2 osoby będą szczęśliwymi użytkownikami, skoro pozostałych 8 ludzi uprzedzi do tego systemu 80 swoich znajomych, do których wcale już tak łatwo nie będzie dotrzeć. Dla tego fajnie by było jakbyśmy takich krzykaczy na popularnych forach przywoływali do porządku uświadamiając im że takimi tekstami bardziej szkodzą popularności swojemu ulubionemu systemowi niż pomagają. Fakt faktem że na tych forach poziom merytoryczny prowadzonych dyskusji często pozostawia wiele do życzenia, jednak myślę że nawet komentarz o wysokim poziomie merytorycznym do pyskówki przyniesie jakiś tam rezultat choćby na zasadzie kontrastu, i zmieni trochę wizerunek użytkowników Ubuntu jako poważnych i realnie myślących ludzi nie próbujących wszystkich uszczęśliwiać na siłę i jak najszybciej na zasadzie chyba zaliczenia kolejnego ludka.

Dopiero jak uporamy się z krzykaczami można komentować dany art krytyczny w stosunku do Linuksa prezentując w sposób jak najbardziej wyważony i rzetelny argumenty za tym systemem, których np autor artykułu mógł pominąć.

Co myślicie o takiej nazwijmy to "rzetelnej promocji"?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Post autor: bear7 »

A kolega słyszał o takim terminie, nota bene bardzo ostatnio popularnym w "polskim" i nie tylko internecie, jak PROWOKACJA. Większość tych szczyli nie ma zielonego pojęcia o tym systemie. W życiu go na oczy nie widziała (poza youtubem). Jedyne co potrafią robić, to prowokować innych do wylewania swoich żali. Dawno już skończyłem z przeglądaniem komentarzy odnośnie jakiś tematów na tzw wielkich polskich wortalach. Szczerze mówiąc, to staram się nawet ich unikać (idg, chip itp). Jak sam zaznaczyłeś poziom merytoryczny pozostawia dużo do życzenia. I nie myślę tu tylko o komentarzach, ale także o artykułach. Dlatego wolę zagraniczne serwisy i portale specjalizujące się w danej tematyce niż tzw allIN1. Nie ma sensu z nimi walczyć, bo sam w pewnym momencie zniżysz się do ich poziomu (oczywiście bez obrazy). Ale jeżeli masz ochotę być współczesnym Don Kichotem i stać w obronie Ubuntu/Linuksa, to życzę powodzenia.
I jak już pisałem wcześniej, bez obrazy, to nic osobistego ;)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Post autor: kristoferes »

Słyszałem o terminie prowokacja i co z tego że słyszałem, skoro inni nie słyszeli lub dają się na nią złapać. Bear rozumiem że możesz nie wchodzić na ten portal bo prezentowana tam wiedza jest bardzo często dla początkujących a nie zaawansowanych userów czy adminów jak Ty. Gdyby było inaczej nie były by to portale najpopularniejsze, tylko elitarne dla zaawansowanych użytkowników kompów czy informatyków.
Jak sam zaznaczyłeś poziom merytoryczny pozostawia dużo do życzenia. I nie myślę tu tylko o komentarzach, ale także o artykułach. Dlatego wolę zagraniczne serwisy i portale specjalizujące się w danej tematyce niż tzw allIN1.
Racja. Jednak warto odnieść się do tego co autor napisał chociażby dla tego że tacy autorzy nieraz piszą po prostu niesprawiedliwe opinie odnośnie Linuksa. Dla tego uważam że jednak warto się fatygować choćby po to żeby skrytykować artykuł przedstawiając swoje kontrargumenty.
Co do zagranicznych portali to ok, ale większość tych tzw szczawi nie wychodzi poza obręb polskiego internetu. Angielski dla nich (również i niestety często dla mnie) jest barierą.
Nie ma sensu z nimi walczyć, bo sam w pewnym momencie zniżysz się do ich poziomu (oczywiście bez obrazy). Ale jeżeli masz ochotę być współczesnym Don Kichotem i stać w obronie Ubuntu/Linuksa, to życzę powodzenia.
Nie twierdzę żeby odpisywać na każda pyskówkę, bo po prostu nie ma sensu, poza tym pewnie takiemu odpyskuje inny młodzik zachwycony Linuksem. Chodzi mi tylko żeby podjąć dyskusję z kimś kto wysuwa w miarę sensowne argumenty przeciw. Nie wydaje mi się żeby to był donkichotyzm. Przecież mam prawo do niezgadzania się z niesprawiedliwymi opiniami i krytykowania artykułów na popularnych portalach? Co w tym śmiesznego?

Choć nie zaglądasz na tego typu wortale, to mimo wszystko zobacz na art "Dlaczego Linux nie wyprzedzi Windowsa?" na onet.pl. Czy zgadzasz się ze wszystkimi argumentami autora?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Post autor: bear7 »

Zrobiłem wyjątek i przeczytałem ten artykuł. Proponowałbym zaprosić autora tego tekstu do polemiki na forum. Obawiam się, że po pierwsze, to nie przyjmie zaproszenia, a po drugie, nawet jakbyś udowodnił mu swoje racje, to zdania on nie zmieni. Artykułów takich są dziesiątki, a może i setki. A w przyszłości nie raz jeszcze będziemy świadkami podobnych.

Jak z tym walczyć? Ciężko powiedzieć. Jedno z rozwiązań zaproponowałem powyżej. Innym rozwiązaniem mógłby być kontr-artykuł. Z tym że moglibyśmy nie nadążyć z pisaniem. Owszem można wybrać te najbardziej drastyczne, w których są liczne przekłamania (choćby ten z onetu).
Bear rozumiem że możesz nie wchodzić na ten portal bo prezentowana tam wiedza jest bardzo często dla początkujących a nie zaawansowanych userów czy adminów jak Ty.
Potraktuję to jako komplement, a nie jako sarkazm. Więc dzięki, ale wolę się stawiać na równi ze średniakami, a do admina to mi sporo brakuje.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Post autor: kristoferes »

Bear. Przede wszystkim nie traktuj to że uznałem Cię za zaawansowanego usera czy admina jako sarkazm z mojej strony. Tak po prostu pobieżnie stwierdziłem po ilości napisanych przez ciebie postów i 2 odznakach Ubuntu. Jesteś o wiele bardziej zaawansowany i doświadczony ode mnie, czyli dla mnie zaawansowany :).
Co do kontr artykułów to świetny pomysł. To nic że mogą powstać dziesiątki nowych jeśli będą tylko powielanymi mitami, które w innym arcie były by obalone. Jeśli autora udało by się namówić na polemikę i nawet jeśli nie zmienił by zdania o systemie, to też warto bo przy następnym arcie będzie się lepiej starał :).
marek63
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 20 lut 2007, 22:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Promocja UBUNTU na największych polskich portalach.

Post autor: marek63 »

W tym co piszesz jest bardzo dużo dobrych intencji i trafnych obserwacji. Kłopot w tym, że nie wiele można zrobić. Przyczyna jest trywialna: prawie każdy temat z prawie każdej dziedziny jest tak samo traktowany i podobnie komentowany przez czytelników wielkich portali internetowych. Traktowanie to z reguły znacznie odbiega od poważnego, uczciwego, merytorycznego czy też określonego jakimkolwiek pozytywnym przymiotnikiem. Komentatorzy z reguły kierują się tylko jedną regułą: zaistnieć na forum. Nie sądę aby istniał sens walki z tym zjawiskiem.
marek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Promocja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości