Promocja Ubuntu.

Materiały promujące system Ubuntu, stronę Ubuntu.pl, a także Forum i całą społeczność Ubuntu.pl
tarun
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 sty 2011, 00:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Promocja Ubuntu.

Post autor: tarun »

Hasło "Promocja Ubuntu" kojarzy mi się z propagowaniem Ubuntu wśród możliwie jak najszerszej rzeszy użytkowników. Tzn. z przewagą tych, którzy nie są informatykami.
Dlatego trochę zawiodłem się instalując wersję 11.04 ponieważ wersja 10.10 była jakby bardziej przejrzysta. Mam na myśli np. dostęp do zainstalowanych programów, który w 10.10 był bardzo przejrzysty a w 11.04 nie jest. Czyli moim zdaniem wykonany został krok wstecz.
Moje pytanie brzmi: dlaczego nowa dystrybucja nie jest (w pewnych kwestiach) kontynuacją poprzedniej? Dlaczego nie udało się zachować tego co dobre? Dlaczego nowa dystrybucja nie przypomina kontynuacji poprzedniej lecz raczej wygląda na nowy system operacyjny?

Zaznaczam, że nie jestem informatykiem. Czyli traktujcie moje pytanie jako pytanie potencjalnego zwykłego użytkownika Ubuntu, których teraz są miliony (12 milionów) a w przyszłości będzie więcej.

Innymi słowy: co zrobić aby Ubuntu był jak najbardziej przejrzysty i przystępny dla tych co nie są informatycznymi orłami.

Pozdrawiam wszystkich i proszę o jakąś odpowiedź.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Promocja Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

Cześć
Ubuntu 11.04 jest inne od Ubuntu 10.10 ponieważ tak chciało Canonical. Przejście Z Gnome 2 (10.10) na Unity (11.04) jest tłumaczone tym, że Canonical nie chce już tworzyć oddzielnego remixu dla netbook tylko żeby była jedna wersja dla wszystkich PC oraz nie chce (ponoć) używać już Gnome ze względu że nie jest jego dziełem. Z powodu tego że Ubuntu 11.04 nie należy do stabilnych narazie przesiądź się na którąś z dystrybucji pochodnych do Ubuntu czyli L/X/Kubuntu, Mint lub do Ubuntu 10.10 lub 10.04 i poczekaj na kwiecień 2012 wtedy zostanie wydana wersja 12.04 LTS która będzie wspierana aż do 2015 roku i wtedy powinni opanować Unity i Ubuntu. Powinni :D

Od Ubuntu to chyba tylko Mint, Sabayon i PCLinuxOS są bardziej lub na równi przejrzyste. Istnieją też gotowe skrypty konfigurujące Ubuntu jak np Ubumatic, czy Pisklak.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Promocja Ubuntu.

Post autor: mario_7 »

Po instalacji Ubuntu 11.04 podczas logowania wystarczy wybrać "Klasyczne Ubuntu", aby powrócił "stary" interfejs.

Twórcy Ubuntu są postępowi. Chcą zmienić domyślny interfejs systemu na bardziej intuicyjny i bardziej zbliżony do tego, co ostatnio jest na topie - urządzeń mobilnych i netbooków. Unity jest obecnie dzieckiem - stąd nie wszystko jeszcze wygląda tak, jak powinno, a wielu rzeczy jeszcze brakuje.

Nie można podchodzić do sprawy w taki sposób, że wszystko, co wygląda inaczej niż poprzednie, jest złe. Trzeba próbować nowych rzeczy. Nikt nie zmusza do ich używania - w kolejnych wersjach Ubuntu będzie już tylko Unity, ale będzie też można zainstalować GNOME. Ostatecznie można tez zmienić dystrybucję, ale nie jest to konieczne.
tarun
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 sty 2011, 00:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Promocja Ubuntu.

Post autor: tarun »

Knopper90 pisze:Cześć
Ubuntu 11.04 jest inne od Ubuntu 10.10 ponieważ tak chciało Canonical. Przejście Z Gnome 2 (10.10) na Unity (11.04) jest tłumaczone tym, że Canonical nie chce już tworzyć oddzielnego remixu dla netbook tylko żeby była jedna wersja dla wszystkich PC oraz nie chce (ponoć) używać już Gnome ze względu że nie jest jego dziełem. Z powodu tego że Ubuntu 11.04 nie należy do stabilnych narazie przesiądź się na którąś z dystrybucji pochodnych do Ubuntu czyli L/X/Kubuntu, Mint lub do Ubuntu 10.10 lub 10.04 i poczekaj na kwiecień 2012 wtedy zostanie wydana wersja 12.04 LTS która będzie wspierana aż do 2015 roku i wtedy powinni opanować Unity i Ubuntu. Powinni :D

Od Ubuntu to chyba tylko Mint, Sabayon i PCLinuxOS są bardziej lub na równi przejrzyste. Istnieją też gotowe skrypty konfigurujące Ubuntu jak np Ubumatic, czy Pisklak.
Dzięki za zainteresowanie i informacje!
Wydaje się, że wprowadzenie Unity jest krokiem we właściwym kierunku (z duchem czasu). Martwi mnie fakt, że 11.04 jest wersją niestabilną. Wówczas powrót do 10.10 wydaje się rozsądny.
Czy poleganie na tym niestabilnym 11.04 jest bardzo ryzykowne? Czy najbliższe poprawki systemu nie rozwiążą problemu?
Pozdrawiam.

-- 28 sie 2011 08:03 --

Dzięki za odpowiedź!
mario_7 pisze:Po instalacji Ubuntu 11.04 podczas logowania wystarczy wybrać "Klasyczne Ubuntu", aby powrócił "stary" interfejs.
Spróbowałem i po wybraniu opcji "poprzednie wersje ubuntu" otwiera się... wersja 11.04. :)
mario_7 pisze: Twórcy Ubuntu są postępowi. Chcą zmienić domyślny interfejs systemu na bardziej intuicyjny i bardziej zbliżony do tego, co ostatnio jest na topie - urządzeń mobilnych i netbooków. Unity jest obecnie dzieckiem - stąd nie wszystko jeszcze wygląda tak, jak powinno, a wielu rzeczy jeszcze brakuje.
Powoli zaczynam oswajać się z nową wersją. Jest ona bardziej na czasie od poprzedniej. Ale martwi mnie wiadomość, że to wersja niestabilna i pojawia się pytanie czy warto całkowicie na nią się "przesiąść".
mario_7 pisze: Nie można podchodzić do sprawy w taki sposób, że wszystko, co wygląda inaczej niż poprzednie, jest złe. Trzeba próbować nowych rzeczy.
Zgadza się. Po jakimś czasie można się przestawić.
Pozdrawiam i będę wdzięczny za jakąś sugestię.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Promocja Ubuntu.

Post autor: mario_7 »

"Klasyczne Ubuntu" nie oznacza cofnięcia wersji systemu, a jedynie załadowanie GNOME zamiast Unity. System dalej będzie w wersji 11.04.
tarun pisze:Powoli zaczynam oswajać się z nową wersją. Jest ona bardziej na czasie od poprzedniej. Ale martwi mnie wiadomość, że to wersja niestabilna i pojawia się pytanie czy warto całkowicie na nią się "przesiąść".
Jak "całkowicie", skoro zaraz po instalacji można zmienić na poprzednie środowisko? To, że coś jest włączone domyślnie nie oznacza, że jest jedynym wyborem.
Ponadto Ubuntu wydawane jest w dwóch odmianach - co dwa lata powstają wersje LTS z przedłużonym wsparciem, w których nacisk kładziony jest na stabilność, a co pół roku powstają wersje "normalne", które również mają status stabilnych, ale nacisk kładziony jest w nich na nowe funkcje i najnowsze wersje oprogramowania (co siłą rzeczy sprawia, że pojawiają się różne błędy). Wydawanie wersji "normalnych" i naprawienia błędów w nich występujących pozwala w pełni przygotować wersje LTS.
tarun
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 sty 2011, 00:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Promocja Ubuntu.

Post autor: tarun »

mario_7 pisze:Jak "całkowicie"?
mam na myśli całkowite odejście od Windowsa
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Promocja Ubuntu.

Post autor: igotit4free »

tarun pisze: mam na myśli całkowite odejście od Windowsa
To jest pytanie, na które sam musisz udzielić sobie odpowiedzi, a ta zależna jest od tego do czego używasz komputera. Zachowując obiektywizm trzeba powiedzieć jasno, że pomimo 20 lat istnienia i rozwoju Linux i jego aplikacje nie są w stanie bezproblemowo zastąpić dominującego na prawach hegemona Windowsa.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
ODPOWIEDZ

Wróć do „Promocja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości